Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 150122 пута)

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3790
  • I2-PH908>Y52621, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #920 послато: јун 15, 2018, 04:35:52 поподне »
Шта сам приметио на овој страници, а присутно је код многих историчара, с којима сам разговарао (моји бивши професори, колге...), да ову "нашу причу" повезују са Еугеником. А свему је заслужан овакав дилетантизам појединаца.

Заслужно је и то, али и неки одбрамбени став који се одмах заузима са њихове стране, предрасуде и потцењивање, чак и када им се разумно све око генетичке генеалогије објасни. Ваљда због "етикетирања" (норманска, словенска хаплогрупа, итд.), шта ли, пошто то смета њиховом "космпополитском" духу?  ::) Није то случај само код историчара, у много већој мери чини ми се да је присутан код археолога (не свих). Мислим да је то само резултат снобизма тих персона, и повезивања свега националног са фашизмом. Као што сам већ нагласио на другим темама, чим се помене "порекло становништва" њима се упали црвена лампица и целу причу врло незналачки и са неразумевањем несвојственим научничком уму (којим се они диче) одбацују и смештају у домен "лудака, фашиста" и слично. Међутим, то је већ крупнији друштвени проблем од генетичке генеалогије, у рангу са аутохтонистичким проблемом (само су ови "академици по имену а не по правој ширини знања" друга страна те медаље).
« Последња измена: јун 15, 2018, 04:37:46 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Voljen od Boga

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 689
  • I-Y4460*
« Одговор #921 послато: јун 15, 2018, 05:20:08 поподне »
Историчар Ћосовић је свој став о генетском поријеклу народа на Балкану написао у новинама с пуно аргументације и без увреда. Ред би било не вријеђат човјека него, у истим новинама, упутити своје мишљење, односно резултате свога истраживања, свакако без увреда.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3032
  • I2-PH908>Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #922 послато: јун 15, 2018, 05:30:47 поподне »
Историчар Ћосовић је свој став о генетском поријеклу народа на Балкану написао у новинама с пуно аргументације и без увреда. Ред би било не вријеђат човјека него, у истим новинама, упутити своје мишљење, односно резултате свога истраживања, свакако без увреда.

Као прво Ћосовић није историчар, већ је аматер-ентузијаста, који не барата основним појмовма генетичке генеалогије, а посебно не методологијом у историјској науци. То се види по томе како селективно користи изворе или их не користи. Очито има једну жељу, да прикаже посебност црногорског у односу на српски народ. По свему судећи се ради о дилетанту, жељног пажње, који науку користи у дневно-политичке сврхе. Зато, колико се год трудио, у научним круговима ће остати "квази"...
« Последња измена: јун 15, 2018, 05:36:11 поподне Милош »

Ван мреже Voljen od Boga

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • I-Y4460*
« Одговор #923 послато: јун 15, 2018, 05:36:47 поподне »
Као прво Ћосовић није историчар, већ је аматер-ентузијаста, који не барата основним појмовма генетичке генеалогије, а посебно не методологијом у историјској науци. То се види по томе како селективно користи изворе или их не користи. Очито има једну жељу, да прикаже посебност црногорског у односу на српски народ. Очито се ради о делетанту, жељног пажње, који науку користи у дневно-политичке сврхе. Зато, колико се год трудио, у научним круговима ће остати "квази"...

Ја се припремам да му реплицирам на Бошнјачком ДНК пројекту али, наравно, без увреда јер он има право да истиче посебност народа коме припада.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #924 послато: јун 15, 2018, 05:44:07 поподне »
Ја се припремам да му реплицирам на Бошнјачком ДНК пројекту али, наравно, без увреда јер он има право да истиче посебност народа коме припада.

Није ствар у томе да ли има право, него да ли пласира лажи или не, а пласира их и то по Гебелсовом принципу: хиљаду пута изговорена лаж, постаје истина. А знамо какве су последице створиле Гебелсове лажи.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #925 послато: јун 15, 2018, 05:45:37 поподне »
Баш хтедох да напишем да је у односу на Ћосовића, Деретић "доктор историјских наука".  ;)

Ван мреже Voljen od Boga

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • I-Y4460*
« Одговор #926 послато: јун 15, 2018, 05:56:51 поподне »
Није ствар у томе да ли има право, него да ли пласира лажи или не, а пласира их и то по Гебелсовом принципу: хиљаду пута изговорена лаж, постаје истина. А знамо какве су последице створиле Гебелсове лажи.

Може ли мало детаљније о томе шта по Теби није уреду у његовом писању. Ја му ево полако пишем зашто Морлаци није једнако И2а хаплогрупа, мада смо сви ми на Балкану дијелом Морлаци.

