Bačka Palanka i okolna sela

11. jun 2012.

komentara: 14

Opština Bačka Palanka:

Bačka Palanka, Vizić, Gajdobra, Despotovo (do 1947. godine Despot Sveti Ivan, 1947-1948. godine Vasiljevo, 1948-1952. godine Novo Vasiljevo), Karađorđevo (do 1978. godine deo Mladenova), Mladenovo (do 1948. godine Bukin), Neštin, Nova Gajdobra, Obrovac, Parage, Pivnice, Silbaš, Tovariševo i Čelarevo (do 1947. godine Čib).

Prethodni članak:

Komentari (14)

Odgovorite

14 komentara

  1. vojislav ananić

    NEŠTIN

    – selo ‘raskrečeno’ između Srema i Bačke –

    ”Neštin je naselje u opštini Bačka Palanka u Južnobačkom okrugu, iako se geografski nalazi u Sremu. Prema popisu iz 2002. bilo je 900 stanovnika…”

    Neštin je najsevernije podunavsko selo Srema.

    Do ratova iz 90-tih Neštin je bio blizu Bačkoj Palanci, naročito posle izgradnje mosta preko Dunava 1974. No, sada Neštoinci prolaze od svog sela do sedišta opštine i svojih radnih mesta preko dva granična prelaza u Hrvatskoj i jednog u Srbiji. Do normalizacije odnosa i uspostavljanja saobraćaja preko mosta bilo je još gore – jedina kopnena veza je bila preko Novog Sada, ili eventualno skelama.

    Pogled preko Dunava na Bačku Palanku. Leva strana slike je ‘inostranstvo’. Neštin počinje uz desnu ivicu slike.

    ‘’Istorija sela se proteže daleko u prošlost, još od mlađeg kamenog doba, ovo područje je bilo naseljeno.U pred-rimsko vreme naseljavaju ga keltsko pleme Skordisci, zatim i Rimljani,koji podižu utvrđenje na reci Dunav. To mesto i danas nosi naziv Kuluštra- od latinskog Kastel ili utvrđenje. Velikom seobom naroda u 4. veku prostore Panonske nizije naseljavaju slovenska plemena, a za njima dolaze i Avari. Početkom 9. veka zajedno sa Slovenskim plemenima žive i Ugari, pod čijom državom će se i nalaziti ovo područje…”

    ”…Neštin se prvi put se spominje 1323. godine. Posle Ugara u 14. veku na kratko je ovo područje ušlo u sastav srednjovekovne srpske države za vreme sremskog kralja Dragutina Nemanjića. Posle ovog perioda ponovo se vraća u sastav Ugarske. Takođe je bio pod vlašću iločkih vlastelina. Najezdom Osmanlija u 16. veku područje Neština se nalazi pod njihovom vlašću. Tek povlačenjem Turaka, Srbi se naseljavaju u Neštinu. To je i vreme kada se trgovina i poljoprivredna proizvodnja užurbano razvija.

    1792. godine reformama austrijske carice Marije – Terzije i Neštin dobija školu, koja je u sastavu pravoslavne crkve, koja neprekidno radi sve do danas. 1848. godine posle majske skupštine,održane u Sremskim Karlovcima i reakcijama na događaje, jedan srpski vojnik pucao je na mađarsku brodsku oklopnjaču Mesaroš i ranio kapetana broda. U odmazdi Mađara spaljeno je 13 kuća i oštećena pravoslavna crkva…”

    Na spomeniku je više ovakvih ploča sa imenima poginulih boraca i žrtava fašizma.

    ”…Neštin zatim ulazi u sastav Kraljevine SHS, da bi u Drugom svetskom ratu bio u sastavu NDH. Oktobra 14.na dan Pokrova Presvete Bogorodice ustaška četa iz Iloka uz pomoć pojedinih lojalnih meštana iz Neština vrši masovna ubistva u selu. Tom prilikom na najzverskiji način ubijeno 144 meštana, mahom bili Srbi, pravoslavne vere. Pravoslavni hram je tih godina pretrpeo oštećenja, a jedan odred ustaša je i živeo u crkvi koju su u više navrata na najgore moguće načine oskrnavili…’’ (Vikipedija)

    Spomenik u Neštinu simboliše putokaz kome su se usmeravali rodoljubi antifašisti koji su iz Bačke preko Dunava prelazili za Srem, a često i dalje, za Bosnu. Svojevrstan par ovom spomeniku, u obliku čamca, nalazi se blizu Bačke Palanke na mestu odakle se sa bačke strane kretalo ka Sremu.

    Deo spomenika posvećen je začetku partizanske rečne mornarice.

    ”1759. godine Neštin dobija novu crkvu,č ija je izgradnja počela 4 godine ranije. Ikonostas rad Teodora Dimitrijevića Kračuna završen je 1773. godine i spada u remek dela baroknog ikonopisanja kod Srba. Po završetku izgradnje hrama čudotvorna ikona Presvete Bogorodice neštinske unesena je u svečanoj litiji u hram gde je izložena i gde se čuva i danas..” (Vikipedija)

    ”Crkva Sv. Kuzmana i Damjana u Neštinu, jednobrodna građevina sa visokim zvonikom na zapadnoj strani, pripada velikoj grupi grupi crkava koje stilski predstavljaju pravoslavnu verziju barokne arhitekture. Severna i južna fasada ukrašene su pilastrima povezanim lucima pod kojima su polukružno završeni prozori…”

    ”…Ikonostas je rezao Marko Gavrilović sa sinom Arsenijem Markovićem 1772, a oslikao ga je 1773. (sokl, prestone ikone, dveri, apostole i proroke) najveći barokni srpski slikar druge polovine XVIII veka, Teodor Kračun. On je naslikao i ikone Krunisanje Bogorodice i Bogorodica sa Hristom, kao i ikonu sv. Jovana Zlatoustog sa arhijerejskog trona. Ikone za neštinski ikonostas nastale su posle Kračunovog školovanja u Beču, ali se tokom prve polovine osme decenije on još uvek pridržavao ranobaroknog stila koji su mu preneli njegovi prvi učitelji Vasilije Ostojić i Dimitrije Bačević…”

    ”…Zlatna pozadina na prestonim ikonama, hijeratičnost položaja i uzdržanost gesta vezuju ga za prethodnu epohu ugledanja na pravoslavne poznosrednjovekovne uzore, koje napušta u narednoj deceniji kada usvaja kasnobarokni likovni izraz. Ikonu sa Bogorodičinog trona naslikao je i potpisao jerej Rafailo Miloradović 1724. Tri ikone Stanoja Popovića sačuvane su sa starog neštinskog ikonostasa iz 1741, carske dveri su naslikane sredinom XVIII veka, a pevničke ikone i severne dveri, kao i praznične ikone, slikao je Stefan Gavrilović 1800.” (Spomeničko nasleđe Srbije; Zavod za zaštitu spomenika kulture RS)

    Crkva je spomenik kulture velikog značaja.

    ”Seoska kuća u Neštinu predstavlja razvijeni tip seoske kuće čija je pojava karakteristična za područje Srema u XVII veku. Kuća je pravougaone osnove, užom stranom okrenuta prema ulici, ali duboko uvučena od ulične regulacione linije u dvorište. Zbog konfiguracije terena okućnica je nepravilne osnove, pa je kuća slobodno postavljena u prostoru. Karakterišu je tri vertikalna nivoa: podrum, prizemlje i tavan. Kako je podignuta na kosini, podrum se nalazi ispod njenog prednjeg dela, a podignut je, kao i temelji kuće, od lomljenog kamena. Zidovi su u bondručnoj konstrukciji sa ispunom od pletera, a dvovodni krov je pokriven trskom. Kuća je trodelna, sa tradicionalnim rasporedom prostorija u nizu soba – kuhinja – soba. U kuhinjskom delu je sačuvano otvoreno ognjište..”

    ”…Posebnost ove kuće ogleda se u gongu sa dekorisanim drvenim stubovima ne samo na dvorišnoj već i na uličnoj fasadi, kao i malim tremom na prednjem zabatu. Kuća se danas nalazi u vlasništvu Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.” (TO Vojvodine)

    Kada sam ovo slika kuća je bila u prilično lošem stanju i pretlo joj je naglo propadanje. No, 2012. je obnovljena.

    Seoska kuća u Neštinu je spomenik kulture velikog značaja.

    U selu postoji i rimokatolička crkva, nedavno obnovljena, ali o njoj nisam doznao ništa vredno pomena.

    Selo izlazi na rukavac Dunava

    Bačka Palanka se nazire.

  2. vojislav ananić

    VIZIĆ

    Selo Vizić pripada bačkopalanačkoj opštini. Od Bačke Palanke je udaljeno 13 km. Leži na južnim padinama Fruške rope, na nadmorskoj visini od 257 m.
    Legenda o imenu sela kaže da su se Srbi i Mađari tu borili, te da su Mađari pronašli izvor sa lepom vodom, mađ. viz ‘voda’ i po tome su Srbi prozvali svoje selo Vizić.
    O boravku starih naroda na ovom području govore iskopine u potesima Šanac, Gologuz i Ravdije.
    Od 1973. godine selo je spojeno asfaltnim putem sa Bačkom Palankom, a deset godina kasnije autoputem je selo povezano sa Sremskom Mitrovicom.
    Danas u selu ima četvorogodišnja škola, jedna od prvih škola u Sremu, pravoslavna crkva iz 1777. godine, biblioteka, mesna kancelarija, ambulanta, prodavnica i drugi komunalni objekti.
    U 126 domaćinstava živi oko 426 sganovnika. Većinu stanovnika, 98 %, čine Srbi, a ostatak Romi, Mađari i Slovaci.
    Etnici: Vizićan i Vizićanka; ktetik: vizićki. Meštani susednog sela Erdevika Vizićane zovu Butani.
    Informatori: Sava Arbutović, 1930, i Miloš Bauranov, 1941.

    IZVOR: Žarko Bošnjaković – Onomastika Srema, SANU, 1986.

  3. vojislav ananić

    NEŠTIN

    Na desnoj obali Dunava, na ušću Jandolskog potoka u ovu reku, a na putu od Petrovaradina do Iloka nalazi se selo Neštin.
    Dok nije bilo asfaltnih puteva, Neštinci su lađom išli u Novi Sad i Vukovar, a skelom kod Iloka u Bačku Palanku.
    Neštin je danas moderno selo sa asfaltnim putevima, vodovodom, strujom, četvorogodšcnjom osnovnom školom, bibliotekom, poštom, ambulantom, prodavnicama i drugim komunalnim objektima.
    Prema popisu iz 1986. godine u selu u 300 domaćinstava živi 1060 stanovnika. Nacionalna struktura je sledeća: Srbi — 230 domaćinstava i 766 stanovnika, Hrvati — 50 domać. i 200 stan., Slovenci — 1 domać. i 65 stan., Mađari — 5 domać. i 25 stan., Albanci — 1 domać. i 4 stanovnika.
    Etnici: Neštinac i Neštinka; Informatori: Andrija Asak (1934) i Hilda Asak (1940).

    IZVOR: Žarko Bošnjaković – Onomastika Srema (1. deo: Severni Srem), SANU, 1986.

  4. vojislav ananić

    BAČKA PALANKA

    Na levoj obali Dunava, 45 km uzvodno od Novog Sada, preko puta drevnog grada Iloka, leži Bačka Palanka. U sastavu opštine su Obrovac, Karađorđevo, Tovariševo, Mladenovo, Čelarevo, Gajdobra, Nova Gajdobra, Silbaš, Parage, Despotovo, Pivnice i dva mesta u Sremu – Neštin i Vizić.
    U okolini Bačke Palanke je poznati dvorac u Čelarevu (10 km) sa izložbom predmeta primenjene umetnosti XVIII i XIX veka. U Čelarevu je otkrivena i najveća nekropola u Vojvodini s grobovima iz VIII i IX veka i izvanrednim nalazima (zlatni i ostali skupoceni nakit, oružje i oruđe).
    Povoljan geografski položaj, kao i dobri klimatski uslovi (Panonska nizija, reka Dunav i obronci Fruške Gore) predstavljaju značajan potencijal za razvoj turizma u opštini Bačka Palanka. U blizini Bačke Palanke su i poznata lovišta i izletišta Bagremara, Tikvara, Ristovača i Karađorđevo.

  5. vojislav ananić

    BAČKA PALANKA

    Na teritoriji današnje Bačke Palanke postojalo je jedno utvrđenje koje je okruživalo mesto naseljeno turskim življem. Prema zapisu iz 1591. godine, ovde je postojala i kafana sa štalama, nalik na krčmu, u kojoj su odsedali putnici. Tu je bila smeštena i neka vrsta bolnice u kojoj su bolesni putnici imali besplatan stan, kao i hranu. U jednom zapisu se navodi da je to utvrđenje podignuto 1593-e, godine koja zvanično kazuje o nastanku mesta. Od ovog utvrđenja potiče ime Palanka, jer sama reč i dolazi od latinske reči planca, koja označava ogradu od stubova.

  6. vojislav ananić

    Bačka Palanka

    Bačka Palanka se na ovom geografskom lokalitetu spominje dosta kasno, tek pri kraju sedamnaestog veka i sudeći po tome ne bismo mogli reći da spada u starije gradove Pokrajine. Međutim, na ovoj teritoriji spominju se naselja pod raznim drugim imenima već u dalekoj prošlosti. Prema nekim izvorima, u starom veku, za vreme Rimljana, ovde u pograničnoj zoni nalazilo se manje rimsko utvrđenje Remezijana. U srednjem veku preko puta Iloka, pominje se naselje pod imenom Pešt. a geografskoj karti iz 1556. godine naziva se Pest, a popularno se zvalo i Iločka. U to vreme nije brojalo više od 5 do 10 kuća. Na istoj karti ubelženo je i naselje Kerestur, nešto istočnije od današnje Palanke koje i danas nosi naziv Krstur. Od 1526 do 1687. godine, ovde se spominje više zaselaka, kao: Visinda, Ilova, Kerekić, Pavlovac, Prkosovo, Rajkovo, Slatine, Stublina, Tamana,Uroš…Ovo su bila manja naselja, često samo nekoliko zemunica, koja su prema podacima iz poreskih knjiga (deftera) bila naseljena srpskim življem. Tako je Kerekić 1554. godine imao 12 porodica. Selo Stublina je iste godine imalo 10 porodica, dok je recimo Tamana 1561. godine imala 22 doma. Uroš je imao 1590. godine 13 domova
    Iz ovog vremena postoji podatak da je na teritoriji Palanke postojalo jedno poljsko utvrđenje , opkop koji je opasivao mesto naseljeno turskim življem, sa turskom vojnom posadom.. Prema zapisu jednog češkog putopisca iz 1591. godine, ovde je postojao i karavan-saraj (kafana sa štalama) gde su odsedali umorni putnici. Pod krovom pomenutog objekta bila je smeštena i neka vrsta bolnice u kojoj su bolesni putnici imali besplatno stan i hranu u trajanju od tri dana. Utvrđenje je postojalo već 1565. godine, dok se u jednom zapisu navodi da je podignuto 1593. godine, godine koja zvanično kazuje o nastanku našeg mesta

    Od ovog utvrđenja potiče ime Palanka, iako se ono u vreme Turaka u defterskim knjigama nigde ne spominje, verovatno iz razloga što su njegovi stanovnici bili oslobođeni plaćanja poreza. Sama reč PALANKA je turski romanizam i dolzi od latinske reči planka (planca), koja označava ogradu od stubova, kolja (takozvanih palisada). Krajem 17. veka na geografskoj karti ubeleženo je, preko puta Iloka, selo Palanka (vicus Palanka) koje se od tog vremena stalno tako naziva.

    Godine 1702. Palanka je uključena u podunavsku granicu i broj stanovnika u njoj se naglo povećao, tako da je već 1720 bila znatno naselje (187 domova) i po broju stanovnika nalazila se na četvrtom mestu u Bačkoj, iza Sombora, Subotice i Titela. Mesto je naseljeno najvećim delom narodom doseljenim u velikoj seobi pod patrijarhom Čarnojevićem.

    U vreme vojne granice, u ataru Palanke, spominju se kao naseljeni zaseoci: Buljkes, Kerekić, Visinda, Plavšin Salaš, Bičanski Salaš, Miškov Salaš, Uroš, Rajkovo Selo, Knežević Salaš i Zlatno Glavac. Nenaseljena su bila selišta Ilova, Pavlovac, Ljubišić i još neka.

    Život palanačkog življatada nije bio lak.. Svaka graničarska porodica je dobila na uživanje pola sesije zemlje, a oficiri i podoficiri i veće parcele. Zemlja je dobim delom bila podvodna i slatinjava. U okolini sela nalazile su se livade i pašnjaci, zatim šume i opštinska zemlja, dok j obradiva zemljka seljaka bila udaljena od sela i po osam i deset kilometara, što je otežavalo obradu. Narod su opterećivale velike obaveze izdržavanja vojnske, razni nameti i porezi.

    Godine 1740. Palanka je priključena Sreskoj graničnoj komandi, a 1744. godine odlukom Bečke dvorske kancelarije, razvojačena i pripojena Bač-Bodroškoj županiji. Godine 1747. bio je prvi županijski popis poreskih obveznika i tada je u mestu upisano 119 poreskih obveznika koji se svi po nacionalnosti bili Srbi.

    Po razvojačenju, Palanka je pripala kao posed Kraljevskoj vorskoj komori i uvde je uspostavljen provizorat pod čiji resor su potpala i sledeća kameralna mesta: Odžaci, Parabuć, Vajska, Bođani, Plavna, Tovariševo, Parage, Silbaš, Gajdobra, Obrovac, Bukin i Čib. Ovo zvanje, preko koga se upravljalo kameralnim dobrima na teritoriji navedenih sela, ubiralo je prilične prihode. Tako za 1755. godinu prihodi su bili 16.690 guldena i ostvareni su od prodaje pašnjaka, zakupa gostionica, ibolova i vodenica na Dunavu. Na primer, provizor je 1755. godine imao godišnju platu 300 guldena, njegov pratilac vojnik dva pandura po 50 guldena, a šest poljara po 48 guldena, pored stana, bašte, nešto drva za loženje i soli.

