Poreklo prezimena, sela Babino, Goražde, Dragosava, Zagrađe, Mašte i Tmušići (Berane)

2. avgust 2013.

komentara: 27

Poreklo stanovništva sela oblasti Polica (Mašte, Dragosava, Babino, Goražde, Zagrađe i Tmušići), opština Berane. Stanje iz 1903. godine. Prema studiji „Vasojevići u turskoj granici” popa Bogdana Lalevića i Ivana Protića. Priredio saradnik portala Poreklo Vojislav Ananić.

 

Polica, najplodniji kraj beranske nahije, nahodi se severno od Berana, uz Lim, a sastavljena je iz nekoliko sela, ali predstavlja jednu geografsku celinu. Polica se nalazi na onom planinskom lancu koji se svršava Tivranom, a izgleda kao visoravan ili, bolje, polica, utnuta sa severne strane u ovaj lanac. Polica je kao podeljena na dvoje uzvišenjem zvanim Dinje, koje se s južne strane spaja sa glavnim planinskim lancem, a sa severne postepeno prelazi u ravnicu oko Lješnice. Kroz Policu protiče Polička Rijeka, sastavljena od dva vrela, od kojih jedno ističe ispod sela Zagrađa, a drugo ispod Goražda. Od sastanka ovih dvaju vrela Rijeka teče u južnom pravcu, proseca glavni planinski lanac i utiče u Budimsku Rijeku. Na Poličkoj Rijeci ima 8 redovičkih vodenica, a za natapanje ne može se upotrebiti, te usevima vrlo mnogo smetaju velike letnje vrućine.

Polica je sastavljena iz ovih sela:

Mašte, Dragosava, Babino, Goražde i Zagrađe sa seocem Tmušićem.

Jugoistočni deo zapadne udoljine zauzima selo Mašte, koje je većim delom na sasvim blagom nagibu glavnog planinskog lanca, a manjim u ravnici, zvanoj Makve. Voda se pije s izvora: Makve, Stubline i jednog izvora blizu hana. U selu ima jedan han pored glavnog puta koji ide u Bijor. U selu je jedno groblje.

Severoistočno od Mašta, na blagim nagibima Tivrana, pruža se najravnije, najlepše n najplodnije poličko selo Dragosava, koje je po tome i ovo ime dobilo. Odmah iznad sela nahodi se turska Fortica sa 10—20 vojnika, načinjena 1862. god., kad i tvrđava u Beranama.

Severno do Dragosave, na jednom planinskom ogranku koji se neprimetno uzdiže od Tivrana, nalazi se selo Babino. Ovo je selo u vodi najsiromašnije u Polici, jer ima svega jedan izvor u Babinom Polju i dva bunara. Na zapadnoj strani sela nalazi se Bijeli Potok, koji se, tekući na zapad, uliva u Lješnicu, a ova opet izvire ispod Turjaka, teče na zapad, pored Police, i, kod mesta zvanog Džamije, utiče u Lim. Na Bijelom Potoku ima jedna vodenica koja melje pomoću ustava. Na Bnjelom Potoku, kao i pa polju Rudešu, bila je glavna bitka između Vasojevića i Turaka godine 1862., posle čega je oduzeta beranska nahija od Crne Gore. Selo je, kako se priča, ovo ime dobilo zbog neke babe koja se tu prva naselila. U selu ima jedno groblje, zajedničko za ovo selo i za Dragosavu, istočno od koga ima jedno uzvišenje, na kome je, po pričanju, bila nekakva stražarina.

Na severnoj strani Dinja, a u podnožju ovog uzvišenja, kao i na blagim nagibima kose od Ćujovca nalazi se selo Goražde. Ova je kosa jednim uzvišenjem vezana za glavni planinski lanac, te tako deli ovo selo od Zagrađa. U sredini sela su izvori: Vrelo, Kraljevac i Korito. Na brdu Crkvini do Babina ima razvalina od neke stare crkve, a u sredini sela je groblje i druga crkvina, oko koje se narod skuplja o Trojičinu-dne, kada se nose krsti. Na uzvišenju koje ovo selo deli od Zagrađa nahodi se četvororazredna osnovna škola i zagradsko groblje. Pored glavnog puta što vodi u Rožaje imaju dva hana.

Između glavnoga planinskog lanca, kose od Ćujovca i pomenutog uzvišenja a na blagim nagibima nalazi se selo Zagrađe sa seocem Tmušićem. Zagrađe sa Goraždem obiluje u pijaćoj vodi, mada ima samo dva izvora: Korito u gornjem i Višnjica u donjem kraju sela, ali ima priličan broj bunara. Blizu mesta Obetišta, gde se pa Trojičin-dan, o krstima, skuplja narod, a između izvora Banaca (pot. Banca) i Sumina Vrela bila je jedna crkvina.