Ван мреже Свевлад

• Памтиша
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
« Одговор #927 послато: јун 15, 2018, 06:06:53 поподне »
Може ли мало детаљније о томе шта по Теби није уреду у његовом писању. Ја му ево полако пишем зашто Морлаци није једнако И2а хаплогрупа, мада смо сви ми на Балкану дијелом Морлаци.

Морлаци нису били никакви романофони Власи (пелео-Балканци) типа Румуни, Цинцари, Менгенски Власи, Куцовласи, Ћићи итд.  Морлак је био синоним којим су Млечани називали славојезичне хришћане залеђа источне јадранске обале (Србе и Хрвате) од 16-ог до 18-ог века.

Ван мреже Voljen od Boga

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • I-Y4460*
« Одговор #928 послато: јун 15, 2018, 06:10:04 поподне »
Морлаци нису били никакви романофони Власи (пелео-Балканци) типа Румуни, Цинцари, Менгенски Власи, Куцовласи, Ћићи итд.  Морлак је био синоним којим су Млечани називали славојезичне хришћане залеђа источне јадранске обале (Србе и Хрвате) од 16-ог до 18-ог века.

Upravo mu o tome pišem.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #929 послато: јун 15, 2018, 07:12:11 поподне »

Као прво око I2a, коју везује за староседеоце Балкана, Влахе, романофоно становништво итд. Затим произвољно тумачење археогенетских резултата. Не познавање подграна, већ све површно. Не познавање аутосомалне ДНК. И много што шта...

Ван мреже autarijat

• Почетник
  • **
  • Поруке: 50
« Одговор #930 послато: јун 16, 2018, 09:16:26 поподне »
http://m.portalanalitika.me/clanak/304550/srbima-blizi-hrvati-po-porijeklu-nego-crnogorci
Evo sta se desava kad Nedeljnik objavi poluistine ovog autora ranije pominjanog pa se na to nakalepi nas Mne Ćosovic Ćoske.i ove njegove papazjanije ce ostati kao istina ukoliko se neko ne potrudi i ne napise ozbiljan rad o I2 grupi.a za pocetak molim ljude sa ovog ozbiljnog projekta da se ukljuce u komentare na clanku i prostom Dukljaninu objasne sta je istina i sustina.unaprijed zahvalan

Ван мреже Kor

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 771
  • реверзни инжињеринг историје
« Одговор #931 послато: јул 02, 2018, 01:45:03 поподне »
немојте се трудити да негирате Ћосовића и њему сличне. Напротив, давајте им подршку на сваком кораку. То ће им после бити највећа казна.

На мрежи Полић

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 412
  • I2-Y56203
« Одговор #932 послато: јул 18, 2018, 11:33:42 поподне »
Ево још једно решење злочина, чак после 30 година, захваљујући Г.Г

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/lovac-na-zlocinacke-umove-detektivi-se-mucili-30-godina-a-zena-bez-policijskog/ej5zt7d

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #933 послато: јул 31, 2018, 02:30:15 поподне »
Занимљив чланак о тајној Фејсбук групи коју је основала жена која се тестирала и преко тога сазнала да њен отац није и њен биолошки отац. Група се зове DNA NPE Friends и служи као подршка људима који су након тестирања прошли кроз сличну ситуацију.

https://www.yahoo.com/gma/dna-test-upends-identity-family-secret-facebook-group-124208111--abc-news-topstories.html

Ван мреже Kor

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 771
  • реверзни инжињеринг историје
« Одговор #934 послато: август 11, 2018, 07:11:25 поподне »

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #935 послато: август 11, 2018, 07:31:34 поподне »
ево Шарића србенде у акцији
http://www.politika.rs/scc/clanak/409011/Prete-mi-smrcu-ali-se-ne-zalim-policiji

"католички теолог и историчар, критичар актуелних политичких елита у Хрватској и на Балкану Горан Шарић" - не видех ни теолошку ни историчарску диплому, барем основних студија...ако ћемо тако, ја себе проглашавам доктором археологије и кибернетике  ;)

"Код највећег броја људи, моји ставови ипак изазивају одушевљење, а мржњу и агресију код мањине" - сад се види који је главни циљ његових медијских иступа - да га људи обожавају  8)

"Ако вас Београд не прихвати као звезду, ви нисте звезда. Тако је и у поп-култури и у науци. Зато и моји, често политички наступи, морају имати елементе популарне културе, односно шоу бизниса. Популарна култура је оно што је код грчких филозофа представљала митологија – појашњава Шарић утицај свог текста" - дакле целокупно његово аутохтонистичко трабуњање је уствари шоу-бизнис и тражење места под естрадним сунцем...хвала Шарке што си нам појаснио  ;)

