Порекло презимена, села Голице, Горња Тушимља, Пуста Тушимља, Скуково и Средња Тушимља (Нови Пазар)

13. децембар 2017.

коментара: 5

Порекло становништва села* Голице, Горња Тушимља, Пуста Тушимља, Скуково и Средња Тушимља (сва села су до 1955. године била у саставу села Тушимља), Град Нови Пазар – Рашки округ. Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај и тип села*.

Тушимља је у долини реке Тушимље („Тушевске Ријеке“), леве притоке Рашке. Куће су са обе стране реке по стрмим странама брда Плоче, Калема, Мусине Ливаде, Поповице, Метљаке и по коси Голицама. Положај села је  разуђен потоцима, пa je насеље разбијеног типа, које се дели на Горњу Тушимљу, Доњу или Велику Тушимљу, Средњу или Пусту Тушимљу. Средња Тушимља је у долини Чоловског Потока. Она је у склопу брда Калема, Плоче и Крстаче. Њени крајеви су Кукрице и Прпор под Голицама. Горња Тушимља има крај у врху Голица, а Доња Тушимља има два краја Голице и Крстаче, кoja је између Голица и Змињака.

Воде.

Село обилује изворском и текућом водом. Вељовац је с коритима за прање рубља и Стублина у Горњој Тушимљи. Корита за стоку су код извора Раора и код Воде у Дубоком Долу, а Врело је појило за стоку у Голицама. У Доњој Тушимљи су Медвеђак, Студенац, Гилова вода, Клекова Вода, Николина Вода, Грабовац. У Горњој Тушимљи извори ослабе а мањи пресуше. У Средњој Тушимљи чесме су „наврт“, од којих вода „наврће“ за „вртове“ (баште). Потоци су: Сечински Поток ниже Пресла, Вучковац, који постаје од Студенца. Поток Миоч је десна притока Пусте Тушимље, а у Миоч утиче Грабовац. Јошевик је у Горњој Тушимљи, а у Доњој Тушимљи је Батин Поток. Потоци не пресушују. Бочни потоци наносе плавине, које су искоришћене за поврће, а веће и за њиве.

Земље и шуме*.

Њиве и ливаде су помешане на местима: Прлине, Небеска Со(х)а, Козја Брада, Уски До, Матина Ливада, Мочила, Широки До ниже Голица, Радочевина, Самчовина, Печено Теле, Велики Лакчић, Велико Оралиште; у Средњој Тушимљи: Јаров До, Губавац, Таљиговине, Белућа, Раор, Ограђе (с воћкама), Беглучка Башта, Јолова Њива, Косов До, Дуварине, Солила; у Доњој Тушимљи: Међа, Бубан (с воћкама), Маркова Ливада, Прпор, Марионица, Селиште, Јанков До, Цркварско Брдо, Дријење, Прогон (с воћкама), Лука, Воденичиште; у Горњој Тушимљи: Дочек, Стубља, Слатина, Вирови, Мало Буче, Крст, Ложђе, Вратнице, Бостаниште, Веље Брдо; у Голицама; Лозиште, Велика Њива, Кисељаја, Мандра, Орнице, Шареник, Медунак, Бачевина, Брекиња, Обзова, Селиште, Врбље; сеоске и приватне шуме у Средњој Тушимљи: Рујиште, Каћуновиште, Компириште, Крш Велики и Мали, Дубови, Грабовац, Лаз, Дољача; у Доњој Тушимљи: Реткај, Белоглавац, Брадва, Модра Вода, Ракље, Кијско; државна шума је на Дебелици; у Горњој Тушимљи: Локва, Јајна Глава, Беловач, Бељиски Тор, Пољански Поток, Медовице, Међугорје, Вуков Гроб, Пландиште, Шин, Гуња, Јасиковице, Бардовски Поток, Татар–Колибе, Курјача, Стражара; у Голицама; Микуљак, Страшни Поток, Стрмењача, Бачја; сеоске утрине и испаше: Веље Брдо, Чичуљак, Осредак, Кула, Јагодњак. Шуме су по Котуши и код Дубова, по Ждребећој Равни и у Сечинама; испаше у Голицама; Крушевски До, Лисичине, Лазина, Кршеви, Летине, Зелени Крш, Усовина, Кобилица, Жарин Крш, Перило, Ралице, Мочило и Вучковац.

