Поштовани,
позивамо вас на сарадњу.
Пошаљите нам свој прилог, све што знате о овом презимену на основу усменог предања или цитирањем навода из књигa (наведите којих) или оног што је већ објављено на осталим интернет сајтовима (напомените којим).
Обавезно напишите и коју крсну славу славите и подручје у којем се ово презиме појављује.
Наведите и име познате личности (где је рођен-а, чиме се бави), која носи ово презиме.
Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:
19. септембра 2014. у 23:34
Милорад Богдановић
Презиме Башић јавља се доласком турака на ове просторе и настало од ријечи БАША – заповједник мање турске војне јединице. Тако настају нова презимена Баша и Башић, већином на граничном простору два царства. Већина баша која промјенише своје презиме, сачували су своје Славе, па се по томе може потражити њихово старо презиме. Наравно, у ова времена, много је лакше и једноставније. Посјетите http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/ и добићете сва упуства. За неколико дана или мјесеци (зависи како се одлучите) много тога ће бити јасно.
Башићи на простору Двор на Уни спомињу се у 18 вијеку као досељеници са простора Лике и Кордуна који су преко Босанске Крајине доселили на простор Поуња и Поткозарја.
У Карловачком владичанству Башићи са Баније славе Ђурђевдан и Никољдан а у Шематизму дабробосанском за 1882 годину, наводи се да Башићи славе осам различитих слава, настањени већином на граничном простору некадашње двије империје. Најбројнији су слављеници Ђурђевдана а спомињу се у парохијама Добрљин, Костајница, Сводна, Дубица, Сански Мост, Приједор и Поповац код Бањалуке.
Препис http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/
-Александар Бачко, Породице далматинских Срба, Београд 2008,
-http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/
-Монографија Двор на Уни, група аутора (Становништво- Анте Милићевић, стр 63) Двор на Уни, 1991
-Славно Гавриловић, Грађа за историју Војне границе у 17 и 18 вијеку, Банијска крајина, Београд 1989.
-Шематизам дабробосански за 1882 годину
12. новембра 2017. у 11:26
Katarina Nadlacki
Porodica Bašić Novo Selo kod Vrnjacke Banje. Doselili se iz okoline Banja Luke još za vreme vladavine Turaka. Slave svetog Stefana 9.januar. Pozdrav i hvala unapred.
19. децембра 2017. у 22:58
Dušan
Башић из Црне Горе,поријклом Васојевићи ,славе Аранђеловдан
7. јануара 2018. у 08:25
Igor
Basici poreklom iz Šekovića nedaleko od Zvornika, sada u Beogradu slave svetoga Jovana
16. марта 2018. у 19:22
Vlada
Familija Bašić iz Blaca, Toplica doselili se iz Osredca opstina Brus slava sv. Alimpije
2. новембра 2020. у 10:35
Сава Попадић
Башића има у Осредцима (Брус) који су се расељавали. У време кнеза Милоша неколико фамилија из Осредака и других села са Копаоника су добили имања бегова Френчевића западно од Крушевца и ту основали село Кошеви. Славе Ђурђевдан и Алимпија.
12. септембра 2018. у 11:44
Војислав Ананић
БАШИЋ (п.к.рн). Башићи (п), у Церовцу (Шума требињска), Рупном Долу (Површ), Лугу у Подбрђу и Башићима (Бобани). Живјели су и у Тележи код Требиња. За Башиће из Талеже Козић каже да се не зна одакле су старином, а памти се само да је Војин Башић прије 200 година преселио у Луг, “те му и данас тамо има потомака”. Башићи настањени у Церовцу и Рупном Долу такође су доселили из Талеже. Стара слава свих Башића је Јовањдан. Међутим породице у Рупном Долу “сад славе Шћепандан” (75:1168,1179,1180,1218, 1219). Башићи у Бобанима кажу да су поријеклом из Талеже. Славе Јовањдан, има их и у Мостару. Башићи (к) су у Радишићима (Љубушки). Дошли су из Броћанца у Посушју. У Броћанцу их има и “потурчених” (59:297). Башићи (м) су у Сопиљима, Врањешевићима и Љесковом Дубу (Невесиње), Рјечицама и Станојевићима (Столац). Било их је и у Фатници (Билећа). Башић у Сопиљима старином је Фестић из Фатнице, дошао је из Врањевића “за мајком која се удала за Башића”. У Врањевиће су веома давно дошли из Љескова Дуба. У Рјечице су доселили из Стањевића – “прије 30 година мајка им обудовила па их довела у род” (59:232,245.253). Башића има настањених и у Мостару, а било их је у Засаду код Требиња, Башићима, Автовцу и Меданићима (Гацко).
Извор: РИСТО МИЛИЋЕВИЋ – ХЕРЦЕГОВАЧКА ПРЕЗИМЕНА, Београд, 2005.
11. марта 2020. у 13:19
Bajapatak
Bašić, kod Plava(Crna Gora) i varoši doselili sa Baše kod Lješa u Albaniji, pa ovdje jedni kao: Baša, ili Bašlić. Isto tako je i kod Gusinja, odatle jedni otiđu u Zoraniće (Bistrica bjelopoljska) kao: Baša; Sutomore (Bar), porijeklom su iz Stare Srbije; Perast (Kotor) i okolina Herceg-Novog; Cetinje; Podgorica; iz Pepića u Miruše i Dobrun, uz obalu Trebišnjice, doselili se iz Župe na Drini; Đedići (Cerovac ) – Trebinje, ogranak Drekalovića iz Kuča; iz Gruda (Tuzi) sišli u Podgoricu, pa jedni odselili u Skadar i Carigrad
8. новембра 2020. у 21:45
Dejan
Jovan Bašić
Slavio sv.Vasilija na mali Božić 14.01.
Naseljen sa porodicom daleko od svih puteva, podno Rudnika! Krajem 19 veka sa porodicom se seli u Barajevo ( Guncate)
Ako ima njegovih potomaka – neka mi se jave , pošto znam još po koju sitnicu.
[email protected]