Avatar photo

Аутор

Небојша Бабић

12. фебруар 2024.

0

Порекло презимена Микијељ

Микијељи су стара грбаљска породица која је дала већи број високих црквених великодостојника. Предање говори да су њихови преци живели у Грбљу још пре 14. века. Према једном сумњивом предању, које је забележио и Саво Накићеновић, преци Микијеља су један од родова који је живео у старом граду Грипулију (Gripuli,…

› више информација

30. јануар 2024.

4

Сондермајери

Сондермајери су београдска породица чији најистакнутији чланови су задужили Србију својим делима. Иако нису Срби у етничком смислу, односно у правој мушкој линији, својим делима су се показали као већи Срби од неких који то јесу. Према породичном предању, преци Сондермајера су из Баварске, а у 18. веку, када се…

› више информација

Фудбал у Београду између два светска рата

Семинарски рад Василија Бабића из историје, IV година гимназије (уз татину супервизију) Већина нас је гледала филм „Монтевидео, Бог те видео“ редитеља Драгана Бјелогрлића, у којем је маестрално, уз одличну глуму, сценографију и костимографију, приказан успон фудбалске репрезентације Краљевине Југославије и њено успешно учешће на првом светском првенству у фудбалу,…

› више информација

Порекло назива 50 савезних држава САД (део други)

Монтана (Montana): област су Шпанци у 16. веку (око 1540) прозвали Montaña del Norte – „северне планине“. Занимљиво је да су Шпанци доспели чак овако северно (Монтана је гранична држава са Канадом) истражујући Амерички континент. Међутим, то су биле само експедиције чији је задатак био да утврде има ли у…

› више информација

Порекло назива 50 савезних држава САД (део први)

Када вас неко упита можете ли побројати свих 50 савезних држава САД, вероватно ћете у најбољем случају достићи бројку 30-35, али када вам неко ишчита свих 50, закључићете да сте за све њих свакако чули, макар пратећи кошаркашку, рагби или хокеј лигу те државе.   Оно што мање људи зна…

› више информација

Знаменити сликар Бранко Поповић

Бранко Стојанов Поповић (1882-1944) је велики српски сликар у периоду између светских ратова. Није толико познат широј јавности из разлога што је све до 1990-их било практично забрањено, а у сваком случају – непожељно, о њему писати у стручној литератури, те га тако углавном нема ни у научним радовима о…

› више информација

Именослов једног државног предузећа у Србији, део трећи – женска имена

У нашој државној фирми, чија су мушка имена и презимена обрађена у прва два дела, коначно остало је да погледамо и пресек женских имена. Ни овде није до краја поуздана поставка да се анализирају имена која носе искључиво Србкиње. Одступања на великом узорку једноставно мора бити. Није проблем не узети…

› више информација

28. децембар 2022.

3

Именослов једног државног предузећа у Србији, део други – презимена

Настављамо са ономастичком анализом једног великог предузећа које, како је речено у првом делу, има своје подружнице на подручју целе Србије и велики број запослених, па даје релевантан узорак за анализу. У анализу су узета србска презимена, из разлога наведених у првом делу, запослених оба пола. Њихова народност у једном…

› више информација

Именослов једног државног предузећа у Србији (мушка имена)

Ово је мали ономастички оглед о личним именима у Србији, на примеру једног великог државног предузећа које има своје подружнице на подручју целе Србије, па утолико представља „државу у малом“ и одличан је пример за анализу. Од великог броја запослених мушког пола, обрађен је узорак од око 7700 људи (или,…

› више информација

О неким необичним презименима код Срба (13. део)

БОКА И ПРИМОРЈЕ (4) БУДВА МАИНА У свом раду о поменима црногорских племена у которским документима, Ковијанић[1] за најранији помен Маина, и то као презимена Махинић, узима 1334. годину (Elgigna[2] Machinich), док се 1431. године помиње и село Махине (Радоња из Махина – Radogna de Machina). Међутим, изгледа да је назив…

› више информација