Poreklo prezimena, selo Mrkonjići (Trebinje)

16. jun 2024.

komentara: 0

Poreklo stanovništva naselja Mrkonjići, opština Trebinje. Prema knjizi Milenka S. Filipovića i Ljuba Mićevića „Popovo u Hercegovini“. Priredio saradnik Porekla Milodan.

Položaj sela.

Selo na istočnoj strani polja. Živa voda je Ubo na brdu i “pišljevina” Ždrijelo. Stare zajedničke čatrnje su: Prodoljani, Pod Glavicom, Vrtača i Gornja Čatrnja. Novih čatrnja ima 14. Godine 1929. sagrađen je o državnom trošku veliki rezervoar za vodu niže sela.

Zemlje i šume.

Njive u polju su: Valovi, Gumništa, Pune Žđele, Šuplji Valovi, Lišije Grude, Grozdave, Boljevina i Ovrljine. Vrtovi oko kuća su: Selišta, Prodoljani, Težanice i Vinogradišta. Gore ima malo u Bjelasnici i Rudin–Dolu. Stoku napasaju na zajedničkim pašnjacima: Rudin Do, Treskavac, Zelenikovac, Ploče i Kypinova Vlaka.

Tip sela.

Selo se deli na Gornju i Donju Mahalu, koje su međusobno udaljene oko 300 m, a y njima su kuće na okupu. Svega je u selu 35 kuća. Crkva Sv. Nikole je u Donjoj Mahali, a oko crkve je zajedničko seosko groblje.

Pričaju da je selo dobilo ime po tome što su se tu prvi naselili Boškovići koji su došli iz Mrkodola u Crnoj Gori. Na Selištima iznad Donje Mahale ima starih omeđina. Pričaju da je nekada tu bilo selo: mnoge je kuga pomorila, i neki su se raselili. Kraj kuće Milutinovića je kužno groblje.

Poreklo stanovništva.

Zna se za neke rodove koji su davno boravili u selu. Rod Vreća se odselio u Stolac. Bio je majstor, pravio vreće, i tako ga prozvali.

Izumrli su Jovanovići i Matejaševići. Danas u selu žive samo pravoslavni. God. 1689 pominju se kao pretstavnici sela Boško Đurin i Vasilj Ivanov.

-Boškovići (13 k., Nikoljdan) su došli iz Mrkodola u Crnoj Gori. Dele se na Kadiće i Josipoviće. Ogranci Boškovića su i Lučići (8 k.), Kuštrovi (2 k.) i Milutinovići (2 k.), koji svi slave Nikoljdan. Po lokalnom predanju, Sv. Vasilije Ostroški bio je od Milutinovića. Godine 1718. pominje se, bez oznake mesta, Milutin Petar; verovatno je bio od tih Milutinovića.

-Pavlovići (4 k., Arhanđelovdan) su se doselili sa Čopica u Bobanima pre 120 godina.

-Drope (3 k., Nikoljdan) su starinom Milićevići iz nekog Koštrikovca u Šumi.

-Markovići (3 k., Jovanjdan) su starinom Račići iz Grbića kod Žakova.

IZVOR: Prema knjizi Milenka S. Filipovića i Ljuba Mićevića „Popovo u Hercegovini“. Priredio saradnik Porekla Milodan

Komentari (0)

Odgovorite

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.