Аутор Тема: Кучи Дрекаловићи и Кучи Мрњавчићи E1b1b>S2972>Z16661  (Прочитано 40160 пута)

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 5908
Одг: Кучи Мрњавчићи E1b
« Одговор #20 послато: јул 01, 2013, 01:58:20 поподне »
Ја баш о томе и причам. Не смемо генерализовати када су хаплогрупе и племена у питању.

На мрежи rajo

• Помоћник
  • Поруке: 123
  • E-BY14151
« Одговор #21 послато: јул 12, 2013, 01:04:59 пре подне »

3. слој: Кучи Дрекаловићи или Нови Кучи, потомци Дрекала, по предању потомци Кастриотића и везани за Скендербега, мада има и предања који кажу да су родбински повезани са Кучима Мрњавчићима. Моја је претпоставка да су такође Е1б-В13, али вјероватно неки други хаплотип близак Кучима Мрњавчићима. У пројекту је скоро уписан Рајовић, које је Е1б и има предање да је из Луча, засада једини који би могао припадати Дрекаловићима, али треба још потврде

Вики чланак о Рајовићима из Рашке области (Кучима) под насловом "Рајовићи (Рашка)" можете погледати на
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%98%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8_(%D0%A0%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0)

"ЗАВРШНА ЗАГРАДА У АДРЕСИ ГОРЕ ЈЕ ДЕО ЛИНКА; ИНТЕРНЕТ ЕКСПЛОРЕР ЈЕ НЕ РАСПОЗНАЈЕ И НЕ ОТВАРА ДОБРО СТРАНИЦУ"

Што се тиче везе са Дрекаловићима, ја сам забележио само од једног (од десетак) испитаника да Рајовићи јесу Дрекаловићи, али је он био једина образована особа од свих испитаника, тако да је могуће да је самостално извео закључак због тога јер Рајовићи славе светог Николу као и Дрекаловићи. Са друге стране, постоји забележено предање да је фамилија Кучевић из Плешина на Голији са Рајовићима "једно", а Кучевићи наводно јесу Дрекаловићи (оба податка забележена пре 2. светског рата, први постојао само у радној (цитат у рукопису "Рајовићи" Радослава Љ. Павловића у Архиву САНУ) а други и у штампаној верзији књиге "П.Ж.Петровић, Рашка антропогеографска испитивања". ).

Иначе, да овде нагласим интересантан податак да огроман број старијих исељеника из Куча (од Призрена до Краљева)слави св. Николу а преславља летњег св. Николу. Колико ми је познато, летњи св. Никола се у Кучима више не обележава, али две цркве у Кучима су посвећене том празнику. Да ли то значи да се сво старо становништво које је славило ова два празника одселило у време и након насељавања Дрекаловића и Мрњавчевића? Ваља имати на уму да је ово исељено становништво из Куча врло многобројно чак и преовлађујуће по Рашкој области и Метохији.
Такође, постоји по Метохији доста исељеника из Куча који славе св. Алемпија, славу која данас у Кучима више не постоји.
« Последња измена: јул 14, 2013, 07:09:51 поподне rajo »

Ван мреже Синиша Јерковић

• Аскурђел
  • Поруке: 3941
  • I2-PH908
« Одговор #22 послато: јул 20, 2013, 12:27:50 пре подне »
Још једна породица која несумњиво припада Кучима Мрњавчићима и уклапа се у њихов генетски профил су и Гољевићи из Убала у Кучима.

Ево шта је Ердељановић записао за Гољевиће у Ублима:

"Иако су велики предео, ипак су Убли очували веома мало старосједелаца.То су Бојовићи или Маковићи (Омеровићи, сад 3 пор.) у селу Лазовићима, Нелевићи или Нељевићи (4 пор.) у селу Прељевићима и Голевићи или Гољевићи у селу Рајовићима. Сва три братства славе св. Николу. Неки тврде да су Гољевићи од досељених Мрњавчића, али то није вероватно."

