Порекло презимена Ерац

17. фебруар 2012.

коментара: 11

Поштовани,

позивамо вас на сарадњу.

Пошаљите нам свој прилог, све што знате о овом презимену на основу усменог предања или цитирањем навода из књигa (наведите којих) или оног што је већ објављено на осталим интернет сајтовима (напомените којим).

Обавезно напишите и коју крсну славу славите и подручје у којем се ово презиме појављује.

Наведите и име познате личности (где је рођен-а, чиме се бави), која носи ово презиме.

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (11)

Одговорите

11 коментара

  1. pex

    Oni su poreklom iz Bosne.
    Ima ih dosta po Kraljevu.

  2. Kremanac

    Udovica Resimija Erac dosla je u Kremna, sa svoja tri sina ok kojih su danas prezimena Erici, Filipovici i po njoj samoj Resimici. Dosla je iz mesta kod Gatackog Polja (Hercegovina). Sva ova prezimena danas slave Djurdjevdan (Kremna, kod Uzica).

    • Ваљевац

      Сава и Димитрије су највероватније Расимијини унуци.
      Њих двојица су са породицама пред први устанак дошли у околину Ваљева. Сава у Седларе на реци Јабланици а Димитрије се населио на реци Обници.
      Данас нас има више од 30 кућа у Ваљеву и околини.
      Савићи и Димитријевићи славе Ђурђевдан.
      Један део Савића још зову и Срећковићи јер су се свих пет Срећкових синова мобилисаних 1912. вратили кући 1919. живи и здрави.
      Од старијих људи из фамилије сам чуо да су Ерци или Ерићи у Гацку били кнежеви али нису сигурни да ли је то истина. Сигурни су да су после Кочине крајине Ерићи отишли на Кремна а успут су их Турци напали негде код Дрине и убили двојицу.

      • Иван Филиповић

        И моји стари су усмено преносили да је део породице отишао у Ваљево или околину Ваљева и да нам је то блиска фамилија

    • Иван Филиповић

      С тим да постоји усмено предање да иако славимо СВ.Георгија, да смо некада славили Св.Пантелејмона па је у бежанијама промењена слава да нас не би турци нашли по слави.

  3. Milica

    Erci danas zive u mestu Rudno kod Studenice, inace dosta njih se preselilo u Kraljevo.

  4. bogomira erac

    pozdravljeni,
    moj otac ljubomir erac se rodio godine 1911 u selu plavci, usce na ibru.
    moj ded se zvao vojina erac, ziveo je u selu plavci. moja baba se zvala jakovljevic iz brvenika. moji rodjaci su negde u bujanovcu, kraljevu , uscu i….
    kad sam imala 15 godina sam bila u posjeti u selu plavci i se najvise secam mesta sahrane familije erac i veselic.
    zalela bi saznati vise o mome rodu erac i tako moju djecu i vnuke upoznati sa koreninama i historiju.
    zahvaljujem se vam za novosti i vas pozdravljam
    bogomira erac

    • Boban

      Postovanje Bogomirka,

      Slucajno sam naisao na Vas post, raspitao se o imenima koje ste naveli (Ljubomir Erac, Vojin Erac) u selu Plavci i zamolili su me da stupe u kontakt sa Vama.

    • Milan Erac

      Postovana Bogomirka,

      Vas brat od strica Mihaila, Milan Erac, video je Vas komentar i voleo bi sto pre da stupi u kontakt sa Vama, povodom izrade porodicnog stabla i upoznavanja, jer je u potrazi za Vama vec 50 godina. Kontakt telefon i mail su +381642807997, +38132352777 [email protected]

      Srdacan pozdrav

    • Milan Erac

      Postovana Bogomirka,

      Vas brat od strica Mihaila, Milan Erac, video je Vas komentar i voleo bi sto pre da stupi u kontakt sa Vama, povodom izrade porodicnog stabla i upoznavanja, jer je u potrazi za Vama vec 50 godina. Kontakt telefon i mail su +381642807997, +38132352777 [email protected]

      Srdacan pozdrav

  5. milovan erac

    Heraci su, u Srbiji, postali Eraci, jer se H izgubilo. I danas se ponegde ka`e leb, umesto hleb i Ercegovina, umesto Hercegovina, tako je Herac postao Erac, ali je ostao do danas stamen kamen, pravoslavni krstonosac i bogonosac kako to i stoji na jednom od grbova Vladislavi}a.
    Srpski etnolo{ki zbornik Srpske akademije nauka, Odeqewa dru{tvenih nauka posve}eno etnolo{koj gra|i o [umadincima iz 1951. godine, na 11. strani donosi: “U selu Radovawu su Erci”… Sela “Bani~ina i Rakinac su u [umadiji, jer u govoru ‘zanose po erski'”. Pi{u}i o stanovnicima sela Botuwe (str. 26) i familiji Petrovi} stoji: “predak do{ao ‘ozgo iz Erske’, od Novog Pazara.” O jeziku moravsko-{umadijske zone oko Palanke (str. 90) stoji da su mnogi doseqenici zadr`ali svoj jezik naro~ito oni koji `ive “u zasebnom delu sela, kao na primer stanovni{tvo Bugarske Male u Velikoj Plani, Bugari Erskog kraja u Pridvorici” i “Ersko Selo je bilo tako|e do Medne” (str. 71). Tu se o~igledno radi o pre|a{wim stanovnicima “Erske, od Novog Pazara”, a nikako o Heracima, Hercegovcima, potomcima kneza Heraka Vladislavi}a.