Poličani su na otkupljenoj zemlji, sem polovine sela Dragosave. Planina im je Bukovik, na 2 sahata daljine, ali je izdeljena, te o Ilinu-dne svaki izdiže na svoje. Komuna niti zajedničkih ispaša nemaju.

Po narodnom predanju Budimlja je bila varoš u vreme Nemanjića, kada su u njoj bile stolica episkopska i županska. Tada je, kako se priča, policija s ove visoravni pazila na red, te je od toga i ceo kraj ovo ime dobio. Za Zagrađe se priča da mu je ime otuda, što se u to vreme tu vlasteoska stoka zagrađivala.

 

Poreklo familija

U celoj Polici ima oko 300 kuća. Stanovnici su većinom Vasojevići.

U Maštama su od Mijomanovića: Šarbaići, Stiovići i Štipalji,

od Lopaćana: Stojanovići,

od Kovačevića:Obadovići.

Od Srbljaka su samo Dmitrovići, kako se sami zovu, ili Birovi, kako ih drugi zovu, koji slave Nikoljdan.

*  *  *

U Dragosavi su od Lopaćana:Boričići i Golubovići,

od Mijomanovića:Maslovarići

i od DabetićaGarčevići 2 kuće.

Od Srbljaka su samo Pođani iz Rovaca u Moračkoj Nahiji koji slave Đurđevdan, a prislužak im je Lučindan.

*  *  *

U Babinu su od Kovačevića:Đurišići

i od Lopaćana: Đukići.

A od Srbljaka su: Šćekići iz Gornjih Sela, koji slave Petkovdan; Veljići iz Bratonožića, slave Nikoljdan; Kuči su iz Kuča, slave Nikoljdan i Lainovići (1 k.), koji su iz Crne Gore, a slave Nikoljdan.

*  *  *

U Goraždu su od Lopaćana:Đukići i Nenadovići,

od Dabetića:Garčevići muhamedanske vere,

od Kovačevića:Kastratovići i Đurovići,

od Novakovića: Pantovići, Markovići,

od Mijomanovića:Delevići i 4 kuća Đukića muhamedanaca, koji su od Lopaćana.

Od Srbljaka su:Popovići i Savovići s Kčeva, koji slave Sv. Aranđela Mihaila, Božovići (2 k. iz Kuča, koji slave Nikoljdan) i Vujovići (2 k.) iz Bratonožića, koji slave takođe Nikoljdan.

*  *  *

U Zagrađu su skoro svi Kuči, kao:Šljakići, Arsovići, Mihajlovići, Sekulići, Radići, Pudovići i Trifunovići koji svi slave Pantelijevdan.

*  *  *

U Tmušiću su Vasojevići Đurišići, koji su od Kovačevića.

 

Uz Policu da pomenemo i malo selo Lješnicu, od 11 kuća koje su pre 10—15 godina naselili Kuči. Ovo se selo nalazi preko reke Lješnice, na zapadnoj strani sela Babina. Zemlja je sva agalarska.

 

IZVOR: “Vasojevići u turskoj granici“, pop Bogdan Dalević i Ivan Protić, SKA, Beograd, 1903. (str. ?). Priredio saradnik portala Poreklo Vojislav Ananić

 

Komentari (27)

Odgovorite

27 komentara

  1. dejan

    zna li neko koja familija u zagrađu slavila mratin dan ili petkovicu.te dve slave su moje.pouzdano znam da su moji preci dosli iz tog sela.kuca im je bila blizu nekog izvora.1863 god se pojavljuje pavle jankovic na popisu u novom selu kod vrnjacke banje sa porodicom .nedoumica mi je prezime.da li su dosli sa prezimenom jankovic ili su ga ovde promenili iz nekog razloga.smatram da po slavi koju su sa sobom doneli a to je najverovatnije mratin dan mozda neko nesto zna kojaje familija tu slavu slavila u tom selu. hvala unapred.

    • Goran

      Tmušići sa Police su poreklom iz sela Tmuše kod Kalinovika,sa planine Lelije.Odatle iz sela Tmuše je nekolko porodica u 17veku izbeglo u Gornju Moraču,pored Dulovića.Po selu odakle su došli prizovu ih Tmušići.Iz Gornje Morače su Tmušići otišli u Zagrađe u Hasu.Svi slave Stevanjdan što su preuzeli od Dulovića u Gornjoj Morači.

  2. Durmitore Direktore

    Dobar dan,

    Majka mi je od Boričića, bas iz Dragosave, zna li neko i da li bi podelio ako poseduje tu informaciju, kako je doslo do toga da Boričići slave Svetog Savu kao slavu?

    Unapred zahvalan

    • Dejan Boričić

      Boricici slave i Arandjelovdan i Svetog Savu. Jedna teorija je da su neki Boričići prešli da slave Svetog Savu zbog medjusobnih slavskih posećivanja , a po drugoj da je u školi, gde se zajednički slavilo Arandjelovdan, neko se posekao i pala je krv na astal i morali su prometiti slavu.