Е па, биће ипак да је вјероватно. Ердељановић прије 100 година није имао генетику која би могла да потврди или оповргне предање. Ми данас можемо рећи да и Гољевићи припадају братству Куча Мрњавчића.

Просто је фасцинантно колико је то стара лоза, а да се успјела очувати непрекинута код толиког броја појединаца.

Ово је уједно и одговор Раји који је поставио питање на Српском ДНК Пројекту у вези Гољевића.

Dusty

• Гост
« Одговор #23 послато: јануар 03, 2014, 02:54:38 поподне »
Oва тема је и више него интересантна, поготово мени, јер од малена (па чак има и књига написана о томе) је да моја породица Крговић потиче управо од Мрњавчевића. Слава нам је Св. Димитрије и из Куча смо (Лијеска Каљића и остала места). Постојао је и сајт са комплетним родословом, али нажалост није више у функцији. Занима ме како то проверити, јер сам сигуран да би се наше цело братство одазвало неком ДНК тестирању. Занимљиво је такође да не постоји "више" Крговића (мислим на исто презиме без конкретне родбинске, крвне, везе), него су сви од 5 синова Крга Лалева, који је добио име по географском локалитету "Кргова Дубрава" после похаре Куча од стране Турака,а потомка Лала (Љуљана) Мрњавчевића.  Чак и породични грб је управо грб Мрњавчевића, међутим осим усменог предања које се преноси у нашој породици (за које искрено мислим да је веродостојно), ДНК доказа нема за сад..
« Последња измена: јануар 03, 2014, 10:58:26 поподне админ »

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #24 послато: јануар 03, 2014, 03:10:42 поподне »
Oва тема је и више него интересантна, поготово мени, јер од малена (па чак има и кљига написана о томе) је да моја породица Крговић потиче управо од Мрњавчевића. Слава нам је Св. Димитрије и из Куча смо (Лијеска Каљића и остала места). Постојао је и сајт са комплетним родословом, али нажалост није више у функцији. Занима ме како то проверити, јер сам сигуран да би се наше цело братство одазвало неком ДНК тестирању. Занимљиво је такође да не постоји "више" Крговића (мислим на исто презиме без конкретне родбинске, крвне, везе), него су сви од 5 синова Крга Лалева, који је добио име по географском локалитету "Кргова Дубрава" после похаре Куча од стране Турака,а потомка Лала (Љуљана) Мрњавчевића.  Чак и породични грб је управо грб Мрњавчевића, међутим осим усменог предања које се преноси у нашој породици (за које искрено мислим да је веродостојно), ДНК доказа нема за сад..

Крговића (Митровдан) има у Колашину и у Бродареву. Досељени су из Куча свакако. Препоручујем ДНК тестирање и то што пре, како бисмо разрешили дилему око Куча-Мрњавчића.

Dusty

• Гост
« Одговор #25 послато: јануар 03, 2014, 03:27:16 поподне »
Наравно, знам за то. Ја ћу се заиста потрудити да поред себе, пошаљем на тестирање још и пар рођака, по једног од сваких од пет грана. Тако ће то бити потпуније. 

Ван мреже Александар Невски

• Истраживач
  • Поруке: 886
  • Спаси не, Господи, смрада содомскога
« Одговор #26 послато: јануар 03, 2014, 05:04:53 поподне »
Крговића (Митровдан) има у Колашину и у Бродареву. Досељени су из Куча свакако. Препоручујем ДНК тестирање и то што пре, како бисмо разрешили дилему око Куча-Мрњавчића.

Крговићъ има и у Шумадийской Гружи, чини ми се у селу Гунцати. Можда су и они од истих?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи Clavdivs

• Помоћник уредника
  • Шегрт
  • Поруке: 89
« Одговор #27 послато: јануар 03, 2014, 06:22:59 поподне »
У Претокама и Радмиловићу има Крговића који су дошли од Сјенице (село Кладово), славе Митровдан.

Dusty

• Гост
« Одговор #28 послато: јануар 03, 2014, 06:31:49 поподне »
Крговићъ има и у Шумадийской Гружи, чини ми се у селу Гунцати. Можда су и они од истих?

