Презиме присутно у Лици, у селу Медак.
На попису становништва 1948. године забележена четири носиоца овог презимена (у једном дому).
На попису 1712. године као старешина породице пописан Јован Цапитлак. То је била уједно и једина породица Цапитлака (укупно 5 чланова).
Крсна слава: Ђурђевдан
ИЗВОРИ:
Leksik prezimena SR Hrvatske, Matica hrvatska, Zagreb, 1976, стр. 88
Душан Узелац, Лика и Срби Медачке општине (хронике села Метка, Почитеља, Врепца, Могорића и Радуча), Хронике села књ. 256, Културно-просветна заједница Србије, Београд, 2004, стр. 121
Stjepan Pavičić, Seobe i naselja u Lici, Zbornik za narodni život i običaje br. 41, JAZU, Zagreb, 1962, стр. 214
Шематизам српске Дијецезе Горњо-карловачке 1883., Штампарија браће Јовановић, Панчево, 1883, стр. 98




11. јануар 2026. у 23:02
Богдан
На попису 1712. у Бунићу су пописане двије породице Цапитлак, домаћини су били Јураи Запидлак ( стар 50 година- 6 чланова породице и Сава Запидлак стар 30 година- 6 чланова. Пошто сам из Метка и у родбинским везама са породицом Цапитлак запало ми је за око…Кућа Цапитлака у Метку је била уз главну цесту са десне стране 250 м прије скретања за Брезик, а непосредно уз одвајање пута ка Црнокрацима и Маодушима.