    Pečati palanačkih opština

    Sve do razvojačenja, Palanka je bila nastanjena isključivo srpskim življem, a narednih godina naseljavaju se ovde prve porodice Slovaka i Nemaca. Ovi prvi kolonisti nastanjeni su u Srpskoj Palanci ili, kako se nešto kasnije počela nazivati Staroj Palanci. Hronike iz tog vremena kažu da su ovi kolonisti bili u dobrim odnosima sa starosedocima, čak su odlazili i u pravoslavnu crkvu, pošto katoličke nije bilo u mestu. Kasnije su preseljeni u Novu Palanku. Između Nove i Stare Palanke postojao je prazan prostor od oko dva kilometra, podvodan i obrastao u barsko šipražje i travu. 1780. godine novi kolonisti naseljavaju ovaj međuprostor i tako spajaju Staru i Novu Palanku. Sva tri naselja stapaju se u jedno i 1918. godine dobijaju jedno ime – Bačka Palanka. Na taj način su na ovoj teritoriji formirana tri sela, sa tri opštine, iako su faktički činila jedno veliko kompaktno naselje. Posle drugog svetskog rata sve tri opštine su spojene u jednu pod nazivom Bačka Palanka.

    Narod je sada živeo lakše nego u vreme vojne granice, jer je bio rasterećen zdržavanja vojske i stalne vojne obaveze i došao je u sigurniji posed zemlje. Zbog toga mesto se počelo naglo povećavati doseljavanjem iz okolnih zaselaka , te je 1769. godine imalo 398 srpskih domova, a 1774. godine 419. Glavno zanimanje stanovnika bila je zemljoradnja, a od stočarstva, zbog prostranih pašnjaka oko sela, najrasprostranjenije je bilo ovčarstvo. Ubiranje letine je išlo sporo i dugo je trajalo, često do kasno u jesen jer se žnjelo ručnom kosom, a žito vršilo na guvnu konjima ili se mlatilo drvenom mlatilicom. Žito se mlelo u suvačama, koje su bile podignute na vašarištu, vodenicama i vetrenjačama. Već 1720. godine na Dunavu su postojale tri vodenice, a kasnije ih je bilo više. U Palanci se otvaraju brojne zanatske radionice, pa i mala industrijska preduzeća. 1765. godine počela je rad prva ciglana koja se sastojala od nekoliko poljskih peći za pečenje cigala, a 1776. sazidan je veliki magazin za preradu divana čija zgrada i danas postoji.

    U decembru 1784. godine, na intervenciju vladike novosadskog Josifa Jovanovića Šakabende, staropalančanima je dozvoljeno da podignu novu pravoslavnu crkvu na nešto uzvišenijem terenu podalje od Dunava. Stara crkva se nalazila na svega tri hvta od Dunava, bila je izložena poplavama i odronjavanjem obale pretila joj je opasnost da se sruši. Nova crkva je sagrađena 1787. godine i definitivno uređena 1801. godine, najvećim delom dobrovoljnim prilozima meštana. Pored crkve podignut je i sveštenički dom i velika prostrana škola. Sve do početka 19. veka u Palanci je bilo 8 pravoslavnih parohija, sa toliko sveštenika, a od 1805. godine njihov broj se smanjio na tri. Crkva je tada posedovala 300 jutara zemlje koju je izdavala u trogodišnji zakup. U mestu je već od ranije postojala jednorazredna srpska narodna škola, koja je 1829. godine pretvorena u dvorazrednu.

    U to vreme, 1783-84 godine, zbog niskog zemljišta i čestih poplava, preseljen je i jedan deo sela, oko 200 kuća, sa obale Dunava na viši teren oko nove crkve i još severnije prema uzvišenoj gredi (“Zečji breg”), a kojom prilikom je izvršena i urbanizacija mesta.

    Prva polovina 19. veka je bila za Palanku period laganog ekonomskog razvoja, pre svega u poljoprivredi, trgovini i zanatstvu. Otvoren je veliki broj trgovačkih i zanatskih radnji skoncentrisanih u glavnoj ulici, koja se sve više formira kao centar mesta. Već 1818. godine osnovani su prvi zanatlijski cehovi, a četrdesetih godina toga veka postojali su zidaski, krojački, kolarski, kovački, tesarski i drugi. 1826. Palanka je dobila pravo održavanja vašara dva puta godišnje i malog vašara (piace) svake srede (što se održalo do danas !), i time postala trgovište. Srbi su se uglavnom bavili poljoprivredom, iznad svega ceneći zemlju i stoku, a u manjoj meri trgovinom i zanatstvom. Broj stanovnika je naglo rastao. Palanka je u ovo vreme imala 7500 žitelja.

    Godine 1828. mesto je dobilo prvu poštu koja se u početku nalazila u Staroj Palanci. Pošiljke su dopremane poštanskim kolima iz Novog Sada sa oružanom pratnjom, a od 1833. godine iz Bača, sve do 1896. godine kada je železnica preuzela ovu službu. Mesto je dobilo telegraf 1889. godine, a telefon 1. novembra 1907. godine. Iste godine u Palanci je bilo 21 aparata, a deset godina kasnije 50 priključaka.

    Prvi parobrod je u Palanku stigao davne 1832. godine. Do tada je saobraćaj rekom bio obavljan manjim drvenim brodovima, koje su vukli konji ili osuđenici, hodajući puteljkom pored obale, te je bio spor i neisguran, zavisan od vremenskih prilika i vodostaja reka. Veza sa Ilokom i Sremom je održavana skelom. Tako je 1740. godine počela sa radom prva skela, koja je mogla da primi samo dve zaprege, a koju je vuko čamac na vesla. Kasnije se prevoz preko Dunava usavršavao da bi posle 234 godine između Palanke i Iloka bio safrađen most i pušten u saobraćaj 19. maja 1974. godine.

    1841. godine mesto je dobilo Poresku upravu.

    Naredni period razvoja Bačke Palanke, do prvog svetskog rata, ispunjen je brzim napretkom u svim pravcima. Mesto se posle dobijanja sreskog načelstva, formira u administrativni, trgovački i kulturni centar sreza i dobija sve više karakter varošice. U njega se iz Sombora, sedišta županije preseljava sreski Sud (1871), Gruntovnica (1876), i Javno beležništvo (1882). Osnivaju se i prvi novčani zavodi, “Palanačka kasa” (1864), “Palanačka sreska kasa” (1873), zatim “Novopalanačko kreditno udruženje ” (1884) i “Poljoprivredna banka” (1887). Godine 1860. podignuta je Svilara, preduzeće za otkup i preradu čaura svilene bube, a zatim Parni mlin (prvi 1880, drugi 1911), Pilana 1882, Fabrika za preradu kudelje “Juta” (1881-1882) (današnji Sintelon) i moderna Ciglana (1901), prva koja je na industrijski način proizvodila ciglu i crep.

    U poljoprivredi mesta veliki napredak je značila pojava vršalice (prva 1874) i komasacija zemljišta (1893-1894) koja je manje i razbacan parcele pojedinaca grupisala na jedno mesto i time omogućila podizanje salaša, koji su sada zbog veličine atara i udaljenosti od sela, podizani u velikom broju.

    Veliki značaj za razvoj privrede ovog mesta imao je rečni saobraćaj i izgradnja železničke pruge. Izgradnjom pristaništa i dobijanjem brodske agencije (1896) značilo je povezivanje Palanke sa udaljenim krajevima i velike moućnosti razmene robe svake vrste.

    Na kulturno-prosvetnom planu od značaja je bilo otvaranje Građanske škole (1886), prve srednje škole sa četiri razreda i šegrtske škole (1868) koja je radila samo nedeljom posle podne. U tom pogledu važno je i otvaranje ”Kasine” (1871) koja je bila stecište mesnih intelektualaca. Od posebnog značaja za mesto je bilo osnivanje Srpske čitaonice, u vreme političke aktivnosti Svetozara Miletića i Ujedinjene omladine srpske. Čitaonica je odigrala značajnu ulogu na kulturnom, a aksnije i političkom planu.

    Godine 1881. otvorena je ovde prva štamparija, a 1904. godine pokrenut je prvi nedeljni list. Do 2. svetskog rata bile su tri privatne štamparije, a izlazilo je tridesetak listova i časopisa.

    U ovom periodu Palanku su pogađale i razne nedaće: poplave, najezde skakavaca i miševa, sušne i nerodne godine. Velike poplave su zabeležene 1867, 1926 kao i 1965 godine, akada je zabeležen do sada najveći vodostaj od 790 centimetara, a posle ove poplave su načinjeni i veliki nasipi pored Dunava.

    Najezde skakavaca su zabeležene u prošlom veku 1858. godine, kada je sloj skakavaca po zemlji mestimično bio debeo i 60 cm. Isto se ponoilo, ali u manjoj meri i 1862. godine. dok je 1869. godine najezda miševa uništila usev u ataru.

    Za ovo vreme, Palanka je brojno napredovala. 1880 godine je imala 10.645 stanovnika, a 1910. godine 13.047. Pored Srba tu su živeli Mađari, Nemci, Slovaci, Jevreji, Romi….

    Između dva svetska rata razvoj Palanke i njene privrede je krenuo bržim tempom. Godine 1923 podignuta je električna centrala koja je davala struju ne samo mestu nego i okolnim selima. Podignuta je i fabrika kožne galanterij. Izvanredno se razvila kudeljarso prerađivačka industrija ( u mestu je bilo 9 kudeljara). Ovaj napredak u industriji imao je za posledicu povećanje broj aradnika. U poljoprivredu značajna je bila kanalizacija atara 1926. godine, kojom su isušene podvodne površine (Uroška bara i Male Livade) i dobijeno obradivo zemljište. Primena novih poljoprivrednih mašina i agrotehničkih mera imala je za posledicu prosperitet imućniji vlasnika zemlje dok je istovremeno značila i materijalno propadanje i usitnjavanje manjih poseda.

    Na kulturno-prosvetnom planu značajno je bilo osnivanje Prosvetnog Odbora u Staroj Palanci, čiji je inicijator i prvi predsednik bio dr Borislav Uvalić. Na inicijativu Uvalića, a u okviru Srpske čitaonice, držana su predavanja iz oblasti privrede i zdravstva. Pred sam rat, u leto 1939. godine na inicijativu srednjoškolske i studentske omladine, osnovana je Omladinska sekcija Srpske čitaonice oko koje se okupila napredna omladina Bačke Palanke.
    Izvor: Internet

  7. Vojislav Ananić

    PREGLED PORODICA KOLONIZIRANIH 1945.
    (Nova Gajdobra)

    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1. LAŽETIĆ ĐURKA VIDA
    2. LAŽETIĆ NOVAKA SOFIJA
    3. LAŽETIĆ NOVAKA KOSTA
    4. LAŽETIĆ NOVAKA MOMČILO
    5. LAŽETIĆ NOVAKA MILEVA
    6. BUKVIĆ ILIJE STANA
    7. BUKVIĆ STANE TRIFKO
    8. BUKVIĆ TRIFKA NOVO
    9. BUKVIĆ NOVICE LANITTA
    10. BUKVIĆ JOVANA MILICA
    11. BUKVIĆ GOJKA KOSTA
    12. GRAHOVAC JOVANA MILE
    13. DRAPIĆ LAZARA SAVA
    14. DRAPIĆ ILIJE LEPOSAVA
    15. DRAPIĆ ILIJE MILEVA
    16. DRAPIĆ ILIJE DUŠANKA
    17. DRAPIĆ ILIJE ĐOKO
    18. ŠARABA GAJE JOVAN
    19. ŠARABA LAZARA ĐURĐA
    20. ŠARABA JOVANA OBRAD
    21. KAŠIKOVIĆ NIKOLE VIDOJE
    22. KAŠIKOVIĆ TODORA ZORA
    23. KAŠIKOVIĆ VIDOJA BOŠKO
    24. KAŠIKOVIĆ BOŠKA MILAN
    25. KAŠIKOVIĆ JOVANA MILENA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    26. ŠUŠA TOME ILIJA
    27. ŠUŠA ILIJE OBRAD
    28. ŠUŠA ILIJE ZAGORKA
    29. ŠUŠA ILIJE JOVAN
    30. ŠUŠA ILIJE LJUBICA
    31. ŠUŠA ĐURE DESANKA
    32. ŠUŠA SAVE MILICA
    33. MILADINOVIĆ BOŽE ĐURĐA
    34. MILADINOVIĆ PETRA JOVAN
    35. MILADINOVIĆ PETRA DANILO
    36. MILADINOVIĆ PETRA BLAGOJE
    37. DERETIĆ VASILIJA DUŠAN
    38. DERETIĆ DUŠANA PAVLE
    39. DERETIĆ DUŠANA LJUBICA
    40. DERETIĆ DUŠANA BOŽIDAR
    41. DERETIĆ TOME ANICA
    42. DERETIĆ DUŠANA MILAN
    43. DERETIĆ DUŠANA SAVO
    44. DERETIĆ DUŠANA ZORKA
    45. DERETIĆ DUŠANA GOJKO
    46. DERETIĆ VASILIJA LRAGITTA
    47. DERETIĆ IGNJATA TODORA
    48. IVANKOVIĆ SIME JOVAN
    49. IVANKOVIĆ JOVANA GOJKO
    50. IVANKOVIĆ JOVANA NEDELJKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    51. IVANKOVIĆ JOVANA MILOSAVA
    52. IVANKOVIĆ NJOVANA VIDOSAVA
    53. IVANKOVIĆ NIKOLE MILA
    54. BAJAT ILIJE MILAN
    55. BAJAT MILANA VASILJKA
    56. BAJAT MILANA MILEVA
    57. BAJAT MILANA DUŠANKA
    58. BAJAT MILANA VUKOTA
    59. BAJAT MILANA MANOJLO
    60. BAJAT SPASOJA FIMIJA
    61. BAJAT MILANA ANĐELKO
    62. ŽARKOVIĆ ANTE TRIVKO
    63. ŽARKOVIĆ TRIVKA BORIVOJE
    64. ŽARKOVIĆ TRIVKA LJUBICA
    65. ŽARKOVIĆ TRIVKA VUKOSAVA
    66. ŽARKOVIĆ TRIVKA MILICA
    67. ŽARKOVIĆ TODORA BOSILJKA
    68. ČEROVIĆ PETRA SAVO
    69. ČEROVIĆ SAVE RADOJKA
    70. ČEROVIĆ SAVE DESANKA
    71. ČEROVIĆ SAVE MILOSAVA
    72. ČEROVIĆ SAVE DRAGO
    73. ČEROVIĆ SAVE RATKO
    74. ČEROVIĆ BLAGOJA BORIŠA
    75. RADUN JOVANA BOJAN