"У коју категорију истраживача сврстати тридесетпетогодишњег Горана Шарића? У ентузијасту или утописту?" - мислим да га треба сврстати у "задругара" и што пре послати у неки ријалити шоу тог типа, види се да се човек просто упиње да буде што познатији и да буде део српског шоу-бизниса, зашто му не испунити жељу?  :)

На мрежи ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Етнолог
  • Поруке: 2608
  • I2a1b PH908 , род Никшића
« Одговор #936 послато: август 11, 2018, 07:56:42 поподне »
"Ако вас Београд не прихвати као звезду, ви нисте звезда. Тако је и у поп-култури и у науци. Зато и моји, често политички наступи, морају имати елементе популарне културе, односно шоу бизниса"

"У коју категорију истраживача сврстати тридесетпетогодишњег Горана Шарића? У ентузијасту или утописту?" - мислим да га треба сврстати у "задругара" и што пре послати у неки ријалити шоу тог типа, види се да се човек просто упиње да буде што познатији и да буде део српског шоу-бизниса, зашто му не испунити жељу?  :)
Све је то турбо фолк  ;D
Ево га један "турбо":

И други турбо (а и личе  ;D)

"200 на сат у Винчу"

На мрежи ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Етнолог
  • Поруке: 2608
  • I2a1b PH908 , род Никшића
« Одговор #937 послато: август 11, 2018, 08:56:21 поподне »
У суштини, да би неко био "турбо" историчар или турбо фолкер, неопходно је немати образовање из области којом се "бавиш"...Образовање би им донело критичку свест и опрез , а онда више не би били "турбо"(а они упарво то желе да буду)...
« Последња измена: август 11, 2018, 08:58:17 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

• Познавалац
  • Поруке: 580
« Одговор #938 послато: август 12, 2018, 12:08:21 пре подне »
https://www.in4s.net/hrvati-ne-mogu-da-zamisle-srbe-a-poticu-od-njih-ban-jelacic-u-srodstvu-sa-karadjordjevicima/

Цитат
На примјер, лидер ХДЗ-а Томислав Карамарко има Србско презиме и корјене

Цитат
Марко Перковић Томпсон, извођач националистичких и усташких песама, води поријекло од Домазетовића из Никшићког Грахова, а естрадна уметница Северина од Вучковића из околине Требиња. Србског рода су и Арсен Дедић, Дарко Рундек, Оливер Драгојевић и Петар Грашо (Немањићког рода по женској линији)

Цитат
Иначе, од Немањића су и преци писаца Бранка Ћопића, Добрице Ерића и Матије Бећковића, фудбалера Звезде Душана Савића, певача Жељка Јоксимовића, Лепе Лукић и Емине Јаховић. Од тог племићког рода, који је израстао из племена Никшића, јесу и Рашковићи, Шешељи и Ђинђићи – каже Божидар и додаје да су србског поријекла и преци Словеначког политичара Станета Доланца, који су из околине Битоља.

Булажњење без икаквог опипљивог аргумента, повезивање породица на основу презимена, фантазирање (Петар Грашо потомак Немањића по бабине линије) и на крају ОВО:

Цитат
Сваког дана пристижу нове чињенице, а посебно из историје коју су промјенили Немци уз подршку краља Милана Обреновића и других. Ту мислим на некадашњи рад Милоша Милојевића и србских историчара новог времена који су, између осталог, доказали да у БиХ постоје србски гробови из другог и трећег вијека, да смо слични са Лужичким Србима, Чесима, Пољацима, Словацима и Моравцима, где су Ћирило и Методије намеравали да рашире србско писмо или србицу, па дошли у сукоб са Немачким свештенством.

Све сам сигурнији да су све ово удбашки агенти са задатком да искомпромитују било какав вид српског патриотизма, а да уједно српски народ представе као митомане који све живо својатају без икаквог доказа. Из тих разлога чак и људи за које је генетика утврдила подударност са православним српским родовима (попут оног Хазирија) одбијају повјеровати у научно утемељене аргументе.

Ван мреже Platin

• Помоћник уредника
  • Писар
  • Поруке: 309
« Одговор #939 послато: август 16, 2018, 12:18:58 пре подне »
Не знам да ли је ово првобитно била штампана вест, али је свакако занимљивост за наше добре И1  :)

http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nauka/3228463/na-siciliji-otkriveni-grobovi-vikinskih-potomaka-.html

Помињу и днк  :D