Име села, старине и историјат.

Назив Тушимља споменут је у Бањској повељи око 1316. године, затим 1711. и 1845. године, а име краја Прпора око 1316. и 1363. године. Старо насеље је било ниже Голица.

У Доњој Тушимљи има два стара гробља, једно у Крстачама а друго на висоравни Вељег Брда. Код Дубова у Средњој Тушимљи су остаци црквине, Друга је у крају Крстачама, трећа на Ровинама у Доњој Тушимљи, по предању посвећена Ускрсу, а по В. Р. Петовићу св. Арханђелу, порушена 1876. године. Готово сваки крај села или род има своје гробље, која се називају по родовима.

Постанак села*.

Данашње село заселило се крајем 17. или у почетку 18. века. Приликом повлачења државне границе 1834. године крај Голице је тада запустео, јер му се становништво одселило у суседно село Трнаву.

Порекло становништва.

Родови у Горњој Тушимљи:

-Бакрачи, Бакрачевићи, 5 кућа, Св. Вартоломеј, су Бјелопавлићи, најстарији; имају одељака у Панојевићу.

-Чорбић, 1 кућа, је од Чорбића у Кузмичеву.

-Цинцовић, 1 кућа, је од Цинцовића у Тодорици.

-Гашовићи, Сарамандићи, 2 куће, Св. Никола, старији досељеници, Гашани.

-Кучевић, 1 кућа, је од Кучевића у Плешину.

-Пендићи, 6 кућа, Св. Јован, су из Граца у Брвеници.

У Доњој Тушимљи су:

-Мутавџићи, 9 кућа, Св. Никола, су Кучи, дошли у почетку 19. века од Гусиња.

-Кукрица, Савић, 1 кућа, Св. Лука, је од Милојевића у Трнавцима, род Петровићима у Блажеву.

-Бакрачи, 2 куће, су од Бакрача у Горњој Тушимљи.

-Кучевићи, 4 куће, су од Кучевића у Плешину.

Родови у Средњој (Пустој) Тушимљи:

-Чоловићи, 3 куће, Св Стеван, од поарбанашених Срба на Пештери; имају одељаке у Дивичњаку и Мрмоњама.

-Гашовићи, 3 куће, Сарамандићи, 4 куће, су од Гашовића у Горњој Тушимљи.

-Никићи, Глишовићи, 1 кућа, Николић, 1 кућа, Св. Лука, су старији досељеници из Роваца.

-Глишовићи други, 4 куће, Св. Петка, су Гашани, дед прешао из Косурића.

-Ковчићи, Сретеновићи, 3 куће, Св Јован, стари досељеници.

-Ружичић, 1 кућа, Митровдан, су од Миленковића у Бекови, изумрли по мушкој лози, призет од Бакрачевића.

-Скуковић, 1 кућа, је Куч, од Плавшића у Скукову.

-Милошевићи, Јајићи, Видојевићи, 3 куће, Радовановићи,  3 куће, Св. Ћирило, су однекуд из Метохије.

Родови у Реткају:

-Чорбићи, 3 куће, су од Чорбића у Кузмичеву.

-Вуковићи, 4 куће, 1 кућа у  Прпору, Св. Никола, су Кучи, дошао предак из Буђева.

Родови у Голицама:

-Видојевићи, 4 куће, су од Видојевића у Средњој Тушимљи.

Чоловићи, 6 кућа, су од Чоловића у Средњој Тушимљи; имају одељаке у Запужу (2 куће.), Судском Селу и у Новом Пазару.

Родови у Кукрицама:

-Кукрице, Милојевићи, 6 кућа,Св. Лука, су из Кукрица у Херцеговини; предак Марко убио агу лопатом на гувну, па с братом и породицама побегли од освете.