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    76. RADUN BOJANA KOVILJKA
    77. RADUN BOJANA ČEDOMIR
    78. RADUN BOJANA ILIJA
    79. RADUN BOJANA SLOBODAN
    80. RADUN MIJE MILKA
    81. MRDIĆ JOVANA VLADIMIR
    82. MRDIĆ VLADIMIRA MARKO
    83. MRDIĆ LAZARA ĐURĐA
    84. MRDIĆ VLADIMIRA MIHAJLO
    85. MRDIĆ VLADIMIRA ZORKA
    86. MRDIĆ VLADIMIRA RADOJKA
    87. MRDIĆ NIKOLE JOVANKA
    88. KNEŽEVIĆ NIKOLE JOVO
    89. KNEŽEVIĆ JOVE VUKOSAVA
    90. KNEŽEVIĆ BOŽE SAVO
    91. KNEŽEVIĆ JOVE LUKA
    92. KNEŽEVIĆ JOVE NIKOLA
    93. KNEŽEVIĆ JOVE MIHAJLO
    94. KNEŽEVIĆ KOSTE DARA
    95. KNEŽEVIĆ LUKE DRAGICA
    96. KNEŽEVIĆ SAVE MARA
    97. ŽARKOVIĆ RISTE KOSTA
    98. ŽARKOVIĆ DANILA DARINKA
    99. ŽARKOVIĆ DANILA GOJKO
    100 ŽARKOVIĆ DANILA ĐORĐO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    101. ŽARKOVIĆ DANILA PERO
    102. ŽARKOVIĆ DANILA MILA
    103. ŽARKOVIĆ DUŠANA LAZAR
    104. ŽARKOVIĆ GLIGORA DESANKA
    105. ŽARKOVIĆ ANTONA DUŠAN
    106. ŽARKOVIĆ DUŠANA MILOSAV
    107. ŽARKOVIĆ DUŠANA RADMILA
    108. ŽARKOVIĆ DUŠANA BLAGOTA
    109. ŽARKOVIĆ DUŠANA MIRKO
    110. ŽARKOVIĆ TOME MARA
    111. ŽARKOVIĆ ANTONA MILEVA
    112. VUKOJEVIĆ ANTE IVA
    113. VUKOJEVIĆ MIRKA BLAGITTA
    114. VUKOJEVIĆ MIRKA MILICA
    115. VUKOJEVIĆ MIRKA ANTE
    116. RODIĆ ĐURIĆA SAVA
    117. RODIĆ JOVE MILKA
    118. RODIĆ JOVE BOŠKO
    119. RODIĆ JOVE NEDELJKO
    120. RODIĆ JOVE SMILJANA
    121. GAĆIĆ SAVE SAVA
    122. GAĆIĆ JOVE MILA
    123. GAĆIĆ JOVE KOSA
    124. GAĆIĆ JOVE MIRKO
    125. GAĆIĆ JOVE VIDA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    126. JELIĆ JOŠE JOVANKA
    127. JELIĆ MIHAJLA LAZAR
    128. JELIĆ MIHAJLA RADE
    129. JELIĆ RADE MILA
    130. JELIĆ RADE SRETO
    131. JELIĆ RADE MILAN
    132. JELIĆ RADE OBRAD
    133. JELIĆ PERE JOVANA
    134. KARADEGLIĆ SPASOJA MARA
    135. KARADEGLIĆ DUŠANA ZORA
    136. KARADEGLIĆ DUŠANA ZDRAVKO
    137. KARADEGLIĆ DUŠANA DANICA
    138. KARADEGLIĆ DUŠANA MIRJANA
    139. ŠAIN SPASOJE ROSA
    140. ŠAIN SVETOZARA MOMČILO
    141. ŠAIN SVETOZARA MARA
    142. ŠAIN SVETOZARA MIRJANA
    143. ŠAIN SVETOZARA MILAN
    144. ŠAIN SVETOZARA OLGA
    145. ŠAIN SVETOZARA SVETOZAR
    146. RATKOVIĆ TOME MARKO
    147. RATKOVIĆ MARKA OBRENIJA
    148. RATKOVIĆ MARKA VIDOSAVA
    149. RATKOVIĆ MARKA DANILO
    150. RATKOVIĆ VIDAKA STANA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    151. ZIROJEVIĆ ŽIVKA STANA
    152. ZIROJEVIĆ GAJE VIDOSAVA
    153. ZIROJEVIĆ ĐORĐA VIDA
    154. ZIROJEVIĆ GLIGORA BORIŠA
    155. ZIROJEVIĆ GLIGORA BOŽIDARKA
    156. ZIROJEVIĆ GLIGORA BOŽIDAR
    157. ŽARKOVIĆ OGNJENA LJUBICA
    158. GRUBOR JOVANA STEVAN
    159. ĐUMIĆ JANDRE DANIPA
    160. ĐUMIĆ BRANKA MILAN
    161. ĐUMIĆ DANICE MARA
    162. ZIROJEVIĆ GAJE VUKAŠIN
    163. ZIROJEVIĆ VUKAŠINA MILENA
    164. ZIROJEVIĆ VUKAŠINA DARINKA
    165. ZIROJEVIĆ OBRENA CVIJA
    166. VUKASOVIĆ JOVICE STEVAN
    167. VUKASOVIĆ STEVANA BOGDAN
    168. VUKASVOIĆ RISTE MARA
    169. VUKASOVIĆ STEVANA STANA
    170. VUKASOVIĆ STEVANA RISTO
    171. VUKASO VIĆ STEVANA PERSA
    172. RADUN JOVANA ILIJA
    173. RADUN ILIJE BOGDAN
    174. KOVIĆ TODORA DRAGINJA
    175. KOVIĆ DRAGINJE JEKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    176. BOBIĆ NIKOLE STEVAN
    177. BOBIĆ MILOŠA RADIVOJE
    178. BOBIĆ MILOŠA ČEDO
    179. BOBIĆ LAZE MARIJA
    180. BOBIĆ NIKOLE DANE
    181. IVANKOVIĆ STEVANA ALEKSANDAR
    182. IVANKOVIĆ ALEKSANDRA STEVAN
    183. IVANKOVIĆ ALEKSANDRA KATICA
    184. IVANOVIĆ ADAMA KATARINA
    185. IVANOVIĆ ALEKSANDRA NIKOLA
    186. ANĐELIĆ MIĆE RAJKO
    187. ANĐELIĆ RAJKA OLGA
    188. ANĐELIĆ RAJKA BOŽIDAR
    189. ANĐELIĆ RAJKA MILORAD
    190. ANĐELIĆ FILIPA STANA
    191. KUKOLJ MIHAJLA STEVAN
    192. KUKOLJ STEVANA BOSILJKA
    193. KUKOLJ STEVANA ANICA
    194. KUKOLJ STEVANA RATKO
    195. KUKOLJ STEVANA RADOJKA
    196. KUKOLJ ĐURE JOVANKA
    197. DELIĆ MILIĆA MILOJE
    198. DELIĆ MILOŠA TOMISLAV
    199. DELIĆ GLIGORA PANDA
    200. KUKOLJ PERE MIRKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    201. KUKOLJ MIRKA DRAGAN
    202. KUKOLJ MIRKA RADMILA
    203. KUKOLJ MIRKA SRETO
    204. KUKOLJ KUZMANA ANĐA
    205. SREDANOVIĆ MILOŠA SINĐA
    206. SREDANOVIĆ ĐURE OBRAD
    207. SREDANOVIĆ DUŠANA DANICA
    208. SREDANOVIĆ ĐURE SAVO
    209. MASLEŠA SIME BOGDAN
    210. MASLEŠA BOGDANA JOVAN
    211. MASLEŠA LAZE MARA
    212. KARANOVIĆ MILE VIDA
    213. MARINKOVIĆ SIME RADE
    214. MARINKOVIĆ SIME MILOSAVA
    215. MARINKOVIĆ SIME DANICA
    216. MARINKOVIĆ SIME ĐUKA
    217. MARINKOVIĆ SIME PERO
    218. VUČUROVIĆ ĐURE VASO
    219. VUČUROVIĆ VASE MILORAD
    220. VUČUROVIĆ VASE NEDELJKO
    221. VUČUROVIĆ VASE SLOBODAN
    222. VUČUROVIĆ TODORA LJUBA
    223. TRKLJA BOŽE PETAR
    224. TRKLJA PETRA MILORAD
    225. TRKLJA BOŽE GOJKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    226. TRKLJA LAZARA MARA
    227. PIŠTINJAT JOVE MITRA
    228. PIŠTINJAT JOVE JOVAN
    229. PIŠTINJAT JOVE SLOBODANKA
    230. PIŠTINJAT JOVE MILE
    231. PIŠTINJAT LAZARA ANĐA
    232. KARANOVIĆ ILIJE NIKOLA
    233. KARANOVIĆ NIKOLE NEVENKA
    234. KARANOVIĆ NIKOLE VOJISLAV
    235. KARANOVIĆ NIKOLE TOMISLAV
    236. KARANOVIĆ ILIJE MILKA
    237. MEDAR JOVE ĐURO
    238. MEDAR ĐURE SLAVOJKA
    239. MEDAR ĐURE VASILJKA
    240. MEDAR ĐURE NADA
    241. MEDAR ĐURE LJUBICA
    242. MEDAR RISTE SAVA
    243. RADIĆ MILOŠA VASO
    244. RADIĆ VASE MILOŠ
    245. RADIĆ VASE RANKO
    246. RADIĆ VASE KOSTA
    247. RADIĆ VASE RADMILA
    248. RADIĆ VASE SAVA
    249. RADIĆ RISTE VIŠNJA
    250. RODIĆ NIKOLE NIKOLA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    251. RODIĆ LUKE STANA
    252. RODIĆ NIKOLE JOVAN
    253. VUKOBRAT OBRADA MILKA
    254. RODIĆ JOVANA MILAN
    255. RODIĆ JOVANA DRAGAN
    256. RODIĆ JOVANA DRAGICA
    257. RODIĆ OBRADA SAVA
    258. LUČIĆ MAKSIMA MARA
    259. LUČIĆ DUŠANA BOSILJKA
    260. LUČIĆ DUŠANA VIDA
    261. LUČIĆ DUŠANA ANĐELKO
    262. LUČIĆ ANĐELKA DUŠAN
    263. LUČIĆ SAVE ANICA
    264. MILUTINOVIĆ JOVE JANJA
    265. MILUTINOVIĆ LUKE JOVAN
    266. MILUTINOVIĆ LUKE MILOŠ
    267. MILUTINOVIĆ LUKE DANICA
    268. PIŠTINJAT BOGDANA MARKO
    269. PIŠTINJAT MARKA KRSTINJA
    270. PIŠTINJAT MARKA JOVANKA
    271. PIŠTINJAT MARKA VASO
    272. PIŠTINJAT PAJE GOSPAVA
    273. PIŠTINJAT MARKA SPASOJE
    274. BUCALOVIĆ IGNJATA MILE
    275. BUCALOVIĆ MILE MARA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    276 BUCALOVIĆ MILE MILEVA
    277. VRKIĆ STJEPANA JELENA
    278. STANKOVIĆ TODORA CVETA
    279. STANKOVIĆ NIKOLE SAVO
    280. STANKOVIĆ NIKOLE JOVO
    281. STANKOVIĆ NIKOLE RADOJKA
    282. STANKOVIĆ NIKOLE LUKA
    283. STANKOVIĆ LUKE SLOBODAN
    284. STANKOVIĆ MILANA MILOSAVKA
    285. RODIĆ ILIJE STANA
    286. RODIĆ STEVANA MIRKO
    287. RODIĆ STEVANA NEVENKA
    288. RODIĆ STEVANA MARA
    289. RODIĆ STEVANA RATKO
    290. RODIĆ STEVANA BOJANA
    291. RODIĆ STEVANA NIKOLA
    292. RODIĆ LAZARA LAZAR
    293. VICO BOGDANA RADE
    294. VICO BOŽO RADMILA
    295. VICO SIMO BOŽANA
    296. VICO PAVLE MARICA
    297. VICO LUKA PETRA
    298. KOSJERINA PETRA SPASOJE
    299. KOSJERINA SPASOJE MILENKO
    300. KOSJERINA SPASOJE SOFIJA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    301. KOSJERINA RISTE DANITTA
    302. RATKOVIĆ BLAGOJA AĆIM
    303. RATKOVIĆ BLAGOJA TOMINA
    304. RATKOVIĆ BLAGOJA MILAN
    305. RATKOVIĆ AĆIMA BORIKA
    306. RATKOVIĆ AĆIMA OBRENIJA
    307. RATKOVIĆ BOŽE LEPOSAVA
    308. BABALJ SAVE RATKO
    309. BABALJ RATKA BIRISLAVKA
    310. BABALJ ĐORĐA MILA
    311. KUJAČIĆ NIKOLE MLADEN
    312. KUJAČIĆ NIKOLE SAVA
    313. KUJAČIĆ LAZARA RATKO
    314. KUJAČIĆ RATKA SLOBODAN
    315. KUJAČIĆ IVANA STANA
    316. BABIĆ ILIJE ANĐA
    317. BABIĆ PETRA GRADIMIR
    318. BABIĆ PETRA BOSILJKA
    319. DAKIĆ ĐURA ĐUJA
    320. DAKIĆ ĐUJE LJUBICA
    321. DAKIĆ ĐUJE DUŠANKA
    322. NINČIĆ PAVLA MARKO
    323. KUŠTROV LAZE MILAN
    324. KUŠTROV MILANA LAZAR
    325. KUŠTROV MILANA DESANKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    326. KUŠTROV ILIJE DRAGA
    327. KRTINIĆ ILIJE LUKA
    328. KRTINIĆ ILIJE RADOJKA
    329. KRTINIĆ ILIJE ZLATICA
    330. KRTINIĆ ILIJE BOJANA
    331. KRTINIĆ ANDRIJE MARA
    332. KRTINIĆ DANILA MARIJA
    333. KRTINIĆ LUKE MILE
    334. KRTINIĆ MILE MILEVA
    335. KRTINIĆ MILE LUKA
    336. KRTINIĆ MILE ILIJA
    337. KRTINIĆ ĐURE DANICA
    338. ĆULIBRK MILE MARIJA
    339. ĆULIBRK STOJANA ĐORĐE
    340. TATALOVIĆ SAVE MILIJA
    341. VUKOJE MILUTINA RISTO
    342. KULJIĆ SPASOJE JOVO
    343. KULJIĆ JOVE MILA
    344. KULJIĆ NIKOLE LJUBICA
    345. KULJIĆ SPASOJE RADE
    346. KULJIĆ RADE SIMO
    347. KULJIĆ RADE MARA
    348. KULJIĆ RADE BRATOLJUB
    349. KULJIĆ MILUTINA CVIJA
    350. RUPAR NIKOLE BOŽO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    351. KOVAČ SAVE KOSA
    352. ZEC ĐURAĐA MILAN
    353. ZEC MILANA LJUBICA
    354. ZEC ĐURAĐA EVICA
    355. ZEC MILANA DANICA
    356. ZEC MILANA MILEVA
    357. HORVAT PALA IŠTVAN
    358. MIĆUTKA JOZEFA VERONIKA
    359. IJAČIĆ LJUBOMIRA SPASENIJA
    360. IJAČIĆ LJUBE LEPOSAVA
    361. IJAČIĆ LJUBE MIŠO
    362. MARUŠIĆ STOJANA MARA
    363. PERIŠIĆ MILANA KOVILJKA
    364. PERIŠIĆ RISTE JOVO
    365. PERIŠIĆ JOVE NIKOLA
    366. PERIŠIĆ JOVE DRAGINJA
    367. BAJALO JOVE DARINKA
    368. BAJALO RISTE ZORA
    369. ĆOROVIĆ VUKANA ZORA
    370. ĆOROVIĆ MILJKA RADIVOJE
    371. ĆOROVIĆ MILJKA LEPOSAVA
    372. SAMARDŽIĆ VIDOJA DARINKA
    373. SAMARDŽIĆ VIDOJA GOJKO
    374. SAMARDŽIĆ GOJKA SENA
    375. SAMARDŽIĆ GOJKA SLAVA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    376. SAMARDŽIĆ GOJKA ĐORĐE
    377. SAMARDŽIĆ GOJKA BRATOLJUB
    378. SAMARDŽIĆ ĐURE ANĐA
    379. SAMARDŽIĆ DUTTTANA RADOJKA
    380. SABLJIĆ PETRA DRAGAN
    381. SABLJIĆ DRAGANA MILKA
    382. SABLJIĆ DRAGANA RAJKO
    383. SABLJIĆ DRAGANA PETAR
    384. SABLJIĆ VASILIJA RUŽA
    385. ĐORDAN LUKE LJUBICA
    386. ĐORDAN LUKE PETAR
    387. ĐORDAN JOVE MILAN
    388. ĐORDAN PETRA LUKA
    389. KNEŽEVIĆ ILIJE STEVAN
    390. KNEŽEVIĆ STEVANA MILKA
    391. KNEŽEVIĆ STEVANA DUŠAN
    392. KNEŽEVIĆ STEVANA SMILJANA
    393. KNEŽEVIĆ STEVANA MILEVA
    394. KNEŽEVIĆ JOVE ILIJA
    395. KNEŽEVIĆ NIKOLE MARA
    396. BALJ TODORA JOVAN
    397. BALJ JOVANA GOJKO
    398. BALJ JOVANA BRANKO
    399. BALJ JOVANA DUŠANKA
    400. BALJ JOVANA BORA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    401. BALJ ĐURĐA JOVANKA
    402. BALJ JOVANA DESIMIR
    403. BALJ STEPANA STANA
    404. BALJ TODORA BOŠKO
    405. ZOTOVIĆ STEVANA RADOVAN
    406. ZOTOVIĆ JOVANA STEVAN
    407. ZOTOVIĆ STEVANA GOSPAVA
    408. ZOTOVIĆ LAZARA STANA
    409. MILJANOVIĆ JOŠE RADOVAN
    410. MILJANOVIĆ DUŠANA MILORAD
    411. MILJANOVIĆ SAVE MILA
    412. BOŠKOVIĆ STEVANA MIRKO
    413. BOŠKOVIĆ MIRKA VASILJKA
    414. BOŠKOVIĆ MIRKA STANA
    415. BOŠKOVIĆ MIRKA BOGOLJUB
    416. BOŠKOVIĆ MIRKA BOŠKO
    417. BOŠKOVIĆ MIRKA SLOBODAN
    418. BOŠKOVIĆ MIRKA BUDIMIR
    419. BOŠKOVIĆ STOJANA NOVKA
    420. BOŠKOVIĆ MIRKA GOJKO
    421. PAVLOVIĆ ILIJE IVAN
    422. PAVLOVIĆ IVANA DRAGICA
    423. PAVLOVIĆ IVANA BOŽO
    424. PAVLOVIĆ IVANA IVKA
    425. PAVLOVIĆ MARIJANA LUCA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    426. PAVLOVIĆ VIDOJE ILIJA
    427. PAVLOVIĆ LAZARA VIDA
    428. PAVLOVIĆ ILIJE MARA
    429. MIŠKOVIĆ NIKOLE MILAN
    430. MIŠKOVIĆ MILANA RATOMIRKA
    431. MIŠKOVIĆ MILANA LJUBICA
    432. MIŠKOVIĆ RISTE VUKOSAVA
    433. MIŠKOVIĆ TRIPKA SAVA
    434. MIŠKOVIĆ NIKOLE SIMO
    435. KULJIĆ JOVANA RADOVAN
    436. KULJIĆ RADOVANA TODOR
    437. KULJIĆ JOVANA NASTA
    438. KULJIĆ JOVANA SAVICA
    439. KULJIĆ ĐURE JOVAN
    440. KULJIĆ SAVE LJUBICA
    441. GRBO RISTE MILICA
    442. GRBO ĐOKE VELJKO
    443. GRBO VELJKA GAVRILO
    444. GRBO GAVRILA DRAGA
    445. GRBO GAVRILA SPASENIJA
    446. GRBO GAVRILA STANA
    447. DROPO JOVE OBREN
    448. DROPO OBRENA SMILJANA
    449. DROPO OBRENA MILICA
    450. DROPO OBRENA VINKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    451. DROPO OBRENA OLGA
    452. DROPO OBRENA VASILIJA
    453. DROPO JOVE CVETA
    454. DROPO OBRENA JOVO
    455. DROPO OBRENA SAVO
    456. DIVLJAN NIKOLE SIMANA
    457. DIVLJAN PETRA PLEMA
    458. DIVLJAN PETRA ZORA
    459. DIVLJAN PETRA MILAN
    460. DIVLJAN PETRA STANA
    461. DIVLJAN PETRA DUŠAN
    462. DIVLJAN VASILIJA DOSTINJA
    463. OSTOJIĆ TODORA STOJA
    464. DUTINA JOVE VASA
    465. DUTINA VASE SIMO
    466. DUTINA SIME SLOBODAN
    467. DUTINA SIME DESANKA
    468. DŽOMBA VASILIJA ANĐA
    469. JELIĆ ĐURE DRAGA
    470. JELIĆ SIME PETAR
    471. JELIĆ PETRA KRSTO
    472. JELIĆ PETRA GOJKO
    473. MIJANOVIĆ JOVE MIHAJLO
    474. MIJANOVIĆ MIHAJLA TOMISLAV
    475. MIJANOVIĆ MIHAJLA JOVO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    477 MIJANOVIĆ MIHAJLA RADOMIR
    478. MIJANOVIĆ MIHAJLA MILORAD
    479. MIJANOVIĆ MIHAJLA MIRO
    480. MIJANOVIĆ OBRADA KRSTINJA
    481. ANĐUŠIĆ RISTE MIRA
    482. ANĐUŠIĆ ĐURE ĐORĐE
    483. ANĐUŠIĆ ĐURE ANĐA
    484. ANĐUŠIĆ ĐURE MILAN
    485. ANĐUŠIĆ DUŠANA SLAVKA
    486. ANTELJEVIĆ DUŠANA SLAVKA
    487. DANGUBIĆ LUKE VASO
    488. DANGUBIĆ VASE MILOSAVA
    489. DANGUBIĆ OBRENA LJUBICA
    490. ANTELJEVIĆ LJUBICE JOKA
    491. ZORIĆ PERE BOJAN
    492. ZORIĆ PERICE STOJAN
    493. ZORIĆ MIHAJLA MIRKO
    494. ZORIĆ BOJANA MIRKO
    495. ZORIĆ MIRKA RUŽA
    496. ZORIĆ BOJANA MILENKO
    497. BUHA STEVANA DRAGO
    498. BUHA DRAGE STEVAN
    499. BUHA DRAGE SLOBODAN
    500 BUHA PETRA STANA
    501. TERZIĆ NIKOLE PETAR


