Порекло презимена Шиндолић

18. август 2024.

коментара: 0

Шиндолић, Подгорица (3), Београд (3 куће), од 1945. године у Копру 1 кућа.

Ова породица се од старина бавила најфинијим занатима: златарским, пушкарским, терзијским. Подгорички занатлија Иво Шиндолић, због два убиства Турака, једнога у Подгорици, другога у Сарајеву, пребјегао је у Русију крајем 18. или почетком 19. вијека. Иво је показао храброст у руској војсци, ратујући против Турака, због чега је добио официрски чин и грофовску титулу, као и огромно имање у харковском округу. Иво Шиндолић, назван грофом у Русији, имао је сестричића Ивана Вукотића–Ивановића, који је 1832. године, с владиком Радом, Петром II Петровићем, дигао устанак Зећана против Турака.
Илија Златичанин, у својој књизи Под Скадром, помиње Сима Шиндолића као много вољена војника. Шиндолићи су угледна породица, храбри људи постојани пријатељи. Од ове породице је Слободан Шиндолић, новинар и публициста, главни и одговорни уредник „Привредног прегледа“ у Београду.
Шиндолићи су стари Срби Зећани, огранак великог зетског братства Вукадиновић, које данас живи у Зети, љешанској и Катунској нахији и у Васојевићима.

Славе Никољдан.

За Вукадиновиће у Зети и Секулиће зна свако да су стари Срби Зећани, и то од вазда. Они се још дијеле на Шиндолиће и Бауковиће. Сва ова братства огранак су Секулића из Бандића, а Секулићи су од Поповића у Цуцама. А скоро сви Катуњани поријеклом су Срби Зећани.

Шиндолићи се убрајају међу најстарије породице пописане у Подгорици. Наводи се да су у Подгорицу дошли из Куча.

ИЗВОРИ:

Илија – Пеко Ј. Пеличић, Записи о Зети, Сабор Зете, Голубовци-Београд, 1997, стр. 174, 244-245

Илија Радуловић, О становништву Подгорице, објављено у Гласнику Географског друштва, књига 16, Географско друштво, Београд, стр. 158Кучи

Претходни чланак:

Коментари (0)

Одговорите

Тренутно нема коментара. Будите први и оставите коментар.