Аутор Тема: Језичке зоне српског народа и генетика  (Прочитано 22722 пута)

Ван мреже Никола Стојановић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 323
  • I2-PH908
Одг: Језичке зоне српског народа и генетика
« Одговор #220 послато: мај 26, 2018, 05:52:47 поподне »
Да, то је она "ратна" карта, када се Босанска Крајина из практичних разлога морала проширити све до Добоја. :)

Ове старије границе осликавају дијалектолошку разлику, што са собом повлачи и нешто другачије миграционе правце и/или обичаје.
И Шипово није Крајина? Мој таст, као одликовани ратни ветеран, каже да јесте.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 7841
« Одговор #221 послато: мај 26, 2018, 07:16:17 поподне »
И Шипово није Крајина? Мој таст, као одликовани ратни ветеран, каже да јесте.

Окука каже да није. Поздрав за таста! ;)

као што рекосмо, крајишки идентитет се проширио и ван граница, због различитих околности. Оне почетне границе описују Босанску Крајину у ужем смислу, тј. оно што она представља у основи.

Ван мреже Atlantische

• Уредник СДНКП
  • Истраживач
  • Поруке: 970
  • G2a-L42>YSC33
« Одговор #222 послато: мај 26, 2018, 08:05:15 поподне »
Богами, ја када би рекао рођацима из Шипова и Герзова да нису Крајишници запамтили би ми то за сва времена. :D

Шалу на страну, свакако ово што је поставио Небојша има логике и упоришта у етнографској литератури. Мој неки доживљај тих крајева је да је у питању ''микс'' Средње Босне и Далмације.
Мила моја домовина, славна Српска Војводина,
српски језик, српско име, ја сам једно дичан с' њиме.

Ван мреже роквић

• Помоћник
  • Поруке: 164
« Одговор #223 послато: јун 09, 2018, 02:11:03 поподне »
Причали смо на овој теми о границама Босанске Крајине. Ево одломка из дела Милорада Дешића "Западнобосански ијекавски говори". Углавном се ослањао на Окуку.

Овако би то графички изгледало. С тим што само делови општине Бања Лука и Лакташи улазе у ову зону (западно од Врбаса)

Дакле Шипово, Рибник, Котор Варош, Мркоњић, па и делови општине Гламоч, остају ван Крајине (Прњавор и Србац свакако). Питање ја како дефинисати те Крајеве. Крајина нису, а нису ни Средња Босна. Можда је оно Симино најбоље - врбаска зона. :)

Уопште ми није јасно зашто је узето да граница Б.Крајине иде половином пута између Рибника и Кључа, дакле читава Санска долина је Крајина а извор те ријеке (данашња општина Рибник) није. Иначе граница Крајине је још знатно источнија и најбоље се очитава по народним обичајима и пјесми, нпр. граница између ојкаче и шаргије је Прњаворски крај. Нпр. војне јединице и партизанско/четничке и ВРС са тих терена називане су Крајишкима.
бити Србин је светиња

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 7841
« Одговор #224 послато: јун 09, 2018, 02:53:06 поподне »
Уопште ми није јасно зашто је узето да граница Б.Крајине иде половином пута између Рибника и Кључа, дакле читава Санска долина је Крајина а извор те ријеке (данашња општина Рибник) није. Иначе граница Крајине је још знатно источнија и најбоље се очитава по народним обичајима и пјесми, нпр. граница између ојкаче и шаргије је Прњаворски крај. Нпр. војне јединице и партизанско/четничке и ВРС са тих терена називане су Крајишкима.

Све је то Крајина у смислу идентификације, али поделе су најпре извршене због дијалектолошких разлика (Окука). Осим тога, код прављења оваквих мапа, намеће се потреба за поделом једне тако велике области као што је Крајина, зато што ни структура становништва није свуда иста.

Можемо условно рећи да је та врбаска зона "источна Крајина". :)