Јесу сигурно. Оно што поуздано знам да су сви Крговићи од истих, тј да су истог порекла. Oд једног од следеће петорице: Милија, Јован, Филотије, Вељо и Ђорђије. Значи ту се рачва и почиње стабло Крговића од негде 1760 године. Они су од Ивана Кргова сина Крга Лалева који је син од последњег Мрњавчевића у нашој линији - Лале Пејчинов Мрњавчевић (отац- Пејчин Љуљанов Мрњавчевић). Моја лоза иде од Милије. (Милија -> Јован -> Ратко -> Ђуро -> Радомир -> Милан -> Горан (ја :) )). Тако да би заиста било интересантно проверити баш у нашем братству јер су апсолутно сви из Куча почели и добро се познаје цео родослов. И наравно сви, апсолутно сви,  славе Митровдан.

• Истраживач
« Одговор #29 послато: јануар 03, 2014, 06:37:25 поподне »
Јесу сигурно. Оно што поуздано знам да су сви Крговићи од истих, тј да су истог порекла. Oд једног од следеће петорице: Милија, Јован, Филотије, Вељо и Ђорђије. Значи ту се рачва и почиње стабло Крговића од негде 1760 године. Они су од Ивана Кргова сина Крга Лалева који је син од последњег Мрњавчевића у нашој линији - Лале Пејчинов Мрњавчевић (отац- Пејчин Љуљанов Мрњавчевић). Моја лоза иде од Милије. (Милија -> Јован -> Ратко -> Ђуро -> Радомир -> Милан -> Горан (ја :) )). Тако да би заиста било интересантно проверити баш у нашем братству јер су апсолутно сви из Куча почели и добро се познаје цео родослов. И наравно сви, апсолутно сви,  славе Митровдан.

Мой йе савѣт, не радити испитивање на више од двойице, али њих испитати мало дубље, бар на 37 ознака. Онда би се вѣроватно могло доста поуздано одрѣдити стање на родоначелнику, па бисте са тим могли тражити дубље везе са саплеменицима и осталима.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Miko

• Гост
  • *
  • Поруке: 2
« Одговор #30 послато: јануар 04, 2014, 11:34:18 поподне »
Pozdravljam plemenike, srecna vam nova godina !  :D
U knjizi od Jokanovica, nadjoh svoje pretke ...  :D
Od ili iz Dedica smo, a Stojkovic ja sam, slavim Sv.Nikolu, zivim u Vojvodini,
E sad jedino, trebam utvrditi, od kojeg je krenulo. Pradeda mi je bio Stojkovic (imam papir).
Od pradede ima pet praznih polja, do Dedica.
Vucemo korene iz okoline Pec - Andrijevica.
Po saznanjima moje tetke, imala je strica koji je zadrzao prezime Dedic, a opet,
u knjizi to nestoji (a postoji ime Stojan, kao brat mog pradede (Mladen)).
Nazalost, desavanjima na Kosovu (gde je po tetkinim saznjima zivela familija, u Peci), nemoguce je doci do tacnosti.
Al, sta sad, zahvalnost dugujem ljudima koji su objavili knjige o rodoslovu Kuca na net-u !!
Dajem pomoc, na blogu:  http://vojvodakucki.blogspot.com.es/p/blog-page_6341.html  ima dosta knjiga.

На мрежи rajo

• Помоћник
  • E-BY14151
« Одговор #31 послато: март 28, 2014, 03:25:32 поподне »
Данас сам преко FTDNA добио обавештење да Гољевић из Куча (који је консензусно овде сврстан у Мрњавчиће) има поклапање 33/37 са извесним Вујошевићем. вероватно из Куча.
Оно што је проблем је што Вујошевића има и међу Дрекаловићима и међу Мрњавчићима.
На 12 и 25 маркера је очигледно разлика толико велика да ми је FTDNA и не приказује.

Иначе, од раније информација да се Гољевић са Реџематовићем (претпостављам родом из Гусиња) поклапа 34/37 и 23/25. Дистанца за 12 маркера није наведена. Реџематовићи су према Јовићевићу из Коћа (Кучи).

