Pišete rodoslov? Pitajte nas!

31. januar 2012.

komentara: 1250

Koliko puta ste slušali kako vam dede ili babe pričaju o vašim davnim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli i čime su se bavili, a da o tome danas nemate jasnu predstavu.

Krajnje je vreme da ispravite tu nepravdu prema generacijama vaših prethodnika i ostavite pisani trag o njima, u amanet onima koji će tek da dođu na svet.

Sve što treba da uradite je da napravite plan i krenete da ga sprovodite u delo!

Portal POREKLO spreman je da vam u tome pomogne dajući vam niz korisnih saveta, gde i kako da dođete do informacija, koje će upotpuniti sliku vašeg porodičnog stabla.

Nastojaćemo da, u meri u kojoj je to moguće, obezbedimo i odgovore na sva vaša pitanja i dileme, od ljudi koji su dokazani stručnjaci za rodoslovlje.

Registrujte se na Forum Poreklo i postavite temu o svom prezimenu, ili prenesite svoja iskustva o dosadašnjem traganju za svojim korenima, a naši članovi će vam rado izaći u susret i pomoći vam da otkrijete nešto više o vašem poreklu.

Pišite, postavljajte pitanja.

Nemojte da vas razočara ako odgovor ne bude brz.

Važno je da stigne.

Javite se na i-mejl:

[email protected]

Naredni članak:

Komentari (1250)

Odgovorite

1.250 komentara

  1. ZA BOBANA

    Čamdžića ima dvije vrste.
    Stariji su oni u Crljenicama(Slatina), dok su oni kod Dobre Vode na Čemernu mlađi.
    Svi su oni porijeklom od RADOVIĆA sa Krnjače.
    Svi slave Aranđelovdan.
    Rod su im Čaktari, Jestrovići i Golubovići sa Krnjače ili Ograda.
    Neki je Radović pravio prozore, bio majstor za prozore, (na turskom-džan), pa ih po tome prozvaše Čamdžići.
    Pamte imena predaka od Trifuna(1815).
    Trifunov sin je Jevto,
    Jevtovi su:Obrad, Lazar i Ilija.
    Sva tri brata su učestvovala u Prvom svjetskom ratu u crnogorskoj vojsci.
    Čamdžićima su age bili Katane.

    Za sada Bobane toliko.
    Ako te još nešto interesuje slobodno pitaj.

    Moj mejl [email protected]

    Pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja

  2. stojan

    Poštovani! Moji preci su porijeklom iz nekih dijelova današnje Hercegovine, kako mi je pričao pokojni otac, a nije poznato preciznije iz kog mjesta.Uglavnom su došli za vrijeme vladavine Turaka u 18 vijeku u Zavidoviće B i H.Pošto se valjda najstariji doseljenik zvao Krsto .Predpostavlja se da se po njegovom imenu i prezivamo Krstić.Slavimo sv.Arhangela Mihaila.Želio bih da saznam dublje korijene svojih predaka,pa Vas molim ako nešto zaznate ,da mi pomognete hvala unapred i s poštovanjem.

  3. Boban

    • Hvala g.Vitomire na odgovorima koje ste mi prosledili.
    Pošto već duže vreme razmišljam o pisanju rodoslova svojih Čamdžića zamolio bih Vas da mi,ako ste u mogućnosti,odgovorite na još neka pitanja.Ja Vam se unapred zahvaljujem i ne želim da Vas preterano obavezujem,ali jako mi je važno da dobijem proverene i tačne informacije.Vi znate koliko je istinita informacija važna za pisanje knjige.
    Da li je tačno da su moji Radovići pre nego što su došli u okolinu Pljevalja bili deo plemena Rovci?
    Da li su daljim poreklom Ozrinići i da li su u oblasti oko Kolašina došli sa Čeva?
    Da li su moji Radovići naseljavali oblasti u neposrednoj blizini manastira Morače?
    Recite mi pošto Radovići sa Krnjače slave Đurđevdan(koliko je meni poznato),a Čaktari,Golubovići,Jestrovići i Čamdžići Aranđelovdan da li to znači da smo mi Čamdžići promenili slavu ?
    Da li je Trifun prezimena Radović ili Čamdžić,da li možda znate od kog pretka smo promenili prezime?
    Pomenuti Trifun je moj navrnđed.Čamdžića u Čemernu(Dobre Vode)više nema koliko ja znam pošto je Obrad rođeni brat mog prađeda Ilije imao žensku decu ,a isti Obrad je ostao u Čemernu dok su s Ilija i Lazar pošli sa Čemerna ka Crljenicama gde i danas žive njihovi potomci.U 19.veku su moji preci često menjali stanovanje pa su tako došli u Crljenice i kasnije napustili Crljenice i pošli ka Čemernu da bi se deo njih opet sa Čemerna vratio kasnije u Crljenice(priče starijih).Ovu informaciju sam Vam prosledio zbog verodostojnosti,a prilično sam ubeđen da je tačna.Sve ostale Vaše informacije su na mestu i potvrdile su moja prethodna saznanja.
    Ja ću verovatno imati pitanja i ubuduće,ne mogu trenutno svih pitanja da se setim ,jako sam srećan što sam uspeo da pronađem nekoga ko može da mi odgovori na pitanja i zaista Vam neizmerno unapred zahvaljujem.
    Ako imate sugestije,savete,predloge za pisanje knjige molim Vas pošaljite mi.
    Pozdrav od Bobana Čamdžića

  4. Bobane,

    Hvala ti na javljanju.
    Izuzetno mi je drago da sam ti pomogao, a večeras ću ti napisati i odgovoriti na sva tvoja pitanja, pa i o Radovićima od koji i ti potičeš.

    Pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja

  5. Interesuje me preѕime Zlatar.. Znam samo da potičemo sa planine Zlatar, kako mi je pričao deda, i da je moj predak išao kao vojnik u Vojnu krajinu da brani Habѕburšku monarhiju. Marija Terezija je vojnike naѕivala po mestima odakle dolaze. Tako je, moj predak, dobio preѕime Zlatar.. Kasnije generacije od tog istog čoveka su živeli u Perni, neki još uvek tamo žive, ali nikako ne možemo da ustanovimo da li smo rođaci. Znam još i da je moj pradeda bio žandar i da je tridesetih otišao u Surdulicu.. Kada su Bugari ušli u Srbiju on je otišao u Kragujevac sa porodicom.. Pravoslavci smo i slavimo Sv. Jovana Krstitelja. Tako da me ihteresuje da li smo u srodstvu sa tim Ѕlatarima u Perni?

  6. Milorad Bogdanović

    Milan Markovic
    11. januar 2013. at 09:14 · Odgovor

    U pravu ste.
    Polako se klupko odmotava i ja vjerujem da ovolika zainteresovanost Srba, Hrvata i muslimana dovodi do iskopavanja istine o korjenima našim.
    Ali, nema potrebe umanjivati vrijednost rodoslova poslednjih 100-200 godina. I to je od velike koristi, ako se nemože ući u dubinu njegovu.
    Na ovim stranicama mnogi će doći do većih saznanja nego do sada.

  7. jagodinac

    Sve pohvale za sajt,odusevljen sam sa ovim sta citam ovde.Vec sam se jednom bio javljao sa jednim pitanjem ali mi je samo Nebojsa pomogao koju literaturu da pronadjem.Zato bih zamolio SARKA ako je u mogucnosti da mi pomogne.moj najstariji predak za koga znam je Stanoje rodjen 1815/16 a braca su mu Nedeljko,Pavle,Stojan i Stanko.Doselili su se iz sela Gornji Matejevac kod Nisa u selo Voljavce kod Jagodine,pretpostavljam oko 1800g.Koristili su prezimena Djokic i Djordjevic,slava je Arandjelovdan i ona je ubedjen sam nije menjana.Bio bih neizmerno zahvalan kada bih dobio jos neki trag za dalje istrazivanje,recimo kako su se braci zvali otac i majka,kada su se doselili za Voljvce ili bilo koji drugi podatak,unapred zahvalan

  8. ZA BOBANA ČAMDŽIĆA

    Bobane,

    Nije tačno da su tvoji preci RADOVIĆI bili deo plemena Rovci.
    RADOVIĆA u Rovcima nema, a da slave ROVAČKU slavu.
    Slava ROVACA je Sveti Luka.
    Ali ima RADOVIĆA u ROVCIMA, koji su doselili iz MORAČE-Mioska i oni slave ARANĐELOVDAN, jer je to moračka slava.
    Tvoji RADOVIĆI su iz Morače, potiču od RADA MORAČANINA, iz DONJE MORAČE.
    Rade je prije 500 godina ubio turskog pašu, te je pobjegao u brda i promjenio prezime od MORAČANIN u RADOVIĆ.
    Radovići su u Donju Moraču došli iz Hotskog Huma, a kasnije prelaze u Gornju Moraču.
    Svi oni slave ARANĐELOVDAN.
    Jedni od ovih Radovića idu ka Bijelom Polju i Pljevljima i sa sobom nose i svoju slavu ARANĐELOVDAN.
    1851.godine, u jednom beglučarskom tefteru, koji opisuje Jugovo, Crljenice, Židoviće, Krnjaču, Bučje, Gotovušu,Bušnje,i Brvenicu piše, da se u Crljenicama pominju i RADOVIĆI i ČAMDŽIĆI, koji su došli iz KOLAŠINA, što znači da te 1851.godine u Crljenicama imamo RADOVIĆE, koji su došli iz Morače, a isto tako imamo i ČAMDŽIĆE gdje piše da su došli iz MORAČE.Što znači da je neko u Morači-Kolašinu od predaka RADOVIĆA, bio majstor za prozore,te su ga tamo prozvali ČAMDŽIĆ.
    Oko 1900.godine, Čamdžića je bilo u Miljevićima i Crljenicama, došli od Kolašina i slave Aranđelovdan.
    Vi niste menjali slavu.
    Nemoj da te buni što u Krnjači ima Radovića Đurđevštaka, bilo je i Aranđelovštaka.
    O RADOVIĆIMA sam napisao obimnu knjigu, ali trenutno ubacujem rodoslove i mislim da ću je ove godine objaviti.To je jedinstvena građa, koja opisuje sve RADOVIĆE, i njihovo poreklo, bez obzira koju slavu slave.

    Pozdrav od Vita Radovića iz Ulcinja

  9. Avraam

    Poštovani, da ne znate šta o Rakovićima iz Gornjih Sela (Lubnice, Kurikuće), Berane-Crna Gora?

  10. Nebojša Novaković

    Ovi Rakovići su poreklom iz Kuča, ranije prezime bilo je Dučić.

    Dučići su inače jedno od najstarijih bratstava u Kučima.