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    502. TERZIĆ PETRA JELA
    503. MIĆIĆ PERE DUŠAN
    504. MIĆIĆ DUŠANA PERO
    505. MIĆIĆ DUŠANA JELENA
    506. MIĆIĆ LUKE MARA
    507. MIĆIĆ DUŠANA SLAVKO
    508. BERDOVIĆ BOŠKA SAVO
    509. BERDOVIĆ SAVE ČEDOMIR
    510. BERDOVIĆ SAVE JOVO
    511. BERDOVIĆ JEVTE MILICA
    512. BERDOVIĆ SAVE LJUBICA
    513. BERDOVIĆ SAVE BOŽIDAR
    514. BERDOVIĆ SAVE MILORAD
    515. ŠUŠNIPA JOŠANA NIKOLA
    516. ŠUŠNIPA NIKOLE GOJKO
    517. ŠUŠNIPA NIKOLE ZORKA
    518. ŠUŠNIPA NIKOLE KRSTO
    519. ŠUŠNIPA NIKOLE MILEVA
    520. ŠUŠNIPA NIKOLE PETAR
    521. REBIĆ OBRENA SMILJANA
    522. ŠUŠNIPA ĐURAĐA VIŠNJA
    523. ŠUŠNIPA NIKOLE BRANKO
    524. ŠUŠNIPA NIKOLE MARIJA
    525. KARANOVIĆ PETRA MARA
    526. KARANOVIĆ ĐOKE MILKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    527. KARANOVIĆ ĐOKE MILICA
    528. KARANOVIĆ ĐOKE MILE
    529. REBIĆ ANDRIJE MILITTA
    530. REBIĆ OBRENA ROSA
    531. REBIĆ OBRENA LJUBOMIR
    532. REBIĆ OBRENA SMILJA
    533. REBIĆ OBRENA ŽIVKO
    534. REBIĆ OBRENA DESA
    535. REBIĆ OBRENA SOFIJA
    536. REBIĆ OBRENA PETAR
    537. ŠTRBAC TODORA GROZDANA
    538. ŠTRBAC NIKOLE VLADO
    539. ŠTRBAC NIKOLE DARA
    540. ŠTRBAC NIKOLE LJUBICA
    541. KAŠIKOVIĆ TODORA MIRKO
    542. KAŠIKOVIĆ MIRKA PEKO
    543. KAŠIKOVIĆ MIRKA TRIPO
    544. KAŠIKOVIĆ MIRKA DUŠANKA
    545. KAŠIKOVIĆ MIRKA ANĐELKO
    546. KAŠIKOVIĆ MIRKA RATOMIRKA
    547. IVEZIĆ SIMATA ANĐA
    548. KAŠIKOVIĆ PETRA PETRUŠA
    549. TRNINIĆ JOVANA RAJKO
    550. TRNINIĆ ILIJE JOVAN
    551. TRNINIĆ JOVANA RUŽA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    552. TRNINIĆ JOVANA MILICA
    553. TRNINIĆ JOVANA RADISLAVA
    554. TRNINIĆ JOVANA LJUBICA
    555. TRNINIĆ JOVANA ŽIVOJIN
    556. TRNINIĆ JOVANA MILICA
    557. TRNINIĆ JOŠANA LENKA
    558. ĐURIĆ JOVANA ĐOKO
    559. ĐURIĆ ĐOKE JOVAN
    560. ĐURIĆ JOVANA KOVILJKA
    561. ĐURIĆ ILIJE GOJKO
    562. ĐURIĆ JOVANA ILIJA
    563. ĐURIĆ VASE MARA
    564. ĐURIĆ SPASOJA MITRA
    565. MIĆIĆ PETRA LJUBICA
    566. SOLDO DUŠANA MILAN
    567. SOLDO MILANA SLOBODAN
    568. SOLDO MILANA SLAVOJKA
    569. SOLDO ŠĆEPANA DUŠAN
    570. SOLDO DUŠANA RADOJKA
    571. SOLDO SPADOJA LJUBICA
    572. SOLDO DUŠANA MILENKO
    573. BOŠKOVIĆ ILIJE JANJA
    574. BOŠKOVIĆ STEVANA MARA
    575. BOŠKOVIĆ STEVANA LAZAR
    576. BOŠKOVIĆ STEVANA DUŠAN


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    577. BOŠKOVIĆ DUŠANA MARA
    578. BOŠKOVIĆ SAVE JOVANA
    579. BOŠKOVIĆ LAZARA ILIJA
    580. BOŠKOVIĆ ILIJE STEVAN
    581. ĆUK LAZARA SLAVKO
    582. ĆUK SLAVKA LJUBICA
    584. ĆUK VUKANA CVETA
    585. ĆUK DUŠANA MILAN
    586. DŽOMBETA RISTE SPASOJE
    587. DŽOMBETA SPASOJA NIKOLA
    588. DŽOMBETA SPASOJA TOMISLAV
    589. DŽOMBETA SPASOJA BRANKO
    590. DŽOMBETA JOVANA PETRUŠA
    591. DŽOMBETA NIKOLE MARA
    592. DŽOMBETA SPASOJA DANILO
    593. DŽOMBETA SPASOJA SOFIJA
    594. LUČIĆ CVETKA DUŠAN
    595. LUČIĆ DUŠANA SAVO
    596. LUČIĆ ĐURA SPASENIJA
    597. LUČIĆ DUŠANA MLADEN
    598. LUČIĆ DUŠANA LJUBAN
    599. ĆOROVIĆ CVETKA SAVA
    600. BUCONJIĆ STJEPANA JOZO
    601. BUCONJIĆ JOZE LJUBICA
    602. BUCONJIĆ LUKE BOSILJKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    603. BOŠKOVIĆ SIME JOVAN
    604. BOŠKOVIĆ JOVE ZORA
    605. BOŠKOVIĆ MIJE JANJA
    606. BOŠKOVIĆ ĐURE MITRANA
    607. BOŠKOVIĆ SIME STANKA
    608. VASILJEVIĆ JOVANA PETAR
    609. VASILJEVIĆ PETRA SOFIJA
    610. VASILJEVIĆ PETRA BLAGOJE
    611. VASILJEVIĆ PETRA SRETEN
    612. VASILJEVIĆ STOJANA ĐURĐA
    613. VASILJEVIĆ SAVE BOJANA
    614. VASILJEVIĆ PETRA JELA
    615. STUPAR DAVIDA GOJKO
    616. STUPAR GOJKA SRETKO
    617. STUPAR GOJKA DRAGO
    618. STUPAR GOJKA CVJETA
    619. STUPAR GOJKA PETAR
    620. STUPAR GOJKA DANICA
    621. STUPAR SIME DOJA
    622. STUPAR GOJKA DUŠAN
    623. STUPAR GOJKA SAVO
    624. SRDIĆ MILANA DANICA
    625. KOVAČEVIĆ ĐOKE RADE
    626. KOVAČEVIĆ RADE TOMISLAV
    627. KOVAČEVIĆ RADE MILOŠ


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    628. KOVAČEVIĆ RADE MILICA
    629. KOVAČEVIĆ RADE BOŽIDARKA
    630. KOVAČEVIĆ JAKOVA SAVA
    631. KOVAČEVIĆ ĐOKE SIMO
    632. KOVAČEVIĆ PAJE MILEVA
    633. KURILIĆ JOVE SAVO
    634. KURILIĆ SAVE BOŽICA
    635. KURILIĆ SAVE BOŽIDAR
    636. KURILIĆ SAVE NEDELJKO
    637. KURILIĆ SAVE MARKO
    638. KURILIĆ MIRKA PERSA
    639. KURILIĆ LAZE SAVA
    640. KURILIĆ SAVE JOVAN
    641. KURILIĆ SAVE CVETA
    642. SABLJIĆ PETRA JOŠO
    643. SABLJIĆ JOŠE ČANA
    644. SABLJIĆ JOŠE MILAN
    645. SABLJIĆ JOŠE RATKO
    646. SABLJIĆ STEVANA JOKA
    647. RADUN MILE JOVAN
    648. RADUN GAVRE JOKA
    649. RADUN JOVANA MILIVOJ
    650. RADUN DAVIDA SMILJANA
    651. RADUN KRSTE GOSPAVA
    652. RADUN KRSTE MITAR


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    653. RADUN KRSTE JOVO
    654. BURSAĆ DAMJANA DESANKA
    655. BURSAĆ DESANKE ĐURO
    656. ŽUTKOVIĆ PETRA ĐOKO
    657. ŽUTKOVIĆ ĐOKE SLAVKO
    658. ŽUTKOVIĆ STOJANA ĐURĐA
    659. MILIĆEVIĆ RISTE RISTO
    660. MILIĆEVIĆ RISTE DANICA
    661. MILIĆEVIĆ RISTE RADOJKA
    662. MILIĆEVIĆ RISTE JOVANKA
    663. MILIĆEVIĆ TOME MARA
    664. MILIĆEVIĆ RISTE ZORKA
    665. ŽUTKOVIĆ NIKOLE VLADO
    666. ŽUTKOVIĆ VLADE NIKOLA
    667. ŽUTKOVIĆ ALEKSE DESANKA
    668. ŽUTKOVIĆ NIKOLE MILEVA
    669. ŽUTKOVIĆ NIKOLE MILAN
    670. ŽUTKOVIĆ NIKOLE VASILJKA
    671. ŽUTKOVIĆ MIHE BOSILJKA
    672. VASKOVIĆ VASE GOJKO
    673. VASKOVIĆ GOJKA VLADO
    674. VASKOVIĆ GOJKA MILOVAN
    675. VASKOVIĆ GOJKA MILOSAVA
    676. VASKOVIĆ RISTE MARA
    677. VASKOVIĆ MILOŠA CVETA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    678. ĆOROVIĆ VIDOJA DANILO
    679. ĆOROVIĆ DANILA DESIMIR
    680. ĆOROVIĆ DANILA BORISLAV
    681. ĆOROVIĆ DANILA DANITTA
    682. ĆOROVIĆ DANILA BORISLAVKA
    683. ĆOROVIĆ STANIŠE ILINKA
    684. ĆOROVIĆ TRIFKA STANA
    685. MILIVOJEVIĆ NIKOLE TOMO
    686. MILIVOJEVIĆ TOME BOŽANA
    687. MILIVOJEVIĆ BOŠKA KOSA
    688. BUKVIĆ STEPANA NIKOLA
    689. BUKVIĆ NIKOLE LJILJANA
    690. BUKVIĆ NIKOLE DANILO
    691. BUKVIĆ MIHE STOJA
    692. BUKVIĆ LUKE MILICA
    693. BUKVIĆ RISTE DANITTA
    694. BUKVIĆ RISTE DARINKA
    695. BUKVIĆ RISTE MILENA
    696. BUKVIĆ RISTE MILIVOJE
    697. DABIĆ ĐURE MARKO
    698. DABIĆ MARKA ZORKA
    699. DABIĆ MARKA RAJKO
    700. DABIĆ MARKA DESANKA
    701. DABIĆ BLAGOJA SIMANA
    702. DABIĆ MARKA GOSPAVA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    703. DAMJANAC JOVANA AĆIM
    704. DAMJANAC AĆIMA RADOJKA
    705. DAMJANAC JOVANA MILICA
    706. BOGDANOVIĆ BLAGOJA STANA
    707. KARANOVIĆ MILANA DUŠAN
    708. KARANOVIĆ PETRA MARA
    709. KARANOVIĆ STEVANA MARIJA
    710. DABIĆ MARKA DARINKA
    711. LALIĆ MITRA SIMO
    712. LALIĆ SIME MARA
    713. LALIĆ SIME SAVKA
    714. LALIĆ SIME STANA
    715. LALIĆ SIME ZORKA
    716. LALIĆ PAVLA GOSPAVA
    717. MAJSTOROVIĆ RADE TODOR
    718. MAJSTOROVIĆ TODORA DRAGAN
    719. MAJSTOROVIĆ TODORA ANĐELIJA
    720. MAJSTOROVIĆ TODORA DUŠANKA
    721. MAJSTOROVIĆ VUČENA BOSILJKA
    722. ĐILAS VUČENA DEVA
    723. MAJSTOROVIĆ ILIJE RADE
    724. MAJSTOROVIĆ RADE RADOJKA
    725. MAJSTOROVIĆ RADE MILE
    726. MAJSTOROVIĆ ĐURE SARA
    727. MAJSTOROVIĆ PETRA MIKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    728. MAJSTOROVIĆ MIHAJLA STANA
    729. MAJSTOROVIĆ RADE MILAN
    730. MAJSTOROVIĆ RADE MARA
    731. POPOVIĆ LUKE ROSA
    732. POPOVIĆ ROSE JOVAN
    733. GOVEDARICA JOVANA MITAR
    734. GOVEDARICA MITRA DIMITRIJE
    735. GOVEDARICA MITRA DANICA
    736. GOVEDARICA MITRA JOVANKA
    737. GOVEDARICA MITRA MOMČILO
    738. GOVEDARICA MITRA VIDOSAVA
    739. GOVEDARICA ARSENA LUCIJA
    740. GOVEDARICA MITRA MILEVA
    741. MILINKOVIĆ VIDAKA PAVA
    742. MILINKOVIĆ VOJINA BLAGOJE
    743. MILINKOVIĆ VOJINA ŽIVKO
    744. ŠUTTTNITTA JOŠE PETAR
    745. ŠUTTTNITTA PETRA VUKAŠIN
    746. ŠUTTTNITTA MIODRAGA NATALIJA
    747. ŠUTTTNITTA TODORA TRIVUNA
    748. LERO GLIGORA ŠPIRO
    749. LERO ŠPIRE RADMILA
    750. LERO ANĐE ANĐA
    751. LAZIĆ PANTE PERSA
    752. TEVDENIĆ MIHAJLA TANASIJE


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    753. PETKOVIĆ ĐURE KRSTO
    754. PETKOVIĆ JAKOVA ANĐA
    755. ČEČUR NOVICE LAZAR
    756. ČEČUR LAZARA NOVAK
    757. ČEČUR RADOVANA OBRENIJA
    758. ČEČUR LAZARA PETAR
    759. LAZIĆ PERSE BRANISLAV
    760. PETKOVIĆ KRSTE RADISLAV
    761. KOVAČEVIĆ MIHAJLA ŠĆEPAN
    762. KOVAČEVIĆ ŠĆEPANA RADMILA
    763. KOVAČEVIĆ DUŠANA ANĐA
    764. KOVAČEVIĆ MIHAJLA MILEVA
    765. OKILJEVIĆ SIME BOGDAN
    766. OKILJEVIĆ BOGDANA DANICA
    767. OKILJEVIĆ BOGDANA DARINKA
    768. OKILJEVIĆ PETRA DARINKA
    769. OKILJEVIĆ NOVICE MILICA
    770. OKILJEVIĆ SIME MIOLJKA
    771. DRAGUMILO TRIFKA TOMO
    772. DRAGUMILO TOME SLAVOJKA
    773. DRAGUMILO TOME SLAVKO
    774. DRAGUMILO TOME MILUTIN
    775. DRAGUMILO TOME SLOBODAN
    776. DRAGUMILO TOME DANICA
    777. DRAGUMILO TOME MILICA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    778. DRAGUMILO TODORA KRSTINJA
    779. DRAGUMILO RISTE TRIFKO
    780. OKILJEVIĆ JOVANA JELA
    781. DRAGUMILO TRIFKA TODOR
    782. DRAGUMILO TODORA MILENA
    783. DRAGUMILO TODORA OBRAD
    784. DRAGUMILO TODORA CVETA
    785. DRAGUMILO TRIFKA BORIŠA
    786. DRAGUMILO BORITTTE RADIVOJE
    787. DRAGUMILO STANKA MILEVA
    788. DRAGUMILO MITRA MILEVA
    789. MASTILOVIĆ OSTOJE VELJKO
    790. MASTILOVIĆ VELJKA NIKOLA
    791. MASTILOVIĆ VIDAKA JANJA
    792. MASTILOVIĆ SIME PLEMA
    793. BORKOVIĆ RISTE AĆIM
    794. BORKOVIĆ AĆIMA BOŠKO
    795. BORKOVIĆ AĆIMA DUŠAN
    796. BORKOVIĆ AĆIMA DARINKA
    797. BORKOVIĆ AĆIMA LJUBICA
    798. BORKOVIĆ VASE JOVANA
    799. BORKOVIĆ AĆIMA MILA
    800. KOVAČEVIĆ STEVANA DAVID
    801. KOVAČEVIĆ DAVIDA BRANKO
    802. KOVAČEVIĆ DAVIDA MILORAD