Ван мреже млађо

• Истраживач
  • Поруке: 809
  • R1a Z280 L1280 YP3992
« Одговор #32 послато: март 28, 2014, 03:42:50 поподне »
Данас сам преко FTDNA добио обавештење да Гољевић из Куча (који је консензусно овде сврстан у Мрњавчиће) има поклапање 33/37 са извесним Вујошевићем. вероватно из Куча.
Оно што је проблем је што Вујошевића има и међу Дрекаловићима и међу Мрњавчићима.
На 12 и 25 маркера је очигледно разлика толико велика да ми је FTDNA и не приказује.

Иначе, од раније информација да се Гољевић са Реџематовићем (претпостављам родом из Гусиња) поклапа 34/37 и 23/25. Дистанца за 12 маркера није наведена. Реџематовићи су према Јовићевићу из Коћа (Кучи).

У питању је Вујошевић из Орахова (изнад Подгорице), слава Митровдан.

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #33 послато: март 28, 2014, 06:36:11 поподне »
Изгледа да су Дрекаловићи и Мрњавчићи имали истог претка, али су се давно "разродили". Дефинитивно E1b доминира код Куча.

На мрежи rajo

• Помоћник
  • E-BY14151
« Одговор #34 послато: март 28, 2014, 06:59:27 поподне »
Још увек чекамо тестирање неког изворног Дрекаловића...

Ван мреже Синиша Јерковић

• Аскурђел
  • Поруке: 3941
  • I2-PH908
« Одговор #35 послато: март 28, 2014, 07:00:08 поподне »

Марко Миљанов је писао да су Дрекаловићи и Мрњавчићи од истог претка тако да није искључено ни да су Дрекаловићи Е1б сличног хаплотипа као и Мрњавчићи.

Ја сам данас унио у Пројекат извјесног Драгутиновића из Црне Горе, такође је Е1б и има веома сличан хаплотип Мрњавчићима,али не толико близак да бих га груписао са њима. О Драгутиновићима сам већ писао на теми у вези породица из Љига које су поријеклом из Куча. За овог Драгутиновића немам податке одакле је, само знам да је из Црне Горе.

Како год, племе Кучи је овим генетским истраживањима, баш као и Васојевићи и Озринићи, прилично добро профилисано.

vladam013

• Гост
« Одговор #36 послато: мај 24, 2014, 02:31:22 поподне »
Поздрав свима који подржавају овако битан пројекат као што је ваш.

Ова тема ми је интересантна из више разлога, један је www.milicevic.rs/tng

Волео бих пошто ме је једно приликом контактирао ваш сарадник око ДНК пројекта, да учествујем у њему и да вам дам ДНК.

Али без обзира на то волео бих да учествујем активно у вашем пројекту и да вам помогнем да будете још бољи.

;)

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #37 послато: мај 24, 2014, 02:35:44 поподне »

Волео бих пошто ме је једно приликом контактирао ваш сарадник око ДНК пројекта, да учествујем у њему и да вам дам ДНК.

Али без обзира на то волео бих да учествујем активно у вашем пројекту и да вам помогнем да будете још бољи.

;)

Поздрав Владо, честитке за Ваш сајт. Да ли сте урадили днк анализу?

• Истраживач
« Одговор #38 послато: мај 24, 2014, 02:49:29 поподне »

;)

Погледах мало ваше мрежно сѣдиште и одмах ми упаде у очи да нѣйе на нашем писму. Добронамѣрно савѣтуйем да га прѣбаците на наше писмо, или бар омогућите додатну могућност да буде и на нашем писму.
Вѣруйем да има добрих садржая, и штета йе да буду "запрљани" туђинским писмом, када већ наш народ има свойе писмо.

vladam013

• Гост
« Одговор #39 послато: мај 24, 2014, 03:37:51 поподне »
Поздрав Владо, честитке за Ваш сајт. Да ли сте урадили днк анализу?

Хвала на подршци. Не, нисам у томе је проблем. Не знам како и коме би требао да се пријавим или разговарам.