Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 84539 пута)

Ван мреже Златан

• Почетник
  • **
  • Поруке: 47
  • Крвна Група: 0+
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #440 послато: април 19, 2018, 10:06:01 пре подне »
Познато је да се у тим крајевима не води много рачуна о пореклу. Обично се добаци до деде-прадеде и то је то.
Мислим да би требало уврстити у Српски ДНК пројекат и резултате других популарних анализа (у Америци је најпопуларнији 23andme) па макар то била само хаплогрупа без уобичајених маркера. Има пуно наших људи по иностранству који имају пара да ураде ДНК анализу а уједно знају из ког краја им потичу претци.

Ја сам из општине Петровац, са тог истока. Небих се скроз сложио да људе не занима своје порекло. Нпр ми знамо своју лозу до аскурђела. А по бабиној линији (што би рекли у нашој познатој серији) до курлебала. То је реткост. Међутим, наравно да има и људи које то мање занима. Више бих рекао да услед пасивности тог краја људи се потпуно ослоне на породично предање и немају информација да уопште постоји могућност да се сазна нешто ново путем архивске грађе или (чак) днк анализе.

Баш сам јуче причао са тим братом "по бабине линије". Заинтересовао се за тестирање, међутим, цена од око 13к дин одбила од даљег размишљања. Цена ипак по мени није висока генерално, али за наше прилике јесте то луксуз.

Ван мреже Clavdivs

• Помоћник уредника
  • Помоћник
  • Поруке: 171
« Одговор #441 послато: април 19, 2018, 10:14:11 пре подне »
Баш сам јуче причао са тим братом "по бабине линије". Заинтересовао се за тестирање, међутим, цена од око 13к дин одбила од даљег размишљања. Цена ипак по мени није висока генерално, али за наше прилике јесте то луксуз.
Којих 13 хиљада? Свако ко жели да се тестира може се тестирати за пола те суме.

Ван мреже filipi

• Познавалац
  • Поруке: 502
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #442 послато: април 19, 2018, 10:19:14 пре подне »
Ја сам из општине Петровац, са тог истока. Небих се скроз сложио да људе не занима своје порекло. Нпр ми знамо своју лозу до аскурђела. А по бабиној линији (што би рекли у нашој познатој серији) до курлебала. То је реткост. Међутим, наравно да има и људи које то мање занима. Више бих рекао да услед пасивности тог краја људи се потпуно ослоне на породично предање и немају информација да уопште постоји могућност да се сазна нешто ново путем архивске грађе или (чак) днк анализе.

Upravo vam traje akcija do 25.04 za Svetski DNK Dan.Cijena je 55 eur

Ван мреже Златан

• Почетник
  • **
  • Поруке: 47
  • Крвна Група: 0+
« Одговор #443 послато: април 20, 2018, 07:20:24 поподне »
Хвала, јавићу му.

https://www.familytreedna.com/upgrades/
Увидех да на ФТДНА постоји нови тест на 500 маркера. :o

Ја ћу ускоро да урадим на 111. Верујем да за обичне сврхе о потврди географског порекла, хг итд овај од 500 није потребан. Или каква су мишљења стручњака?

Ван мреже Platin

• Писар
  • Поруке: 223
« Одговор #444 послато: април 23, 2018, 07:33:49 поподне »
Велики број маркера (преко 111) ће да добије већи смисао тек када општи просек буде већи. Колико ми се чини, ми немамо ни 37 маркера као просек тестираних.
Огроман број маркера не би имао са чиме да буде упоредив.
Истина, детаљан тест може појединачни резултат да постави на врло прецизно место на днк стаблу.

Ван мреже Делија

• Познавалац
  • Поруке: 580
  • I2-PH908 ( Динарска Јужна ) Никољдан
« Одговор #445 послато: мај 08, 2018, 07:55:40 поподне »
 Како стојимо са бројем тестираних Срба у БИХ,али ван херцеговачке области која је покривена тестирањем великог броја старинаца са тог простора..поготово ме интересује број тестираних из Подриња,са обе атране границе?
Смрти нема,има сеоба !