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    803. KOVAČEVIĆ DAVIDA RADOJKA
    804. KOVAČEVIĆ DAVIDA STEVAN
    805. KOVAČEVIĆ DAVIDA RAJKO
    806. KOVAČEVIĆ MILE DOSTA
    807. KOVAČEVIĆ PETRA DANICA
    808. KOVAČEVIĆ DAVIDA ČEDOMIR
    809. ĆULIBRK JOVANA JANKO
    810. ĆULIBRK JANKA DRAGICA
    811. ĆULIBRK JANKA BRANISLAV
    812. ĆULIBRK JANKA SLOBODAN
    813. ĆULIBRK NIKOLE STOJA
    814. ĆULIBRK JANKA MARKO
    815. MILJANOVIĆ PETRA GOJKO
    816. MILJANOVIĆ ĐURE RUŽA
    817. MILJANOVIĆ PETRA DRAGICA
    818. MILJANOVIĆ PETRA DARINKA
    819. MILJANOVIĆ PETRA GOSPAVA
    820. SAVČIĆ STANIŠE BOŽO
    821. SAVČIĆ BOŽE DOBROSLAV
    822. SAVČIĆ JOVE ANA
    823. SAVČIĆ BOŽE MILAN
    824. SAVČIĆ MITRA BORIKA
    825. BUKVIĆ DAMJANA RADOVAN
    826. BUKVIĆ TRIPE DARINKA
    827. BUKVIĆ SAVE LJUBICA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    828. BUKVIĆ SLAVKA BRANKO
    829. BUKVIĆ BOŽE DARINKA
    830. SREDANOVIĆ ANDRIJE JOVAN
    831. SREDANOVIĆ JOVANA KRSTINJA
    832. SREDANOVIĆ JOVANA VUKOSAVA
    833. SREDANOVIĆ JOVANA ĐORĐIJE
    834. SREDANOVIĆ MILOŠA MARIJA
    835. SREDANOVIĆ JOVANA JELENA
    836. SREDANOVIĆ JOVANA VELINKA
    837. SREDANOVIĆ JOVANA KRSTO
    838. TASOVAC ILIJE KOSTA
    839. TASOVAC KOSTE DESANKA
    840. TASOVAC KOSTE VESELJKA
    841. TASOVAC KOSTE BOJANA
    842. TASOVAC RISTE SAVA
    843. TASOVAC KOSTE VASA
    844. TASOVAC KOSTE RADOJKA
    845. TASOVAC KOSTE LJEPOSAVA
    846. TASOVAC KOSTE ILIJA
    847. SREDANOVIĆ MILUTINA DUŠAN
    848. SREDANOVIĆ DUŠANA LJUBO
    849. SREDANOVIĆ DUŠANA ČEDO
    850. SREDANOVIĆ DUŠANA RADOMIR
    851. SREDANOVIĆ DUŠANA PAVLE
    852. SREDANOVIĆ OKICE BRENA

  8. Vojislav Ananić

    Nastavak:

    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    853. SREDANOVIĆ DUTTTANA VELJKO
    854. SREDANOVIĆ BLAGOTE JOVANKA
    855. SREDANOVIĆ DUŠANA GAŠO
    856. GRČE JOVANA NIKOLA
    857. GRČE NIKOLE BUDIMIR
    858. GRČE NIKOLE LAZAR
    859. GRČE LUKE BOŽICA
    860. GRČE GLIGORA SAVA
    861. KURAJICA VUKA BOGDAN
    862. KURAJICA BOGDANA PETRA
    863. KURAJICA BOGDANA ILIJA
    864. KURAJICA BOGDANA ĐURO
    865. KURAJICA RADE GOSPAVA
    866. KURAJICA BOGDANA MILA
    867. GRGUREVIĆ PAJE STANA
    868. GRGUREVIĆ LAZARA RISTO
    869. GRGUREVIĆ LAZARA ANĐA
    870. GRGUREVIĆ LAZARA NEDELJKO
    871. GRGUREVIĆ LAZARA JOVAN
    872. GRGUREVIĆ LAZARA MILA
    873. GRGUREVIĆ LAZARA CVETA
    874. ĆERANIĆ SAVE TOMO
    875. ĆERANIĆ TOME CVIJETA
    876. ĆERANIĆ TOME ČEDOMIR
    877. ĆERANIĆ TOME MARIJA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    878. ĆERANIĆ TOME DRAGICA
    879. ĆERANIĆ TOME RADOJKA
    880. ĆERANIĆ PERE SAVA
    881. ĆERANIĆ SAVE LJEPOSAVA
    882. DRAGOVIĆ ANDRIJE SAVO
    883. DRAGOVIĆ MIJE BOŽICA
    884. DRAGOVIĆ BOGDANA LJEPOSAVA
    885. DRAGOVIĆ ANDRIJE BOSILJKA
    886. KISIN KOJE SAVO
    887. KISIN SAVE LANITTA
    888. KISIN SAVE NEDELJKO
    889. KISIN SAVE JOVAN
    890. KISIN VUKA ANĐA
    891. KISIN SAVE DARINKA
    892. KISIN VUKA MARIJA
    893. KISIN JOVANA RADMILA
    894. KISIN SAVE RADOVAN
    895. MILAKOVIĆ RISTE ANA
    896. MILAKOVIĆ LAZE BRANISLAV
    897. MILAKOVIĆ LAZE ANA
    898. MILAKOVIĆ JOVE DANITTA
    899. VUKIĆEVIĆ SIME MARKO
    900. VUKIĆEVIĆ MARKA VELJKO
    901. VUKIĆEVIĆ MARKA DANICA
    902. VUKIĆEVIĆ MARKA MIRKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    903. VUKIĆEVIĆ MARKA VASO
    904. VUKIĆEVIĆ JEFTE JOVANKA
    905. VUKIĆEVIĆ MARKA BOSILJKA
    906. VUKIĆEVIĆ MARKA ĐORĐE
    907. BERAĆ PETRA DANICA
    908. BERAĆ MILANA BOŽO
    909. BERAĆ MILANA DRAGICA
    910. BERAĆ MILANA SAVO
    911. BERAĆ MILANA MILAN
    912. DAMJANAC SIME RADOVAN
    913. DAMJANAC RADOVANA SIMO
    914 DAMJANAC RADOVANA MILENKO
    915. DAMJANAC MILANA MILENA
    916. SAVIĆ STEVANA PAJO
    917. SAVIĆ PAJE DARINKA
    918. SAVIĆ PAJE ŽARKO
    919. SAVIĆ MIĆE JOVANA
    920. SAVIĆ PAJE RADOMIR
    921. SAVIĆ PAJE MOMČILO
    922. RATKOVIĆ ILIJE ĐURO
    923 RATKOVIĆ ĐURE RADOVAN
    924. RATKOVIĆ ĐURE GOSPAVA
    925. RATKOVIĆ ĐURE MILAN
    926. RATKOVIĆ MITRA ILINKA
    927. RATKOVIĆ PETRA ŠĆEPANIJA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    928. LONČAR RISTE SAVO
    929. LONČAR SAVE ŠĆEPAN
    930. LONČAR SAVE JOVO
    931. LONČAR SAVE MILKA
    932. LONČAR SAVE MIROSLAVA
    933. LONČAR ŠĆEPANA MILA
    934. KOPRIVICA VASILIJA NIKOLA
    935. KOPRIVICA NIKOLE ANIKA
    936. KOPRIVICA NIKOLE JELISAVKA
    937. KOPRIVICA NIKOLE SOFIJA
    938. KOPRIVICA NIKOLE NADA
    939. KOPRIVICA NIKOLE SAVA
    940. KOPRIVICA NIKOLE JOVICA
    941. IVANKOVIĆ BOŠKA ĐOKO
    942. IVANKOVIĆ ĐOKE DANICA
    943. IVANKOVIĆ ĐOKE VIDOSAVA
    944. IVANKOVIĆ ĐOKE DUŠAN
    945. IVANKOVIĆ ĐOKE MARA
    946. IVANKOVIĆ ĐOKE STANA
    947. IVANKOVIĆ JOŠE STOJA
    948. IVANKOVIĆ ĐOKE KOSA
    949. IVANKOVIĆ BOŠKA JOVAN
    950. IVANKOVIĆ JOVANA RAJKO
    951. IVANKOVIĆ JOVANA ANĐA
    952. KOMAD MIĆE ARSEN


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    953. KOMAD ARSENA BRANKO
    954. KOMAD SPASOJA BOSILJKA
    955. KOMAD DUŠANA LALA
    956. STOJANOVIĆ ŠĆEPANA JOVAN
    957. STOJANOVIĆ JOVANA ŠĆEPAN
    958. STOJANOVIĆ JOVANA DRAGOLJUB
    959. STOJANOVIĆ JOVANA RADOVAN
    960. STOJANOVIĆ RADOVANA SVETOZAR
    961. STOJANOVIĆ SIME BORIKA
    962. STOJANOVIĆ JOVANA LJUBICA
    963. DAMJANAC MIJE BLAGOJE
    964. DAMJANAC BLAGOJA DOSTINJA
    965. DAMJANAC BLAGOJA NOVKA
    966. DAMJANAC BLAGOJA MARA
    967. DAMJANAC BLAGOJA OBRAD
    968. DAMJANAC BLAGOJA DARINKA
    969. CRNOGORAC MITRA BLAGOJE
    970. CRNOGORAC BLAGOJA JELENA
    971. CRNOGORAC BLAGOJA JAKŠA
    972. CRNOGORAC BLAGOJA BORIŠA
    973. CRNOGORAC FILIPA ILINKA
    974. CRNOGORAC BLAGOJA JOVANKA
    975. ŠAROVIĆ GAJE STANA
    976. ŠAROVIĆ AĆIMA MIRKO
    977. ŠAROVIĆ AĆIMA ĐURO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    978. ŠAROVIĆ AĆIMA DANILO
    979. ŠAROVIĆ AĆIMA BOŽO
    980. ŠAROVIĆ AĆIMA PETAR
    981. ŠAROVIĆ AĆIMA MILA
    982. ZUBAC SPASOJA ŠĆEPAN
    983. ZUBAC ŠĆEPANA SPASOJE
    984. ZUBAC ŠĆEPANA VIDOMIR
    985. ZUBAC ŠĆEPANA RADOMIR
    986. ZUBAC ŠĆEPANA NEVENKA
    987. ZUBAC PETRA STANA
    988. ZUBAC SPASOJA KRSTINJA
    989. ZUBAC SAVE ĐURĐA
    990. BURSAĆ DAMJANA VUKOSAV
    991. BURSAĆ VUKOSAVA RADOMIR
    992. BURSAĆ DAMJANA MIRKO
    993. BURSAĆ MIRKA ILIJA
    994. BURSAĆ MIRKA NADA
    995. BURSAĆ JOVANA JOKA
    996. BURSAĆ LUKE SOKA
    997. BURSAĆ JOVE SAVKA
    998. JOVIĆ PANTELIJE JOVAN
    999. JOVIĆ JOVANA MILEVA
    1000. JOVIĆ JOVANA MIĆO
    1001. JOVIĆ JOVANA SRETKO
    1002. TASOVAC PETRA RAJKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1003. TASOVAC RAJKA PETAR
    1004. TASOVAC RAJKA OBRAD
    1005. TASOVAC RAJKA ANĐA
    1006. TASOVAC JOŠE ANĐA
    1007. TASOVAC LUKE ZORKA
    1008. ZUBAC RISTE PERO
    1009. ZUBAC PERE GOJKO
    1010. ZUBAC GOJKA MARA
    1011. ZUBAC SAVE ZORKA
    1012. ZUBAC MILOŠA SOKA
    1013. ZUBAC PERE STANA
    1014. IVANKOVIĆ NIKOLE MIRKO
    1015. IVANKOVIĆ ĐURE JOVANA
    1016. IVANKOVIĆ MARKA JOVO
    1017. IVANKOVIĆ JOVE RADOJKA
    1018. IVANKOVIĆ MARKA NOVICA
    1019. IVANKOVIĆ MARKA MIRKO
    1020. IVANKOVIĆ MARKA GOSPAVA
    1021. IVANKOVIĆ MARKA LJUBICA
    1022. IVANKOVIĆ NIKOLE ANICA
    1023. IVANKOVIĆ OBRENA DARINKA
    1024. JOKANOVIĆ ĐURE TOMO
    1025. JOKANOVIĆ TOME LJUBICA
    1026. JOKANOVIĆ TOME MILOVAN
    1027. JOKANOVIĆ TOME STANA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1028. JOKANOVIĆ TOME SVTOZAR
    1029. JOKANOVIĆ TOME ĐORĐO
    1030. JOKANOVIĆ TOME DANICA
    1031. JOKANOVIĆ TOME ČEDOMIR
    1032. JOKANOVIĆ VUKA MITRA
    1033. JOKANOVIĆ TOME BOSILJKA
    1034. OKILJEVIĆ JOVANA SAVO
    1035. OKILJEVIĆ SAVE LANITTA
    1036. OKILJEVIĆ SAVE DARINKA
    1037. OKILJEVIĆ RADE MITRA
    1038. KOSIĆ ĐOKE BLAGOJE
    1039. KOSIĆ BLAGOJA STOJA
    1040. KOSIĆ BLAGOJA MILEVA
    1041. KOSIĆ BLAGOJA LJEPOSAVA
    1042. KOSIĆ BLAGOJA GOJKO
    1043. KOSIĆ BLAGOJA RADIVOJE
    1044. KOSIĆ BLAGOJA LJUBICA
    1045. KOSIĆ SAVE VUKOSAVA
    1046. TOMANOVIĆ STEVANA DRAGO
    1047. TOMANOVIĆ DRAGE DANICA
    1048. TOMANOVIĆ DRAGE DANILO
    1049. TOMANOVIĆ DRAGE MILA
    1050. TOMANOVIĆ DRAGE RADOJKA
    1051. TOMANOVIĆ DRAGE RAJKO
    1052. TOMANOVIĆ DRAGE SLAVKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1053. TOMANOVIĆ DRAGE GORDANA
    1054. TOMANOVIĆ MARKA KOSA
    1055. TOMANOVIĆ DRAGE DARINKA
    1056. TOMANOVIĆ DRAGE ILINKA
    1057. BARZUT TODORA RISTO
    1058. BARZUT TODORA STANA
    1059. BARZUT MIJE MARA
    1060. KRŽIĆ TOME JOŠA
    1061. KRŽIĆ JOKE MARA
    1062. KRŽIĆ TOME VUKOSAVA
    1063. KRŽIĆ TOME DESANKA
    1064. KRŽIĆ TOME SIMO
    1065. KRŽIĆ PERE LJUBICA
    1066. BIJELIĆ VUKANA MARA
    1067. BIJELIĆ DANILA MILITTA
    1068. BIJELIĆ DANILA DUŠAN
    1069. BIJELIĆ DANILA DUŠANKA
    1070. BIJELIĆ DANILA RISTO
    1071. GRKAVAC MILOŠA STANA
    1072. GRKAVAC BOGDANA JOVANKA
    1073. GRKAVAC ĐORĐA MILKA
    1074. GRKAVAC ĐORĐA DESANKA
    1075. RATKOVIĆ SLAVKO
    1076. GRKAVAC MITRA DANICA
    1077. TURANJANIN FILIPA DANILO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1078. TURANJANIN DANILA VELEMIR
    1079. TURANJANIN NIKOLE MARA
    1080. ŠEVIĆ ILIJE JOVAN
    1081. ŠEVIĆ JOVANA DUŠAN
    1082. ŠEVIĆ JOVANA MILORAD
    1083. ŠEVIĆ JOVANA MILEVA
    1084. ŠEVIĆ JOVANA STEVAN
    1085. ŠEVIĆ JOVANA MILICA
    1086. ŠEVIĆ JOVANA RUŽICA
    1087. ŠEVIĆ JOVANA JOSIF
    1088. ŠEVIĆ JOSIFA SLOBODAN
    1089. ŠEVIĆ MILE MILKA
    1090. KESMAN STEVANA MILAN
    1091. KECMAN MILANA BOJANA
    1092. KECMAN MILANA BOŠKO
    1093. KECMAN JOVE SMILJA
    1094. KECMAN JOVANA SAVA
    1095. ŠUŠNICA JOVANA VLADETA
    1096. ŠUŠNICA VLADETE JELENA
    1097. ŠUŠNICA VLADETE MIROSLAV
    1098. ŠUŠNICA VLADETE DRAGUTIN
    1099. ŠUŠNICA VLADETE ROSA
    1100. ŠUŠNICA VLADETE KOSARA
    1101. ŠUŠNICA VIDAKA STANA
    1102. ŠUŠNICA VLADETE ŽIVKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1103. ANTELJEVIĆ MIRE GAVRILO
    1104. ANTELJEVIĆ GAVRILA VUKOSAVA
    1105. ANTELJEVIĆ GAVRILA MIHAJLO
    1106. ANTELJEVIĆ TOME ANĐA
    1107. ANTELJEVIĆ GAVRILA LANITTA
    1108. ANTELJEVIĆ GAVRILA MILAN
    1109. ANTELJEVIĆ GAVRILA BOGDAN
    1110. VUČUREVIĆ ILIJE BOSILJKA
    1111. VUČUREVIĆ DUTTTANA PANTO
    1112. VUČUREVIĆ DUŠANA GOSPAVA
    1113. VUČUREVIĆ DUŠANA GOLUB
    1114. VUČUREVIĆ DUŠANA JOVANKA
    1115. VUČUREVIĆ DUŠANA ANĐA
    1116. BOKIĆ PAJE VLADO
    1117. BOKIĆ VLADE RADOSLAV
    1118. BOKIĆ VLADE JOVANKA
    1119. BOKIĆ VLADE SPASOJE
    1120. BOKIĆ NIKOLE DARINKA
    1121. SAVOVIĆ ILIJE ĐORĐE
    1122. SAVOVIĆ RISTE SARA
    1123. SAVOVIĆ ĐORĐA BOJANA
    1124. SAVOVIĆ ĐORĐA MIRKO
    1125. SAVOVIĆ ILIJE MILAN
    1126. SAVOVIĆ MILANA ZORKA
    1127. SAVOVIĆ MILANA RAJKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1128. SAVOVIĆ MILANA LJUBO
    1129. SAVOVIĆ MILANA ŽARKO
    1130. SAVOVIĆ MILANA DANILO
    1131. BUTULIJA JOVANA VASILIJE
    1132. BUTULIJA VASILIJA ANĐELKO
    1133. BUTULIJA VASILIJA LJUBICA
    1134. BUTULIJA TRIFKA SAVETA
    1135. BUTULIJA SIMATA SAVA
    1136. BUTULIJA VASILIJA SVETOZAR
    1137. GRKAVAC JOVE MILA
    1138. GRKAVAC BOŽE MARA
    1139. GRKAVAC BOŽE ANĐA
    1140. GRKAVAC BOŽE JOVAN
    1141. BULATOVIĆ ĐURE MILOVAC
    1142. BULATOVIĆ MILOVANA SLOBODAN
    1143. BULATOVIĆ MITRA MILKA
    1144. KULJIĆ MAJE STANA
    1145. KULJIĆ TRIFKA RISTO
    1146. KULJIĆ TRIFKA GOJKO
    1147. KULJIĆ GOJKA LEPOSAVA
    1148. KULJIĆ GOJKA RADIVOJE
    1149. KULJIĆ GOJKA NEVENKA
    1150. KULJIĆ NIKOLE ROSA
    1151. VUKOSAV LAZARA MAKSIM
    1152. VUKOSAV MAKSIMA SOFIJA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1153. VUKOSAV JOVE SPASENIJA
    1154. VUKOSAV LAZARA DANILO
    1155. VUKOSAV LAZARA LANITTA
    1156. ZUBAC SPASOJE MILOŠ
    1157. ZUBAC MILOŠA JOVAN
    1158. ZUBAC MILOŠA MOMIR
    1159. ZUBAC MILOŠA NADA
    1160. ZUBAC MILOŠA BUDIMIR
    1161. ZUBAC MIJE SAVETA
    1162. TODIĆ PAVLA MILOVAN
    1163. VUKOTA PANTELIJE MARA
    1164. VUKOTA PANTELIJE MILICA
    1165. ŠTRBAC VULE SAVA
    1166. ŠTRBAC SAVE MIROSLAV
    1167. JOKIĆ MILOŠA DUŠAN
    1168. JOKIĆ DUTTTANA JOVAN
    1169. JOKIĆ DUŠANA RADINKA
    1170. JOKIĆ DUŠANA MILENA
    1171. JOKIĆ DUŠANA NADA
    1172. JOKIĆ MILE KATA
    1173. POPOVIĆ AVRAMA VERA
    1174. POPOVIĆ NIKOLE DUŠAN
    1175. POPOVIĆ NIKOLE GROZDANA
    1176. POPOVIĆ NIKOLE LUKA
    1177. POPOVIĆ NIKOLE SMILJANA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1178. POPOVIĆ NIKOLE LAZAR
    1179. POPOVIĆ NIKOLE LJILJANA
    1180. POPOVIĆ VERE ACO
    1181. LJUBENKO SIME KOSTO
    1182. LJUBENKO KOSTE NEVENKA
    1183. LJUBENKO AĆIMA LJUBICA
    1184. LJUBENKO ĐOKE DRAGICA
    1185. BAKIĆ STEVANA NIKOLA
    1186. BAKIĆ NIKOLE ZORA
    1187. BAKIĆ NIKOLE VLASTIMIR
    1188. BAKIĆ NIKOLE VLADISLAVKA
    1189. BAKIĆ NIKOLE MIOMIR
    1190. GRBO VELJKA MILEVA
    1191. GUDELJ LAZARA LUKA
    1192. GUDELJ LUKE ANĐA
    1193. GUDELJ LUKE DARINKA
    1194. GUDELJ LUKE JOVANKA
    1195. GUDELJ LUKE DRAGICA
    1196. GUDELJ LUKE RADOJKA
    1197. GUDELJ ŠPIRE STANA
    1198. GUDELJ LUKE JOVAN
    1199. ĆULIBRK TODORA MIRKO
    1200. ĆULIBRK MIRKA STANA
    1201. ĆULIBRK MIRKA MILKA
    1202. ĆULIBRK MIRKA DRAGO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1203. ĆULIBRK MIRKA PETAR
    1204. ĆULIBRK MIRKA MILAN
    1205. ĆULIBRK PETRA SMILJA
    1206. DELIĆ MILIĆA MILOŠ
    1207. DELIĆ MILOŠA PETAR
    1208. DELIĆ MILOŠA ANKA
    1209. DELIĆ MILOŠA VLADISLAVKA
    1210. DELIĆ MILOŠA NADEŽDA
    1211. DELIĆ TANASIJE STANA
    1212. DELIĆ SOTIRA PELAGIJA
    1213. DELIĆ MILOVANA DUŠAN
    1214. DELIĆ MILOVANA RUŽA
    1215. DELIĆ MILOVANA ANDRIJA
    1216. DELIĆ MILOVANA RADOMIR
    1217. DRLJAČA ĐURAĐA MILE
    1218. DRLJAČA MILE MILKA
    1219. DRLJAČA MILE MILORAD
    1220. DRLJAČA MILE SLAVKA
    1221. DRLJAČA MILE ZLATINKA
    1222. DRLJAČA JOŠANA ROSA
    1223. DRLJAČA MILE VLADO
    1224. IVOŠEVIĆ DIMITRIJE SIMO
    1225. IVOŠEVIĆ SIME BOSILJKA
    1226. IVOŠEVIĆ SIME DESANKA
    1227. IVOŠEVIĆ SIME RATKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1228. IVOŠEVIĆ JOVANA MARIJA
    1229. ĆULIBRK TOME SAVO
    1230. ĆULIBRK SAVE TRIVUNA
    1231. ĆULIBRK SAVE DUŠANKA
    1232. ĆULIBRK SAVE RAJKO
    1233. ĆULIBRK SAVE MILAN
    1234. ĆULIBRK OSTOJE MILITTA
    1235. ĆULIBRK SAVE ANĐA
    1236. ĆULIBRK SAVE DUŠAN
    1237. GREDELJ ILIJE MARA
    1238. SRDIĆ ILIJE MILAN
    1239. SRDIĆ MILANA ČEDOMIR
    1240. SRDIĆ MILANA RADE
    1241. SRDIĆ MILANA RADMILA
    1242. SRDIĆ MILANA LJUBICA
    1243. SRDIĆ MILANA SMILJA
    1244. BUCALOVIĆ IGLJATA NIKOLA
    1245. BUCALOVIĆ NIKOLE MILKA
    1246. BUCALOVIĆ NIKOLE KONSTANTIN
    1247. ŽARKOVIĆ JOVE OGNJEN
    1248. ŽARKOVIĆ OGNJENA SLAVKA
    1249. ŽARKOVIĆ OGNJENA LAZAR
    1250. ŽARKOVIĆ OGNJENA DESANKA
    1251. ŽARKOVIĆ OGNJENA JEFINKA
    1252. ŽARKOVIĆ SAVE DUŠANKA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1253. ŽARKOVIĆ OGNJENA JOVAN
    1254. STIJAČIĆ ŽIVKA DUŠAN
    1255. STIJAČIĆ DUŠANA STANA
    1256. STIJAČIĆ DUŠANA PETRANA
    1257. STIJAČIĆ VULA JANICA
    1258. STIJAČIĆ DUŠANA DANICA
    1259. STIJAČIĆ DUŠANA KRSTINJA
    1260. STIJAČIĆ DUŠANA MILJKO
    1261. RODIĆ VIDAKA ANĐA
    1262. RODIĆ JOVANA MILAN
    1263. RODIĆ JOVANA DRAGAN
    1264. RODIĆ JOVANA MILKA
    1265. RODIĆ JOVANA SLOBODAN
    1266. JANIČIĆ LUKE NIKOLA
    1267. JANIČIĆ NIKOLE JOVAN
    1268. JANIČIĆ NIKOLE SLOBODAN
    1269. JANIČIĆ NIKOLE VOJIN
    1270. JANIČIĆ VLADETE MILKA
    1271. TASOVAC ĐURE PETAR
    1272. TASOVAC PETRA MIHAJLO
    1273. TASOVAC PETRA ĐORĐE
    1274. TASOVAC PETRA DRAGICA
    1275. TASOVAC PETRA BRANISLAV
    1276. TASOVAC VIDAKA JELA
    1277. TASOVAC PETRA MILORAD


