Јован Скерлић, српски књижевник,најпознатији као књижевни критичар, професор и члан Српске краљевске академије, родио се у понедељак, 8. августа 1877. (по старом календару), као прво дете трговца Милоша Скерлића и Персиде, рођене Мирковић, ћерке шеширџије Симеона, рођене у Пешти. Крштен је у Вазнесенској цркви у Београду.
Кум на венчању Јованових родитеља (у Вазнесенској цркви) је био трговац Михаило Начић.
Јовану Скерлићу је кума на крштењу била Љубица Начић (тада шестогодишња девојчица), прво дете трговца Михаила и старија сестра Јелисавете, наше прве жене архитекте, која је позната по пројектима за основну школу “Краљ Петар Први”, цркву Светог Александра Невског и више приватних кућа.
Може се претпоставити да је у Јовановом случају кум био одсутан због пословних обавеза, па је кумовску обавезу у том тренутку преузело његово најстарије дете.
Јовановом брату Радомиру, фебруара 1880. (крштен у Вазнесенској цркви), као и другом Радомиру, септембра 1881. (крштен у цркви Светог Марка) је кумовао Михаило Начић. Ниједан од Радомира није достигао до пунолетства.
Скерлићи су потом имали две ћерке – Јованку 1885. и Јелену 1887. , за које кум није познат, а највероватније су Начићи.
Јован Скерлић се оженио у Бечу 1902., са Кларом Бертом Шмидлин, и добио ћерку Љиљану.
Нажалост, Јован Скерлић поживео је само до маја 1914. године.
Његова супруга и ћерка су избегле окупацију током Првог светског рата и живеле су у Француској.
Млађа сестра, Јелена се удала за историчара Владимира Ћоровића, професора, аутора познатог издања “Историја Срба” и више других дела о српској историји.
Мирковићи
Породица Скерлићеве мајке, Мирковићи, су неколико година боравили у Пешти, где су Персидини родитељи, Симеон и Латинка, стигли као већ венчани.
Увидом у књиге рођених пештанске парохије се могу видети записи за:
Персиду, марта 1854. (мајка Јована Скерлића)
Петра, априла 1858.
Марију, августа 1859.
Јована, августа 1861.
Како је Симеон Мирковић правио шешире, у складу са модним и пословним приликама, тако су се и селили, па и мењали кумове, јер су децу добијену у Пешти крштавали различити кумови:
Персидин кум је Александар Јекић из Новог Сада.
Петров кум је Димитриј Сирижки, син Александра из Старе Шове.
Маријина кума је Јулијана Маринковић, удата за кројача из Пеште.
Јованова кума је Јулијана Маринковић супруга Јована кројачког мајстора и грађанина Пеште.
Забележено је само пар кумовања од стране Скерлића, и то су:
Персида Скерлић, супруга Милоша шпекуланта, кумује у Вазнесенској цркви децембра 1874. на рођењу Стефаније, ћерке ковача Јована Поповића и Ане.
Јован Скерлић, уписан као син Милоша шеширџије, исто у Вазнесенској цркви, октобра 1886. кумује на венчању Стевана Ђерића из Војке, а досељеног у Београд, и Лепосаве (раније Терезија) Шрек из Хеђеша, Мађарска, такође досељене у Београд.
АУТОР: Бранко Д. Тодоровић
ИЗВОРИ: Матичне књиге крштених и венчаних из Београда и Пеште
Коментари (0)