Rodoslovna crtica – o formiranju prezimena u Sremu u 18. veku

25. decembar 2021.

komentara: 0

U više navrata sam pisao o kasnom formiranju stalnih prezimena u Sremu. Dakle, govorimo o procesu koji je u nekim slučajevima, i pored zakonske naredbe o uzimanju stalnom prezimena, trajao do početka 19. veka.

Ovde donosim zanimljiv primer iz sela Erdevik (Opština Šid), iz matice umrlih za 1767. godinu.

U gornjem delu obrasca sveštenik je redovno upisivao broj doma, u ovom slučaju to je dom 53 (označeno crvenom bojom).

Plavom bojom je označeno ime pokojnika. U prvom slučaju to je Milica, supruga Gruje Veselinovića, preminula 9. februara, a u narednom obrascu pokojnica je Vasilija, supruga Jovana Gruina, preminula 14. februara.

Dakle, radi se o svekrvi i snaji.

Pojedini istraživači, ali i amateri u rodoslovnim istraživanjima, često upadnu u zamku prezimena i povežu svoje današnje prezime sa istim prezimenom iz 18. veka ili čak i ranije. Ovo je dokaz da je to apsolutna greška. Naravno, uvek postoje izuzeci, ali oni moraju biti potvrđeni istorijskim izvorima.

Samo zamislite situaciju u pomenutom domu u Erdeviku: imamo dedu Gruju Veselinovića (svakako Veselinovog sina), zatim njegovog sina Jovana Gruina, i na kraju unučiće sa prezimenom Jovanov(ić)!

 

Avatar photo

Autor članka:
Radovan Sremac

Radovan Sremac je rođen 1982. godine. Osnovnu i srednju školu je završio u Šidu. Diplomirao na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. U periodu 2009-2013. bio je zaposlen kao kustos-arheolog u Galeriji slika „Sava Šumanović“ Šid. Obavljao funkciju direktora pomenute ustanove 2011-2012. god. U periodu od 2014. do 2017. godine bio je zaposlen u Zavičajnoj arheološkoj zbirci pri Narodnoj biblioteci „Simeon Piščević“ Šid kao kustos-arheolog, a od 2018. godine u Muzeju naivne umetnosti „Ilijanum” Šid. Zvanje višeg-kustosa je stekao 2017. godine. Član je Srpskog arheološkog društva od 2007. godine. Istraživačko interesovanje se kreće od arheologije rimskih provincija Centralnog Balkana, preko istorije Vojvodine 18-20. veka do genealogije. Autor je izložbi: „Gradina na Bosutu“ namenjene za gostovanje u zemljama regiona (2017), muzejske postavke Crkvene riznice Srpskog pravoslavnog arhijerejskog namesništva Šidskog (2016), „Gradina na Bosutu“ u Zavičajnom muzeju u Rumi (2015), „U zaleđu prestonice – Opština Šid u kasnoj antici“ u Galeriji slika „Sava Šumanović“ Šid (2012), „Sava Šumanović – lično, porodično, nacionalno“ u Galeriji slika „Sava Šumanović“ Šid (sa gostovanjem u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banja Luci i u Domu vojske Srbije u Beogradu) (2012), „Nit koja nas veže" u Muzeju naivne umetnosti „Ilijanum" Šid itd. Autor je 33 monografije i preko 90 radova u serijskim publikacijama. Za svoj rad je nagrađen Višnjićevom nagradom u kategoriji mladih stvaralaca u kulturi za 2010. godinu, Šestodecembarskom Zahvalnicom Opštine Šid (2015), priznanjem gradonačelnika Haife (Izrael) za naučno-istraživački rad o istoriji jevrejskih zajednica u Srbiji (2015) i priznanjem Ministarstva spoljnih poslova Izraela za širenje i unapređivanje srpsko-izraelskog prijateljstva (2016).

Komentari (0)

Odgovorite

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.