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1278. KLIMOVIĆ PAJE LAZAR
    1279. KLIMOVIĆ LAZARA JELENA
    1280. KLIMOVIĆ LAZARA BOŽIDAR
    1281. KLIMOVIĆ JAKOVA PETRA
    1282. KLIMOVIĆ LAZARA VLADO
    1283. KLIMOVIĆ LAZARA BLAGOJE
    1284. JANIČIĆ LUKE BLAGOJE
    1285. JANIČIĆ BLAGOJA MILEVA
    1286. JANIČIĆ BLAGOJA MILORAD
    1287. JANIČIĆ MILE STANA
    1288. JANIČIĆ BLAGOJA MILIVOJE
    1289. POPOVIĆ PETRA MILAN
    1290. POPOVIĆ MILANA MILKA
    1291. POPOVIĆ MILANA ANKA
    1292. POPOVIĆ MILANA IVAN
    1293. POPOVIĆ MILANA MILICA
    1294. POPOVIĆ MILANA JELENA
    1295. POPOVIĆ DAMJANA MARIJA
    1296. POPOVIĆ MILANA MIĆO
    1297. ŠUŠIĆ AĆIMA GOJKO
    1298. ŠUŠIĆ GOJKA DANICA
    1299. TTTUTTTIĆ GOJKA MOMČILO
    1300. ŠUŠIĆ GOJKA LENKA
    1301. ŠUŠIĆ GOJKA RADMILA
    1302. ŠUŠIĆ LUKE SAVA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1303. DOŠENOVIĆ MILOŠA GOJKO
    1304. DOŠENOVIĆ GOJKA BOSILJKA
    1305. DOŠENOVIĆ GOJKA MILOŠ
    1306. DOŠENOVIĆ MILE MARIJA
    1307. DOŠENOVIĆ GOJKA DUŠAN
    1308. DOŠENOVIĆ GOJKA DRAGAN
    1309. DOŠENOVIĆ GOJKA VEROSLAVA
    1310. DOŠENOVIĆ GOJKA KOSA
    1311. ŽARKOVIĆ MIJE CVIJA
    1312. ŽARKOVIĆ DUŠANA PERSA
    1313. ŽARKOVIĆ DUŠANA DARA
    1314. ŽARKOVIĆ DUŠANA VERA
    1315. ŽARKOVIĆ DUŠANA PERO
    1316. ŽARKOVIĆ DUŠANA KOSTO
    1317. ŽARKOVIĆ DUŠANA ŠPIRO
    1318. RODIĆ NIKOLE BRANKO
    1319. RODIĆ BRANKA JELENA
    1320. RODIĆ BRANKA RADE
    1321. RODIĆ MILE MILICA
    1322. RODIĆ BRANKA MILAN
    1323. VUKOVIĆ (Kurajica) TRIFKA JOVO
    1324. VUKOVIĆ (Kurajica) JOVE ANDRIJA
    1325. VUKOVIĆ (Kurajica) JOVE VIDA
    1326. VUKOVIĆ (Kurajica) JOVE STANA
    1327. VUKOVIĆ ^Kurajica) JOVE PERSA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1328. JOKIĆ ŠPIRE BOGDAN
    1329. JOKIĆ BOGDANA MILANKA
    1330. JOKIĆ DANE DARINKA
    1331. ŽARKOVIĆ PERE STANA
    1332. ŽARKOVIĆ NIKOLE RADOJKA
    1333. ŽARKOVIĆ NIKOLE ANĐA
    1334. ŽARKOVIĆ NIKOLE MILORAD
    1335. ŽARKOVIĆ NIKOLE ŽEDO
    1336. ŽARKOVIĆ NIKOLE MARA
    1337. ŽARKOVIĆ RISTE ZORA
    1338. BURSAĆ DAMJANA SIMO
    1339. BURSAĆ SIME MIRKO
    1340. BURSAĆ SIME DUŠANKA
    1341. BURSAĆ SIME ZORKA
    1342. BURSAĆ LUKE DRAGICA
    1343. KOMAD RISTE MARA
    1344. KOMAD RISTE RADMILA
    1345. KOMAD RISTE BORISLAV
    1346. KOMAD RISTE BOSILJKA
    1347. KOMAD RISTE NADA
    1348. KOMAD RISTE RADOVAN
    1349. BUKVIĆ PERE ANĐA
    1350. BUKVIĆ NIKOLE BOŽICA
    1351. BUKVIĆ NIKOLE MILICA
    1352. GRUBOR MIHAJLA NEDELJKO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1353. GRUBOR NEDELJKA ZDRAVKO
    1354. GRUBOR NEDELJKA PERSA
    1355. GRUBOR NEDELJKA JELENA
    1356 GRUBOR SIME SAVA
    1357. GRUBOR NEDELJKA SRETKO
    1358. GRUBOR MILOŠA PERKA
    1359. GRUBOR AĆIMA MILE
    1360. GRUBOR MILE SRETKO
    1361. GRUBOR MILE DANICA
    1362. GRUBOR DAMJANA STANA
    1363. GRUBOR SIME SOKA
    1364. GRUBOR MILE DRAGAN
    1365. ŽARKOVIĆ PERE MILAN
    1366. ŽARKOVIĆ MILANA NJEGOSLAVA
    1367. ŽARKOVIĆ MILANA MILA
    1368. ŽARKOVIĆ MILANA VUKAŠIN
    1369. ŽARKOVIĆ RAJKA KOSARA
    1370. ŽARKOVIĆ MIJE DANICA
    1371. ŽARKOVIĆ PERE LUKA
    1372. ŠIGUD SIME VULE
    1373. TTTIGUD JOVE MARA
    1374. ŠIGUD VULE MIRKO
    1375 ŠIGUD VULE DRAGICA
    1376. KAŠIKOVIĆ DUŠANA RADOJKA
    1377. KAŠIKOVIĆ MILANA ČEDO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1378. KAŠIKOVIĆ VIDOJA DUŠAN
    1379. KAŠIKOVIĆ DUŠANA MIRKO
    1380. KAŠIKOVIĆ DUŠANA SLOBODAN
    1381. KAŠIKOVIĆ VUKANA KOSA
    1382. KAŠIKOVIĆ VIDOJA ĐORĐE
    1383. KAŠIKOVIĆ ĐORĐA MIRJANA
    1384. KAŠIKOVIĆ ILIJE JELENA
    1385. KOMAD ŠĆEPANA MARA
    1386. KOMAD MILOŠA DOSTINJA
    1387. KOMAD MILOŠA CVETA
    1388. KOMAD MILOŠA MITAR
    1389. KOMAD MILOŠA GOJKO
    1390. KOMAD MILOŠA PERSA
    1391. BUKVIĆ PETRA MARA
    1392. BUKVIĆ MANOJLA NEDELJKO
    1393. BUKVIĆ MANOJLA DANICA
    1394. BUKVIĆ MANOJLA DRAGICA
    1395. BUKVIĆ MANOJLA JOVO
    1396. ZIROJEVIĆ ĐOKE ĐORĐE
    1397. ZIROJEVIĆ ĐORĐA MILITTA
    1398. ZIROJEVIĆ ĐORĐA VUKOTA
    1399. ZIROJEVIĆ ĐORĐA RADOJKA
    1400. ZIROJEVIĆ ĐORĐA DUŠANKA
    1401. ZIROJEVIĆ ĐORĐA SLOBODAN
    1402. ZIROJEVIĆ SIME VASILIJA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1403. MAJSTOROVIĆ DAMJANA MILICA
    1404. MAJSTOROVIĆ STEVANA ZORA
    1405. MAJSTOROVIĆ STEVANA ILIJA
    1406. MAJSTOROVIĆ STEVANA MILOŠ
    1407. MAJSTOROVIĆ STEVANA RADE
    1408. MAJSTOROVIĆ STEVANA SLOBODANKA
    1409. MAJSTOROVIĆ STEVANA BRANKO
    1410. MILOŠEVIĆ PETRA RISTO
    1411. MILOŠEVIĆ RISTE VOJIN
    1412. MILOŠEVIĆ TRIPKA KOSA
    1413. MILOŠEVIĆ RISTE NEDELJKO
    1414. MILOŠEVIĆ RISTE MILORAD
    1415. MILOŠEVIĆ RISTE UROŠ
    1416. ŽARKOVIĆ LUKE ILIJA
    1417. ŽARKOVIĆ ILIJE MILIVOJ
    1418. ŽARKOVIĆ ILIJE LUKA
    1419. ŽARKOVIĆ VUKANA DANICA
    1420. ŽARKOVIĆ RISTE MARA
    1421. ŽARKOVIĆ LUKE RISTO
    1422. ŽARKOVIĆ NIKOLE TODA
    1423. ŽARKOVIĆ LUKE DANILO
    1424. ŽARKOVIĆ LUKE SPASENIJA
    1425. ŽARKOVIĆ SIME NIKOLA
    1426. ŽARKOVIĆ NIKOLE PETAR
    1427. ŽARKOVIĆ NIKOLE MILENA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1428. ŽARKOVIĆ BOŠKA KOSA
    1429. ŽARKOVIĆ NIKOLE VLADO
    1430. ŽARKOVIĆ NIKOLE BRANKO
    1431. ŽARKOVIĆ NIKOLE RADOVAN
    1432. ŠTRBAC MARKA PETAR
    1433. ŠTRBAC PETRA STOJA
    1434. ŠTRBAC PETRA ANITTA
    1435. ŠTRBAC PETRA DANITTA
    1436. ŠTRBAC JOVANA ANĐA
    1437. ŠTRBAC PETRA BOJA
    1438. ŠTRBAC PETRA MIKA
    1439. ŠTRBAC PETRA STANA
    1440. BUKVIĆ ZLATOJA MILAN
    1441. BUKVIĆ MILANA SLOBODAN
    1442. BUKVIĆ MILANA LJUBA
    1443. BUKVIĆ NIKOLE SAVA
    1444. BUKVIĆ ZLATOJE MILOSAVKA
    1445. BUKVIĆ MARKA BRANKO
    1446. BUKVIĆ MARKA RAJKO
    1447. BUKVIĆ BRANKA VELJKO
    1448. BUKVIĆ DUŠANA SOFIJA
    1449. RELIĆ LUKE KOSA
    1450. RELIĆ STANKA MILICA
    1451. RELIĆ STANKA NEDELJKO
    1452. ĆULIBRK OSTOJE DRAGAN


