Аутор Тема: Племе Никшићи и Ровчани Гојаковићи I2-PH908  (Прочитано 33462 пута)

Ван мреже Милош

• Етнолог
  • Поруке: 2378
  • I2-PH908>Y56203 Тарски Никшићи
Одг: Племе Никшићи и Ровчани Гојаковићи I2-PH908
« Одговор #300 послато: мај 23, 2018, 09:16:02 поподне »
Да ли има тестираних "Срезојевића", тачније Илинчића?

Ван мреже vojinenad

• Редовни састанци
  • Етнолог
  • *
  • Поруке: 2144
« Одговор #301 послато: мај 24, 2018, 07:55:53 пре подне »
Да ли има тестираних "Срезојевића", тачније Илинчића?
За сада не, осим ако то није неко од оних исељених који не знају детаљније своје порекло, славе св. Луку, и имају хаплотип Никшићки.

Ван мреже Милош

• Етнолог
  • Поруке: 2378
  • I2-PH908>Y56203 Тарски Никшићи
« Одговор #302 послато: мај 24, 2018, 08:25:12 пре подне »
За сада не, осим ако то није неко од оних исељених који не знају детаљније своје порекло, славе св. Луку, и имају хаплотип Никшићки.

Хвала. Питао сам ово из следећег разлога:
наиме, пре два месеца је тестиран Миловановић из Велике Плане, који је "упао" у род Тарских Никшића.

Миловановић, Лучиндан, Велика Плана

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203, роду Тарских Никшића. У сваком случају, Миловановић дели крсну славу са добрим делом овог рода. Генетски се у потпуности уклапа у поменути род, мада једини има вредност 10 на 391 унутар рода и самим тим нема ни једно потпуно поклапање.

Нисам успео пронаћи ништа о овој фамилији, па ако неко нешто зна, нека напише.

До пре два дана сам мислио да је у питању Велика Плана код Смедеревске Палнке. Нисам у литератури ништа нашао о Миловановићима у том крају. Међутим тестирани Миловановић је из Велике Плане код Прокупља. Што мења све. :) У књизи "Топличка Велика Плана" од Радомира О. Томовића (стр. 295)  за Миловановиће се каже да су се доселили из Копорића (Лепосавић) после 1878. Копориће је тада опустело, а  мало касније насељено муслиманским становништвом, које је 1912. расељено. Даље порекло Миловановћа је из доњовасојевића (шта год то значило),  а старо презиме им је Илинчић. То ми је заголицало машту... Шта ако су Илинчићи,  а самим тим и "Срезојевићи", прибраћени Гојаковићи, а заправо сродни Т. Никшићима.

Ван мреже vojinenad

• Редовни састанци
  • Етнолог
  • *
  • Поруке: 2144
« Одговор #303 послато: мај 24, 2018, 09:41:27 пре подне »
Хвала. Питао сам ово из следећег разлога:
наиме, пре два месеца је тестиран Миловановић из Велике Плане, који је "упао" у род Тарских Никшића.

До пре два дана сам мислио да је у питању Велика Плана код Смедеревске Палнке. Нисам у литератури ништа нашао о Миловановићима у том крају. Међутим тестирани Миловановић је из Велике Плане код Прокупља. Што мења све. :) У књизи "Топличка Велика Плана" од Радомира О. Томовића (стр. 295)  за Миловановиће се каже да су се доселили из Копорића (Лепосавић) после 1878. Копориће је тада опустело, а  мало касније насељено муслиманским становништвом, које је 1912. расељено. Даље порекло Миловановћа је из доњовасојевића (шта год то значило),  а старо презиме им је Илинчић. То ми је заголицало машту... Шта ако су Илинчићи,  а самим тим и "Срезојевићи", прибраћени Гојаковићи, а заправо сродни Т. Никшићима.
Није немогуће. Највероватније су им Доњи Васојевићи били етапна станица у којој су неко дуже време боравили пре него су одселили у Топлицу. Комбинација слава + никшићки хаплотип, и предање о Доњим Васојевићима, мени само на то указује.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Познавалац
  • Поруке: 738
  • Васојевић
« Одговор #304 послато: мај 24, 2018, 06:56:17 поподне »
Даље порекло Миловановћа је из доњовасојевића (шта год то значило),  а старо презиме им је Илинчић. То ми је заголицало машту... Шта ако су Илинчићи,  а самим тим и "Срезојевићи", прибраћени Гојаковићи, а заправо сродни Т. Никшићима.

Термин Доњи Васојевићи се односи на највећи део данашње општине Беране. Ово је врло занимљива теорија која би објаснила заједничку славу Никшића и Потараца.

Ван мреже Voljen od Boga

• Познавалац
  • Поруке: 500
  • I-Y4460*
« Одговор #305 послато: мај 24, 2018, 10:15:36 поподне »
Термин Доњи Васојевићи се односи на највећи део данашње општине Беране. Ово је врло занимљива теорија која би објаснила заједничку славу Никшића и Потараца.

Лимски Никшићи.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже KrunicMarko

• Гост
  • *
  • Поруке: 1
« Одговор #306 послато: мај 25, 2018, 12:51:02 поподне »
Поздрав свим члановима форума!  :)

Да ли неко зна нешто више о презимену Крунић из рода Никшићи

Крунић, Лучиндан, Вигоште, Ариље

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Никшића. Добро се уклапа у поменути род, иако нема ни једно потпуно поклапање унутар истог. Оно што је занимљиво је то да једини у роду има вредност 30 на 389ii.

Пошто Вигоште није обрађивано у литератури, ако неко зна нешто о пореклу ове породице, нека напише.

Према предању из моје породице, моји преци су се из Херцеговине доселили у западну Србију тј. село Вигоште.
Читајући чланак "Исељени Никшићи" објављен на порталу Порекло, приметио сам да се презиме Крунић помиње као део братства Милобратовића из Требјеси који се населио у Херцеговини у 17 веку.
Колико могу ова два податка бити повезана? И колико често се дешавало да у једном племену више различитих грана користи исто презиме?

Хвала унапред на одговорима. :)

На мрежи ДушанВучко

• Порекло
  • Етнолог
  • *
  • Поруке: 2170
  • I2a1b PH908 (Динарик Југ), род Никшића
« Одговор #307 послато: мај 25, 2018, 01:19:00 поподне »
Поздрав свим члановима форума!  :)

Да ли неко зна нешто више о презимену Крунић из рода Никшићи

Према предању из моје породице, моји преци су се из Херцеговине доселили у западну Србију тј. село Вигоште.
Читајући чланак "Исељени Никшићи" објављен на порталу Порекло, приметио сам да се презиме Крунић помиње као део братства Милобратовића из Требјеси који се населио у Херцеговини у 17 веку.
Колико могу ова два податка бити повезана? И колико често се дешавало да у једном племену више различитих грана користи исто презиме?

Хвала унапред на одговорима. :)
Поздрав!  Дешава се да у оквиру различитих грана истог племена, имамо иста презимена, поготово уколико су настајала у задњих 200 година , па се деси да се неко новије презиме буде исто као неко старије из друге гране. У табели су двојица Јовановића који могуће да нису иста грана племена...
« Последња измена: мај 25, 2018, 01:24:06 поподне ДушанВучко »