Родови у Крстачама:

-Мушавџић, 1 кућа, је од Мутавџића у Доњој Тушимљи.

-Кукрица, Савић, 1 кућа, су од Кукрица у крају истог имена.

Одселили се:

-Топаловићи (Св. Ћирик) 1879. године у Топлицу;

– Шеговићи у брвенички Градац и Топлицу;

  • Бројачевићи (Св. Јован) у суседну Трнаву;

– Савићи (Митровдан) у Рвате у копаоничком Ибру;

– Ковчићи (Св. Јован) у Рвате и Двориште у Ибру;

-Приповићи (Св. Стеван) у суседну Трнаву.

*

Порекло становништва села Скуково

 Положај села.

Скуково је на западном присоју Соколовице а са обе стране Блажевског Потока, који код Пожежине утиче у Рашку. Више кућа има на левој страни потока.

Воде.

Има изворску воду: Вода код кућа Сретеновића; код ње су корита за стоку и за прање рубља; Мала Вода ниже Мале Соколовице, чесма Барица у горњем крају села, Вода или Корита у доњем крају села; има доста „изворака“ (издани) по ливадама, који и лети „жмаре“ и натапају их. Код њих су ограђене баште с поврћем.

Земље и шуме.

Њиве и ливаде су по странама брда: Селиште, Долине, Лаз, Дубови, Бахча, Њиветак, Стубла, Барица, Крље, Мала Њива и Ситница. Око сваке куће има засађених воћака, а ту су и главне њиве. Испаше су на Соколовици, Преседлини, Пољицама, Пландишту, Челопеку, Бабином Трбуху, Ђурђеву Долу, Лукову Лазу, Трлинама, Колибишту, Обзовику, Старом Брду; ситна шума: Дубови, Мала Бабњача, Каменитњак, Мала Раван, Локва, Кула, Крсуљино Брдо, Шиљара Чукара, Јасике, Орловац, Широки До, Савин Поток, Оцин Гај, Јасик и Преседла; Грот и Молитва су врхови на Соколовици. Мала Соколовица је под ситном храстовом шумом, а Велика је у „кршу“ (камену).

Старине у селу.

На Селишту је било старо Скуково, ту има остатака старог пута који је водио из Дежеве за Студеницу. На Соколовици има војничких шанчева из 1876. гдоине. Између горњег и доњег краја села је старо и садашње гробље. У старом гробљу очувала се надгробна плоча с натписом из 18. века.

Постанак села.

Село се заселило крајем прве половине 18. века. Године 1948. имало је 62 становника (село страдало у рату 1941–1944).

Порекло становништва.

 -Плавшићи, Јеремићи, 3 куће, Сретеновићи, 3 куће, Тимотијевић, 1 кућа, су од Јоловића у Прћенови и Мутавџића у Пожежини, дед се доселио из Црног Врха код Плава.

-Јајић, 1 кућа, Св. Ћирик,  је старином из Мораче, прешао из Тушимље 1923. године.

-Маринковићи (св. Арханђео) сусе одселили  у Кућане на Рашкој.

*Писано у множини за сва поменута села.

ИЗВОР: Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Коментари (5)

Одговорите

5 коментара

  1. highlander

    Није Пендовић него Пендић, са славом Свети Јован. То је иста породица коју налазимо и у Кузмичеву и Бинићу.

  2. Djordje colovic

    Znali ko sto o colovicima

  3. Glišović

    Da li neko zna nešto o gašanima?

  4. Ivica Timotijevic

    Poštovani,
    Što se tiče porodice Timotijević, tačno je da je jedna kuća koja slavi slavu Sv. Nikolu, doseljeni iz Lijeve Rijeke, Crna Gora.
    Doveo ih je Timotije po kome smo i dobili prezime Timotijevic.
    Inače prezime nam je bilo Lopaćanin iz zaseoka Lopate.
    Postoje pisani tragovi (matične knjige).
    U zaseoku Lopate postoji i groblje sa tim prezimenom.
    S poštovanjem,
    Ivica Timotijević