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1453. ĆULIBRK DRAGANA MLADEN
    1454. ĆULIBRK DRAGANA STANA
    1455. ĆULIBRK DRAGANA STOJAN
    1456. ĆULIBRK DRAGANA DRAGICA
    1457. ĆULIBRK DRAGANA GOSPAVA
    1458. ĆULIBRK PETRA MARIJA
    1459. VULIĆ TOME LANITTA
    1460. VULIĆ JAKOVA GOJKO
    1461. VULIĆ JAKOVA DUŠAN
    1462. VULIĆ JAKOVA MILOVAN
    1463. VULIĆ JAKOVA MILAN
    1464. VULIĆ JAKOVA SOKA
    1465. KUKOLJ MIĆE PETAR
    1466. KUKOLJ PETRA RADMILA
    1467. KUKOLJ PETRA MILAN
    1468. KUKOLJ GAJE SAVA
    1469. KUKOLJ PETRA SAVO
    1470. KUKOLJ LUKE ŽELJKA
    1471. ĆURIĆ ANTE MILIVOJE
    1472. ĆURIĆ ANTE GAJO
    1473. ĆURIĆ ANTE BLAGOJE
    1474. ĆURIĆ ANTE DUŠAN
    1475. ĆURIĆ ANTE MILKA
    1476. MISKIN MIJATA RADE
    1477. MISKIN RADE SLOBODAN


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1478. MISKIN MIJATA RADOJKA
    1479. MISKIN VIDOJA ILINKA
    1480. MISKIN MIJATA MITAR
    1481. MISKIN RISTE JOVANA
    1482. MISKIN RISTE MIJAT
    1483. NADAŽDIN JOVE GOJKO
    1484. NADAŽDIN GOJKA JOVO
    1485. NADAŽDIN LAZARA DRAGICA
    1486. PECELJ UROŠA ALEKSA
    1487. PECELJ ALEKSE DRAGOLJUB
    1488. PECELJ ALEKSE DESANKA
    1489. PECELJ ALEKSE RADMILA
    1490. PECELJ STANKA STANA
    1491. PECELJ LAZARA RADOJKA
    1492. LUČIĆ ĆETKA CVETA
    1493. LUČIĆ LAZARA PETAR
    1494. LUČIĆ LAZARA DANICA
    1495. LUČIĆ LAZARA VASO
    1496. GRKAVAC SIME RISTO
    1497. GRKAVAC RISTE DESANKA
    1498. GRKAVAC RISTE SVETOZAR
    1499. GRKAVAC RISTE DOBRILA
    1500. GRKAVAC RISTE ŽARKO
    1501. GRKAVAC ILIJE CVETA
    1502. GRKAVAC RISTE SIMO


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1503. GRKAVAC BOŽE LJUBA
    1504. GRKAVAC RISTE MILAN
    1505. GRKAVAC RISTE BRANKO
    1506. STOJANOVIĆ JOŠE ARSENIJE
    1507. STOJANOVIĆ ARSENIJE DRAGICA
    1508. STOJANOVIĆ ARSENIJE MIODRAG
    1509. STOJANOVIĆ VASILIJA LJEPOSAVA
    1510. STOJANOVIĆ BEKICE BOŽANA
    1511. ANĐELKOVIĆ RADIVOJA DUŠAN
    1512. ANĐELKOVIĆ DUŠANA ŽIVORAD
    1513. ANĐELKOVIĆ DUŠANA RADOSLAVA
    1514. ANĐELKOVIĆ AĆIMA KOSARA
    1515. MIJATOVIĆ RADOJKE RADMILA
    1516. VOJIČIĆ ŠĆEPANA DRAGO
    1517. VOJIČIĆ DRAGE ZORKA
    1518. VOJIČIĆ MARKA GOSPAVA
    1519. VOJIČIĆ DRAGE LJUBICA
    1520. VOJIČIĆ DRAGE MILICA
    1521. ŠTRBAC VASE MILOŠ
    1522. ŠTRBAC MILOŠA DMITAR
    1523. ŠTRBAC MILOŠA JOKA
    1524. ŠTRBAC MILOŠA VINKA
    1525. ŠTRBAC JOVANA DRAGINJA
    1526. VELIMIROVIĆ TOMAŠA DUŠAN
    1527. VELIMIROVIĆ SAVE LJEPOSAVA
    1528. MILETIĆ RADISAVA MITA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1529. ŽARKOVIĆ GAVRILA DARINKA
    1530. BUCALOVIĆ IGLJATA SIMO
    1531. BUCALOVIĆ SIME MIODRAG
    1532. BUCALOVIĆ SIME MILKA
    1533. BUCALOVIĆ SIME MIRKO
    1534. BUCALOVIĆ SIME SMILJA
    1535. BUCALOVIĆ SIME MILEVA
    1536. BUCALOVIĆ PETRA JELICA
    1537. LAJIĆ ĐURE ANDRIJA
    1538. LAJIĆ ANDRIJE BOJANA
    1539. LAJIĆ RADE ĐURO
    1540. DAMJANAC AĆIMA MITAR
    1541. DAMJANAC MILE STANA
    1542. DAMJANAC SAVE AĆIM
    1543. BABIĆ STEVANA LUKA
    1544. BABIĆ LUKE NIKOLA
    1545. BABIĆ LUKE BOSILJKA
    1546. BABIĆ LUKE RADE
    1547. BABIĆ NIKOLE ANICA
    1548. TERZIĆ LJUBOMIRA VOJIN
    1549. TERZIĆ OBRENA BOSILJKA
    1550. TERZIĆ RISTE ANICA
    1551. TERZIĆ LJUBOMIRA BORIKA
    1552. TERZIĆ LJUBOMIRA RELJA
    1553. TERZIĆ LJUBOMIRA NJEGOSAVA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1554. TERZIĆ LJUBOMIRA VOJKA
    1555. RODIĆ NIKOLE BOŽO
    1556. RODIĆ BOŽE BOSILJKA
    1557. RODIĆ BOŽE ĐURO
    1558. RODIĆ BOŽE MILKA
    1559. RODIĆ ILIJE LANITTA
    1560. JANIČIĆ LUKE MIĆO
    1561. JANIČIĆ MIĆE ŽIVOJIN
    1562. SREDANOVIĆ ĐURE RADOJKA
    1563. GRUBOR RADOJA SIMO
    1564. GRUBOR KUZMANA MILKA
    1565. GRUBOR DRAGOJA SAVKA
    1566. NIKOLIĆ LAZARA SVETOZAR
    1567. FAN BOJANE JOVANKA
    1568. BUCALOVIĆ MILE JOKA
    1569. NIKOLIĆ PETRA AGNES
    1570. KUKOLJ PETRA ZLATA
    1571. ĆULIBRK MIRKA MARA
    1572. SREDANOVIĆ OBRADA MILOJKA
    1573. RODIĆ BOŽE MILORAD
    1574. KNEŽEVIĆ STEVANA PETAR
    1575. ŽUTKOVIĆ ĐOKE MILORAD
    1576. BURSAĆ VUKOSAVE DRAGAN
    1577. GRUBOR SIME RADOJKA
    1578. TOMANOVIĆ DRAGE DRAGICA


    Red.
    broj Prezime Očevo ime Ime
    1579. ĆULIBRK ĐORĐA ZORA
    1580. ĆULIBRK DRAGANA MILOSAVA
    1581. GUDELJ LUKE RADMILA
    1582. GREDELJ MARE DRAGAN
    1583. DRAGUMILO BORIŠE RADOJKA
    1584. KOVAČEVIĆ RADOMIRA NAKA
    1585. ANĐELKOVIĆ DUŠANA MILOJKO
    1586. GRAHOVAC MILE JELENA
    1587. PETKOVIĆ ĐURE STANA
    1588. PETKOVIĆ MILANA LJEPOSAVA
    1589. VOJIČIĆ DRAGE RADOVAN
    1590. KAPKALO IVANA SERGIJE
    1591. VOJIČIĆ DRAGE MILORAD
    1592. MIJATOVIĆ JOVANA MILKA
    1593. TRKLJA ANDRIJE BOŽO
    1594. TRKLJA BOŽE BRANKO
    1595. TRKLJA LUKE CVETA
    1596. TRKLJA BOŽE MIRKO
    1597. IVANKOVIĆ JOVANA MILOVAN
    1598. MILJANOVIĆ MITRA MILICA
    1599. ČEČUR LAZARA MILOVAN
    1600. MISKIN MIJATA MILA
    1601. MIŠKOVIĆ GLIŠE DRAGO
    1602. BALJ JEFTE SMILJANA
    1603. GUDELJ LUKE VASO

    Izvor: NOVA GAJDOBRA U RAVNICI BAČKE, (predeo, običaji, ljudi), dr Milivoje Došenović, 2016. godine

  9. Vojislav Ananić

    SELO NOVA GAJDOBRA

    U središnjem delu bačkopalanačke opštine smešteno je selo Nova Gajdobra na 45o20′ srednje geografske širine i 19o27′ istočne geografske dužine, tj. u središtu Južnobačkog okruga.
    Nalazi se na Južnobačkoj lesnoj terasi i precizno na njenom unutrašnjem delu, pa zbog toga naselje Nova Gajdobra spada u grupu unutrašnjih naselja lesne terase.
    Selo Nova Gajdobra u bačkopalanačkoj opštini leži u pravcu severa, na putu koji vodi za Vrbas, i udaljeno je od Bačke Palanke 10 km. Taj prostor kao deo lesne terase u prošlosti nije plavljen vodama, prekriven je veoma plodnom livadskom zemljom čuvenom crnicom.
    U davnoj prošlosti, za naseljavanje današnjih prostora Nove Gajdobre, između raznih faktora, odlučujući su bili i mogućnosti vodosnabdevanja stanovništva. U tim prostori- ma lesne terase kao izvore vodosnabdevanja najpogodnija su lokalna udubljenja ili doline, a u hataru Nove Gajdobre upravo se nalazi nekoliko takvih dolina iz pravca severozapada ka jugoistočnoj strani, gde se u jugoistočnom delu spajaju — Jovića bara, Uroška bara i ostale. U davnim prošlim vremenima kroz neke delove ovih udolina tekli su i vodotoci, ali njih danas nema, jer su kanalski usmereni.
    Kroz južni deo novogajdobranskog hatara iz pravca zapada ka istoku, prolazi deonica kanala Dunav-Tisa-Dunav (DTD), koji se proteže od naselja Karavukovo ka Bačkom Petrovcu, pa se u taj kanal slivaju sve vode iz okolnih navedenih udolina u blizini Nove Gajdobre. Najniži delovi uz udoline i depresivne prostore u davnoj prošlosti su bili zabareni, ali izvođenjem kanalisanja te površine su pretvorene u veoma plodna i obradiva zemljišta za dobro egzistiranje sela.
    Za prosperitet i opstanak jednog naselja, kakvo je Nova Gajdobra, nisu samo najvažniji morfološki i hidrološko- pedološki odnosi, već su za naselje značajni i saobraćajni faktori. Međutim, dobra saobraćajna povezanost je blagotvorna u mirnim vremenima, ali u davnoj prošlosti intenzivna saobraćajna povezanost za sela nije bila baš od kori- sti u vreme ratova, najezda došljaka i raznih vojski. Ali, u mirnodopskim vremenima, saobraćajna povezanost je i te kako važna. Povezanost sa bližim ili udaljenijim regijama je omogućivala naselju korisne komunikacije.
    Selo Nova Gajdobra je smešteno na regionalnom putu pod nazivom R-119, koji se proteže od Bačke Palanke do Kule, a naselje je udaljeno 10 km severno od svog opštinskog centra i varošice Bačka Palanka, dok je udaljeno oko 3 km od najbližeg susednog i bratskog sela Gajdobre (Stare), ka južnoj strani, a takođe istom saobraćajnicom je spojeno sa selima Silbašom i Despotovom u severnom delu bačkopalanačke opštine. Sa ostalim naseljima Nova Gajdobra je povezana lokalnim putevima.
    Udaljenost Nove Gajdobre od ostalih lokalnih centara bačkopalanačke opštine varira u većoj ili manjoj razdaljini: od Kule 35 km, od Odžaka 32 km, od Vrbasa 36 km, od Bačkog Petrovca 18 km, od Novog Sada (preko Bačke Palanke) je udaljenost nešto veća i iznosi 49 km, ali preko Silbaša i Bačkog Petrovca je 45 km, dok je izgradnjom novog lokalnog puta između Gajdobre i Čelareva (put prolazi pored gajdobranske ekonomije, pa zatim pored „Pivare“ Čelarevo), razdaljina od Nove Gajdobre do Novog Sada tu je najniža i iznosi oko 40 km. Aktivna železnička pruga Sombor-Gajdobra-Novi Sad, nekada u vezi sa železničkim komunikacijama sa Bačkom Palankom imala je veliki značaj za meštane Nove Gajdobre, ali sada to više nije, kao što nema nekog većeg značaja ni plovni put kanala Dunav-Tisa-Dunav u transportnom i ekonomskom smislu, sem što je nekada služio za navodnjavanje zadružnih bašti. Nažalost, u odnosu na ostale susedne op- štine Odžaci, Bač i Bački Petrovac, kanal DTD u blizini Nove Gajdobre je prilično zapušten i zagađen.
    Novogajdobranski hatar graniči se na severu i severoistoku sa hatarom susednog sela Gajdobra, na istoku i jugu sa hatarom Bačke Palanke i na zapadu sa hatarom sela Obrovac. Ako bi se pogledalo iz ptičje perspektive, u vezi sa povezanošću zapazio bi se oblik nepravilnog pravougaonika koji je izdužen u pravcu severozapad-jugoistok, pa je u tom smeru i najduža linija novogajdobranskog hatara 6,5 km i to u jugoistočnom pravcu naselja Nova Gajdobra. Najveća širina novo- gajdobranskog hatara je 3,6 km i to u pravcu jugozapad-severoistok i to jugoistočno od Nove Gajdobre, ali prosečna širina novogajdobranskog hatara je 2,5 km.
    Ukupna površina novogajdobranskog hatara iznosi precizno 1770 hektara, 73 ara, 95 m2 i spada u integralni deo bačkopalanačke katastarske opštine. Po popisu stanovni- štva iz 1991. godine naselje Nova Gajdobra imalo je ukupno 1372 stanovnika, što nažalost spada među sela sa najnižom stopom naseljenosti (na desetom je mestu), mada bi naučna istraživanja demografskim monitoringom dala prave odgovore, zašto je to tako?
    Zbog svoje relativno manje površine, novogajdobranski hatar ne obiluje velikim brojem reljefnih oblika. Najkrupniji reljefni oblik je lesna terasa, po kojoj se prostire ceo atar Nove Gajdobre. Lesna terasa je nekada nastala navejavanjem lesa u poslednjem virmskom stadijumu. U tom delu je les navejavan najčešće na vlažnu površinu, pa je to sve uslovilo manju visinu terase i mnogo tanji sloj lesa. U takvoj sredini les je više zbijen, a manje vodopropusan. Debljina lesa uglavnom se kreće od 2 do 5 m, dok je nadmorska visina lesne terase u novogajdobranskom hataru od 81,5 do 89 m. Najviša tačka od 89 m, nalazi se na severozapadu hatara tj. na samoj granici hatara sela Obrovca, između meandara Uroške i Jovića bare. U jugoistočnom delu hatara Nove Gajdobre, na granici sa bačkopalanačkom opštinom, a između potesa Vrba i Kerekić, odnosno između dve udoline, nalazi se po visini druga tačka (88 m). Najniži delovi lesne terase (81,5 do 85 m) predstavljaju plitke udoline, koje se lučno povijaju od zapadnih, preko severnih do jugoistočnih delova novogajdobranskog hatara.
    Vodotoci su u tom geografskom prostoru modelirali taloženje lesa, stvorivši mnoge udoline ili udubljenja koja su najčešće lučkog oblika, pa se to primećuje i u današnjem reljefu hatara naselja Nova Gajdobra. Sva lučka udubljenja ili udoline, gredice i peščani brežuljci predstavljaju najizrazitije reljefne oblike na lesnoj terasi u novogajdobranskog hataru.
    Zanimljivo je da sve te udoline koje presecaju hatar Nove Gajdobre predstavljaju nekadašnja korita reke Dunav, odnosno meandre velike i moćne reke. Nekada davno Dunav se pomerao prema jugu, tako da su ove udoline ostale kao napuštena korita ili mrtvaje koje su zasute virmskim lesom. Celokupan virmski les je nivelisao površinu i time ublažio visinske razlike kod nekadašnjih dolinskih strana. Visin- ske razlike su ublažene i intenzivnom obradom ovog dela zemljišta, te se prvobitni oblici mogu uočiti tek preciznim posmatranjem. Zaključak da se radi o udubljenjima koja je nekad izgradio Dunav, sugerišu i dimenzije ovih oblika. Tu se uglavnom radi o udubljenjima koja su dužine oko 5 km, ali ima i nekih čija dužina dostiže i 20 km. Širina im je od nekoliko desetina do 300 m, a danas im dužina u novogajdobranskom hataru iznosi do 3 m. Jedna od najznačajnijih udolina koje prolaze hatarom Nove Gajdobre je poznata Uroška bara, koja u novogajdobranski hatar dolazi sa jugozapada i to od naselja Obrovca. Ta udolina na novogajdobranski teritorijalni prostor ulazi na tromeđi hatara Bačke Palanke, Obrovca i Nove Gajdobre, a neposredno pre toga sa ovom udolinom spaja se manja Gajićeva bara koja dolazi iz istog smera. U novogajdobranskom hataru smer ove udoline je najpre jugozapad-severoistok, do sektora severno od potesa Staza, neposredno uz granicu sa hatarom susednog sela Gajdobra. Odatle se pruža na jugoistok, do istočnog ruba naselja Nova Gajdobra, a zatim ima smer sever-jug, do sektora istočno od potesa Male livade, uz južnu granicu sa susednim bačkopalanačkim hatarom.
    Do krajnjeg jugoistočnog dela hatara Nove Gajdobre ima pravac severozapad-jugoistok, a po prelasku u hatar Bačke Palanke, nekada je njen smer bio prema jugozapadu, a danas se kanalom povremeno sve vode ove udoline odvode na jug prema reci Dunavu. Na pojedinim sektorima ova udolina ima širinu i do 500 m. Uroška bara je kanalisana i kao takva danas u novogajdobranskom hataru ona dostiže maksimalnu dužinu od ukupno 9 km.
    Od Uroške bare nešto severnije, u novogajdobranski hatar, sa zapadne strane, ulazi Jovića bara, koja se lučno povija prema severoistoku, prelazeći u hatar Nove Gajdobre, pa skreće na jugoistok, ponovo dolazeći u novogajdobranski hatar, istočno od naselja i Uroške bare. Odatle generalno ima svoj smer sever-jug, da bi se u krajnjem jugoistočnom delu hatara Nove Gajdobre spojila sa Uroškom barom. Na ovom sektoru Jovića bara je skoro paralelna sa Uroškom barom. Zbog toga je i dužina Jovića bare (8,5 km), od zapadne granice novogajdobranskog hatara do njenog spajanja sa Uroškom barom, približna dužini ove druge bare.
    Takođe, da se primetiti da se u novogajdobranskom hataru nalazi još nekoliko, jedva uočljivih, manjih i kraćih udolina koje se spajaju sa Uroškom ili Jovića barom. Dve takve udoline pružaju se u smeru severozapad-jugoistok, južno od naselja Nova Gajdobra. Takođe, i u severoistočnom delu su slične još dve bare. Severnije od mesta gde se spajaju Uroška i Jovića bara, sa ovom drugom spaja se udolina (po izvorima to bi trebala biti Kerekić bara), koja se pruža prema istoku preko hatara Bačke Palanke, odnosno na severoistok u čelarevski hatar. U blizini četvoromeđe bačkopalanačkog hatara, Gajdobre, Maglića i Čelareva, ova udolina pravi veoma izražen meandar u pravcu severa. Inače, na delu hatara Nove Gajdobre, Bačke Palanke i Čelareva, ova udolina je na pojedinim sektorima iskorišćena za izgradnju kanala Bački Petrovac — Karavukovo.
    Pored navedenih udolina u novogajdobranskom hataru izdvajaju se i niska uzvišenja ili gredice. To su zapravo i najviši delovi hatara, već pominjane kote na severozapadu i jugoistoku, kao i neke niže. Ova uzvišenja ili gredice, redovno se javljaju između dve udoline, što nije slučajnost. A nekad je kroz pomenute udoline tekao vodotok, pa je često dolazilo do izlivanja vode po okolnom zemljištu. Sva ta voda je nosila velike količine lesa, peska i mulja, pa se to sve taložilo uz samo korito, a time je i podizan nivo zemljišta uz obalu vodotoka i stvarane su lesnpeskovite ili lesnopeskovitomuljevite gredice, odnosno uzvišenja. Na mestima gde su se prilikom izlivanja sudarale vode iz dva susedna vodotoka, taloženje lesa, peska i mulja imalo je veći intenzitet, te su i gredice bivale više. Upravo na taj način formirani su najviši delovi novogajdobranskog hatara, na severozapadnog granici (89 m), između Uroške i Jovića bare, i na jugoistočnoj granici (88 m), između Uroške i Jovića bare na jednoj strani i vodotoka koji je dolazio sa istoka preko bačkopalanačkog i čelarevskog hatara. Valja napomenuti da se te gredice ponegde jedva primećuju u odnosu na okolni reljef, što znači, da pošto više nema izlivanja vodotoka kao i taloženja peska i mulja, one su snižavane delovanjem spoljašnjih sila i stalnom obradom zemljišta. Gredice su često više od okolnog reljefa zemljišta za oko nekoliko desetina santimetara, ali ima i nekih delova hatara gde njihova relativna visina iznosi od jednog do dva metra. Samo su neka uzvišenja od okolnog terena viša za tri do četiri metra. I samo naselje Nova Gajdobra leži na terenu koji je do jedan metar (85-86 m) viši od okolnog prostora i koji u suštini predstavlja jedno više ostrvce, odnosno uzvišenje, stvoreno između dva nekadašnja meandra.
    Na lesnoj terasi su freatske vode, koje se nalaze na dubini 3-5 m. Tokom nekih veoma sušnih godina freatska izdan je na većoj dubini, dok je u periodima intenzivne upotrebe pesticida, herbicida i veštačkih đubriva, freatske vode su korišćene za ljudsku upotrebu. Međutim, intenzivno korišćenje ovih sredstava u poljopriredi, zagađuje, odnosno pogoršava kvalitet freatske vode i isključuje njenu upotrebu za potrebe čoveka. Iz tog razloga se za ljudsku upotrebu koriste arteške vode, koje se nalaze na dubini preko 150 m, i one su veoma dobrog kvaliteta. Nažalost, u poslednje dve decenije pritisak (pijozometrijski) arteških voda oslabio, a to je bio upravo slučaj sa arteškim bunarom u Novoj Gajdobri, moralo se ići do dubine preko 210 m, gde se nalaze subarteške vode. Danas se i Novogajdobrani snabdevaju iz svog subarteškog bunara koji je dubok 350 m. Taj bunar se nalazi u lipovom parku, a izdašnost njegove zdrave vode je 10 l/sek. Vodovod je sredstvima samodoprinosa izgrađen u Novoj Gajdobri 1971. godine. Bakteriološko-hemijskim analizama se u poslednjim istraživanjima ustanovilo da ova arteška voda iz bunara u centru Nove Gajdobre ima nešto povećanu koncentraciju gvožđa, amonijaka i nešto povišenu vrednost električne provodljivosti (zadnje analize su vršene 2.000. godine), novogajdobranska voda se normalno koristi za snabdevanje stanovništva bez nekih većih posledica, a u odnosu na većinu sela i gradova u AP Vojvodini, ova voda je po kvalitetu iznad ostalih.
    U vezi sa vodotocima u hataru Nove Gajdobre, stalnih prirodnih površinskih vodotoka nema u ovom delu Bačke, ali ih je u davnoj prošlosti bilo. Voda je nekada tekla navedenim udolinama i nekadašnjim dunavskim kracima preko površina koje se pružaju uz severnu granicu, a to je bilo razvođe između izvorišnih krakova Jegričke i reke Dunava.
    Uz južni deo naselja i novogajdobranski hatar prolazi kanal koji spaja Karavukovo i Bački Petrovac, koji je ukupne dužine 52 km, i on spada u integralni deo hidro sistema Dunav-Tisa-Dunav. Njegova dužina kod Nove Gajdobre je 6,5 km, a pravac njegovog pružanja je zapad severozapad — istok jugoistok. Gradnja kanala je završena 1963. godine i on omogućava dvosmernu plovidbu plovnih objektima do 1.000 tona nosivosti, gde je dopušten maksimalni gaz objekata 2,1 m. Širina kanala u nivou vode je 40 m, a njegova dubina je oko 3,5 m. Na kanal DTD povezuju se manji kanali usisni ili napajajući koji presecaju novogajdobranski hatar u svim smerovima. U hataru Nove Gajdobre od značaja su još neki kanali, kao što je Kanal VI (kanalisana Uroška bara) i Begej (kanalisana Jovića bara). Izgradnja kanala iz sistema DTD potpuno je neutralisala mnoge podzemne vode. Danas se kanal koristi za odvodnjavanje, navodnjavanje kao i za ribolov.
    U vezi sa sastavom zemljišta novogajdobranskog hatara, u tom delu je izražena livadska crnica, koja je razvijena na lesu, koji je njen matični sastav. Tu postoji više različitih tipova crnice: karbonatna i beskarbonatna. Nešto je više po sastavu zastupljena karbonatna crnica. U hataru Nove Gajdobre prinosi ratarskih kultura su veći na površinama livadske crnice, gde biljke mogu bolje koristiti podzemne vode, pa je ovakav tip zemljišta veoma pogodan kao oranična površina, veoma bogata humusom, kalijumom, fosforom, azotom, pa se na njemu gaje sve ratarske kulture i uspešno koristi raspoloživa poljoprivredna mehanizacija.
    Što se tiče uspevanja drukčije vegetacije, može se reći da je samo uz kanal DTD zasađeno drveće topole, što bi trebalo da predstavlja stepsku vegetaciju, kao i stabla borova. U zoni dodira kanalske vode i obalskog zemljišta razvijena je močvarno-barska vegetacija. A u vezi sa egzistiranjem životinjskog sveta, novogajdobranski hatar se nimalo ne razlikuje od jugozapadnog prostora Bačke, kao i ukupne vojvođanske ravnice.
    Ako se razmatraju društveno geografske karakteristike naselja Nova Gajdobra, iz arhivarija popisa stanovništva se može konstatovati da o ovom naselju postoje precizni podaci koji datiraju iz XIX veka, tačnije iz 1890. godine. Kretanje stanovništva može se posmatrati sa aspekta dva različita perioda. Prvi period bi obuhvatao 1890-1953. godinu, u kome je izražen stalni porast stanovništva. Drugi period bi obuhvatao vreme od 1953-1981. godine, gde je izraženo stalno opadanje novogajdobranskog stanovništva, da bi u periodu od 1981-1991. broj stanovnika porastao za 41 lice.
    Uz izvršene analize može se konstatovati da je broj stanovnika Nove Gajdobre bio najintenzivniji od 1890. do 1900. godine i iznosio je 199. lica što bi u procentualnom izražavanju bilo 22% ili priraštaj oko 20 stanovnika godišnje. Međutim, u periodu od 1900-1910. godine (10 godina) broj žitelja rapidno opada za 118 lica ili za 10,6%, da bi u peridou od 1910. do 1931. godine broj stanovnika rastao, ali nešto usporenije 55 (5,5%) u prvoj dekadi, a u drugoj dekadi 46 lica (4,4%), što pokazuje da za celih 30 godina nije dostignut nivo stanovništva iz 1900. godine (1.111 lica). Pred kraj Drugog svetskog rata i posle njegovog završetka, desile su se drastične promene na ovim prostorima. Masovno se tad iselilo stanovništvo nemačke nacionalnosti, a uselilo se stanovništvo iz Hercegovine, dela zapadne Bosne i oko pedesetak porodica sa Kosova i Metohije, pa je u periodu do 1948. godine broj stanovništva Nove Gajdobre je u najintenzivnijem porastu, uvećava se za 453 lica ili 41,4%. Za period od 1948-1953. intenzitet porasta je identičan, a posledice su prirodnog karaktera, ali već 1953. godine dolazi do opadanja stanovništva u sledećih 8 godina, što godišnje iznosi 6,8% ili umanjenje za 54 lica (godišnje po 7 osoba). U dekadi 1961-1971. godine zabeleženo je i najintenzivnije opadanje novogajdobranskog stanovništva za čak 190 lica manje 11,9% (godišnje po 19 stanovnika). U periodu od 1971. do 1981. godine broj žitelja Nove Gajdobre opao je za 102 lica ili 7,1% (godišnje oko 10 osoba). Razlozi smanjivanja seoskog stanovništa su posledica iseljavanja radno sposobnih lica, smanjena novorođenih i laganog povećavanja mortaliteta (smrtnosti), a time i opadanja priraštaja. Situacija između dva popisa 1981-1991. godine: broj stanovnika Nove Gajdobre uvećao se za 3,1% (godišnje oko 4), a razlozi blagog porasta su posledica usporavanja iseljavanja radno sposobnih meštana, manje je bilo pojedinačnih iseljavanja i nastupio je period stabilizacije prirodnog priraštaja novorođenih u selu.
    Međutim, glavni faktori povećanja ili smanjenja obima novogajdobranskog stanovništva se mogu prepoznati u samom doseljavanju i iseljavanju što je karakteristično za celu vojvođansku ravnicu, pa takvi faktori nisu zaobišli ni Novu Gajdobru u ravnici Bačke.
    Različiti izvori nas vraćaju u daleku prošlost koja se događala na ovim prostorima. Da li su naši preci stari Sloveni došli na ove prostore u VI veku ili mnogo ranije? Sveobuhvatna istraživanja će možda dati u budućnosti nove odgovore i činjenice, ali je i činjenica da su ovi prostori u srednjeg veku bili poprište snažnih migracija. Dolaskom Turaka na Balkansko poluostrvo, koji su uspeli da se probiju sve do jugoistočne granice Ugarske, dolazi do velikih pomeranja srpskog stanovništva i njegovog novog naseljavanja u Vojvodinu i današnju Bačku.
    Godine 1542. Turci su osvojili Bačku, a mađarsko stanovništvo se povuklo pred silovitom najezdom Turaka koji su hrlili ka severu, da bi se na vojvođanske prostore i današnju južnu Bačku, iz južnih i centralnih delova Srbije ponovo dobrovoljno ili pak prisilno doselili Srbi, a pošto je većina tadašnjih stanovnika Bačke bila mađarske nacionalnosti, koji su pak pred Turicima pobegli, dominantno stanovništvo posle novog naseljavanja u Bačku uglavnom su bili Srbi. Najveći talas naseljavanja srpskog stanovništva na ove prostore desiće se 1690. godine posle čuvenog austrijsko-turskog rata.U tim vremenima se na ove prostore naseljava srpsko stanovništvo i iz Bosne i Hercegovine i Krajine. Ipak, posle proterivanja Turaka u XVIII veku ove prostore ponovo masovno naseljavaju Mađari, Nemci, kao i Slovaci i Česi (Selenča, Pivnice, Silbaš, Kucura, Kisač, Bački Petrovac, Gložan, Kulpin, Bačka Palanka), a najintenzivnije naseljavanje Nemaca u Bačku izvršeno je za vreme vladavine kćerke austrijskog cara Karla VI i austrijske carice i mađarske kraljice Marije Terezije, kao i njenog sina Josifa II (1730-1784.). Na današnje prostore bačkopalanačkog atara i naselja Gajdobre i Nove Gajdobre Nemci se doseljavaju u periodu od 1763-1784. godine. U to vreme su Nemci pored postojećeg naselja Gajdobre (Stare) izgradili i novo naselje koje se zove Nova Gajdobra.
    Između 1763-1868.godine u tada novoizgrađeno naselje Novu Gajdobru, pored prethodnih kolonista još se doseljava iz okoline Bazela, Kelna, Nasaua, Frankfurta i Ulma oko 100 nemačkih porodica, da bi se 1784. godine taj broj povećao za još novih 160 porodica. Te porodice su bile iz švapskih porodica južne Nemačke, a sa Nemcima se doseljava i nešto Francuza iz Alzasa i Lotaringije (Lorena). Od tada pa do kraja Drugog svetskog rata Nemci su bili najbrojnija etnička grupacija u naselju Nova Gajdobra. Međutim, valja napomenuti da su prethodni razlozi sukcesivnog iseljavanja prvobitnog nemačkog (novogajdobranskog) stanovništa bili višestruki: Čuveni ustanci mađarskog vođe Rakoci Ferenca protiv Austrije i carskog dvora u Beču, zatim zbog raznih zaraznih bolesti, a naročito kuge, kao i iz različitih drugih razloga koje je tereo narod sa ovih protora južne Bačke ka Sremu, Banatu, Slavoniji, pa sve na sever do Budimpešte i skroz i do Rusije. Međutim, na kraju XIX i početkom XX veka javlja se fenomen pečalbarstva, kada su sa ovih prostora stanovnici različitih etničkih skupina masovno odlazili i useljavali se u bogatije zapadne zemlje, a naročito u SAD, ali čak i tada Nemci su prednjačili u Novoj Gajdobri kao najbrojnija etnička grupacija. Ali, krajem Drugog svetskog rata iz Nove Gajdobre nepovratno kreće ka Nemačkoj skoro kompletno nemačko stanovništvo, čija brojka je bila oko 1.000 duša, i upućuje se ka svojoj matičnoj državi. Na njihovo mesto u Novu Gajdobru planski se naseljava stanovništvo uglavnom iz Bosne i Hercegovine i Kosova i Metohije, a taj plan naseljavanja je bio u sklopu agrarne reforme u periodu od decembra 1945. do meseca aprila 1946. godine. Uglavnom je naseljavanje Nove Gajdobre završeno u tom periodu, ali je i posle tog perioda (1947.) bilo pojedinačkih porodičnih ili individualnih doseljavanja.

  10. Vojislav Ananić

    Nastavak: