Насељавање војнићко-слуњске области (презимена првих Срба на Кордуну)

9. април 2014.

коментара: 97

Подаци преузети из књиге „Карловачки генералат“ Војина С. Дабића. Више података може се наћи у самој књизи (110 – 118 страна). Приредио сарадник портала Порекло Јован Ерор.

Vojnicko - slunjska oblast

„Војнићко-слуњска област била је до почетка Великог бечког рата (1683-1699) скоро потпуно пуста, јер су преко ње, као ничије земље, уз аустро – турску границу, стално четовали турски крајишници. Једино је на левој страни реке Коране, између рушевних утврђења у Велемерићу и Белају, постојало од половине 17. века једно мање српско насеље. У њему је било, како је војни инжењер М. Штиер (M Stier) забележио у својим путним белешкама и на скицама сачињеним приликом обиласка Карловачког генералата, најмање 50 нових влашких кућа. Неку сигурност на овом несигурном крајишту пружала су им два војводства жумберачких ускока, која су држала сталну стражу у Велемерићу. Није познато одакле су и када дошли поменути досељеници, јер о њима нема података у другим изворима.

Почетком Бечког рата (1683-1699), који је изазвао велика померања становништва и крупне демографске промене на Балканском полуострву и у Панонској низији, један од већих миграционих таласа запљуснуо је и Карловачки генералат, а посебно војнићко-слуњску област. Тада је неколико хиљада Срба, дотадашњих турских поданика, напустило своја станишта у Босанској крајини и населило се у пустим крајевима у међуречјима Коране и Мрежнице и Коране и Глине. Неке од њих принудиле су на сеобу несређене прилике у Босни и Херцеговини, као и намера турских власти да српско становништво, у које нису имале поверења, преселе из пограничних крајева дубље у унутрашњост земље. Друге су на промену станишта подстакли аустријски крајишки заповедници, нешто наговором, а нешто и силом.

Насељавање српског становништва у војнићко-слуњској области започело је 1686. године, када је неколико стотина породица дошло са турске територије и населило се у Тржићу, Будачком, Скраду, Перјасици, Полоју и Војнићу. Њихово насељавање спроведено је у одсуству карловачког генерала Ј. Ј. Херберштајна, који је, после пустошења Лике и Крбаве 1685. године, отишао на Малту да би се укључио у борбе малтешких витезова са Турцима. По повратку са Малте, схвативши да су нови досељеници „неприлично настањени“ морао је, како је написао у свом акту од 20. априла 1689. године „in persona u krajinu izaiti i za sada, dokle se krajina z voliom božiom na dalie odmakne, stalne meje navlastito med Horvackimi i Vlaškimi sinovi, koi su se u Budačkom i kod Skrada nastanili, stalne i mirne učiniti“. Ништа боље није било ни у погледу међа других насеља, али су ратни догађаји, посебно нови војни поход предузет у лето 1689. године, ради освајања Лике и Крбаве, осујетили његову намеру да уреди границе атара свих насеља у војнићко – слуњској области. То питање њихових међа касније је било узрок многих жалби и мучних спорова међу појединим досељеничким групама. Управо, њихове жалбе, као и судски списи о овим споровима, сада су најважнији извор за проучавање тока насељавања војнићко – слуњске области.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Према подацима у непотпуним, сумарним пописима крајишника, сачињеним крајем 17. века, имала је српска крајишка заједница у војнићко слуњској области 3670 становника: 1500 у Будачком и његовој околини, 600 у Скраду, 900 у Перјасици, 330 у Полоју и 340 у Војнићу. Оволики број досељеника био је за тадашње прилике прилично велик. Поређења ради, у Огулинској капетанији, највећој и најбоље насељеној капетанији Карловачког генералата, било је тада 5786 становника – 3162 Србина и 2624 Хрвата.

Насељавање српског становништва у војнићко – слуњској области створило је услове за проширење појединих капетанија Карловачког генералата. Бариловићкој капетанији, коју је раније чинило само утврђење у Бариловићу, прикључена су на прелазу из 17. у 18. век српска насеља у Доњем и Горњем Будачком, Перјасици, Скраду и Клокочу. Предано се старајући о насељавању поверених му крајева, бариловићки капетан Ј. Халерштајн населио је у својој капетанији 1711. године још 158 српских породица пребеглих са турске територије. Тада су заснована села Корански Бријег, Мали и Велики Козинац и Косирско (Косјерско) Село, а њихови становници укључени су у већ постојеће крајишке заједнице у Доњем и Горњем Будачком, Перјасици и Скраду. Неколико породица доселило је 1713. године и у Клокоч, али су оне, незадовољне добијеним земљишним поседима, који им нису одговарали ни по величини, нити по квалитету земље, убрзо отишле у Јужну Угарску. У селу је остало, према подацима из 1715. године , само шест српских породица, које су се ту прве населиле и међусобно поделиле најквалитетнија земљишта. На место одсељених дошли су касније нови досељеници, па су у Клокочу 1725. године биле 44 српске породице.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

… На почетку аустро – турског рата 1716-1718. године пребегло је у Карловачки генералат више стотина Срба из Босанске крајине. После обимне преписке са Ратним саветом у Грацу, у којој је детаљно размотрено питање насељавања ове досељеничке групе, карловачки генерал је решио да се населе у Тушиловићу 33 српске породице, које су у метежу пребегле из босанског села Турија на челу са кнезом Радојицом Мандићем. …

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Српско становништво је од краја 17. до половине 18. века засновало у војнићко-слуњској области насеља: Броћанац, Буковицу, Доња Мочила, Доњи Будачки, Доњи Војнић, Доњи Скрад, Горња Мочила, Горњи Будачки, Горњи Војнић, Горњи Скрад, Клокоч, Кључар, Корански Бријег, Косирско (Косјерско) Село, Крстињу, Мали Козинац, Перјасицу, Полој, Поповић Брдо, Примишље, Српски Благај, Тоболић, Тржић Примишљански, Тушиловић, Велики Козинац и Збјег. Она су, због неорганизованог насељавања, а делом и због конфигурације терена, имала већи број заселака, који су се, временом, развили у посебна села. По свом изгледу, судећи на основу бројних оновремених карата, спадала су ова села у насеља тзв. старовлашког типа.

Хрватско становништво населило је у овој области неупоредиво мањи број насеља: Церовац, Цвитовић, Хрватски Благај, Кнежгорица, Кремен, Лађевац, Подмелница, Поповац, Раковица, Слуњ, Велемерић и Вукманић, и то већином у околини Слуња. Хрвате су у слуњски крај делом усмеравале војне власти, а делом Римокатоличка црква. Стварање неколико хомогених хрватских насеља у слуњском крају омогућило је сењско-модрушким бискупима да у Слуњу половином 18. века оснују једну парохију и на тај начин доврше омеђавање своје бискупије, чије су границе у турском расапу избрисане и заборављене. Хрватска насеља у близини Карловца припала су Загребачкој бискупији, али су, због малобројности становништва, добила своју посебну жупу тек крајем 18. века.

Број српских и хрватских насеља у војнићко – слуњској области осетно је повећан крајем 18. века, када су, захваљујући освајањима за време аустро – турског рата 1788-1791, припојене Карловачком генералату цетинградска, дрежничка, подпљешевичка, лапачка и србска област. И овај рат, као и претходни аустро – турски ратови, довео је до великих сеоба становништва, посебно српског. На самом почетку рата пребегла су са турске територије у Карловачки генералат 7.323 Србина, од којих их је чак 1.317 одмах ступило у аустријску војску. По завршетку рата, када је утврђена нова аустро – турска граница, већина ових пресељеника, чија су некадашња насеља припала 1791. године Хабзбуршкој монархији, вратила се на своја стара станишта. Војне власти, које су организовале поновно насељавање освојених крајева, резервисале су за хрватско становништво углавном из Огулина, Модруша и Тоуња, земљу у околини Дрежника, Фурјана и Цетинграда, где је дотад живео муслимански живаљ.“

ПРЕЗИМЕНА У ВОЈНИЋКОЈ ОБЛАСТИ 1725. ГОДИНЕ:

Доњи и Горњи Будачки:

Алинчић
Бабић
Баић/Бајић
Бакић
Банић
Беливук = Бјеливук (2 породице)
Билиа
Биркић (2)
Благојевић (4)
Божић (5)
Брдар (2)
Бркић
Буква (2)
Векић
Везмар
Видић
Вила (2)
Воиновић/Војновић (5)
Вуинчевић
Вука
Вукобратовић (4)
Вучетић
Гоиковић = Гојковић (2)
Грковић (2)
Грубић
Гушић
Делић
Дианковић ?
Ђурић (5)
Докић (2)
Дробњак
Дуванџиа
Жипић ?
Живковић
Зец
Јанић (2)
Јаснић
Јелић
Јовић (3)
Карамарковић (2)
Кесер (3)
Кнежевић (3)
Комадина (4)
Копривица
Косарић
Косир = Косјер (5)
Ковач (3)
Ковачевић (4)
Краиачић = Крајачић
Кресојевић (4)
Кунић (3)
Лиса
Лончар (3)
Лукач
Магаревић
Магарица (3)
Мајстор
Малић
Мандић (3)
Маноиловић = Манојловић 2
Маринковић (4)
Мартиновић (8)
Марчетић
Матиешић = Маћешић (12)
Матиевић = Матијевић (9)
Михаиловић = Михајловић (5)
Миљеновић (6)
Мириловић (2)
Миркић (5)
Мирковић (2)
Миројевић
Митровић
Момчиловић
Мркаљ
Новаковић (3)
Опарница (2)
Оридић
Падежан = Падежанин (5)
Парун (2)
Павковић
Павловић
Пеурача (2)
Перић (3)
Перковић
Петровић (3)
Поповић (3)
Продановић (3)
Радовић (2)
Радуловић (3)
Раичевић
Раић (3)
Ракетић
Родић
Савић (2)
Сикирица (4)
Слиепчевић = Слијепчевић
Сракић (2)
Срђеновић
Сужањ
Тесла
Тодорић (4)
Тодоровић
Томашевић (2)
Томић (3)
Тумбас
Хаидиновић = Хајдин(овић) (2)
Харамбашић
Христић
Црнокрак
Цвиетић = Цвијетић (2)
Чачул
Чика
Чикеша
Шаула (8)
Шепа (2)
Шипић

Перјасица:

Баић/Бајић (2)
Бакић (3)
Балковић
Бег
Белић (3)
Белобрк = Бјелобрк
Богдановић (2)
Бранисавић (2)
Брешац
Брешевић
Брошинић
Будимлић
Буњевчевић
Видовић
Витасовић
Вукашиновић (2)
Вукмировић
Вукобратовић (3)
Вучетић (3)
Гаћеша (3)
Грубишић = Грубјешић (3)
Гвоздић
Дабић (2)
Даић
Диклић
Дирсаић ? (4)
Дмиаковић ? (2)
Дмитровић
Добричић
Дрњаковић = Дроњаковић/Дробњаковић ?
Дубиздела
Ђекић (3)
Живчић
Ивчић
Јанић
Јелача
Канџиа (2)
Карамарковић
Карановић (2)
Карасовић (3)
Косић
Косир = Косјер (9)
Ковачевић
Краинчевић = Крањчевић ?
Кудуз
Кукул = Кукуљ ?
Куриа = Курија (3)
Куваић (3)
Лежан
Лончар
Лужић
Лупардиновић = Лубардиновић ? (2)
Мацут (2)
Маноиловић = Манојловић
Маринковић (3)
Мартиновић
Марчетић
Матеша (2) (можда Маћеша па касније Маћешићи који су бројни?)
Мишљенчевић (3)
Михаиловић (3)
Милинковић (2)
Миљенковић (2)
Мрђеновић (2)
Мулаић
Орешчанин (6)
Павић (2)
Петровић (3)
Пиљуга
Поповић (4)
Попречица (2)
Пушкар (2)
Пуљар
Радиновић
Раишић
Раосавлић = Раусављевић
Седлар (6)
Синаић = Зинаић (4)
Сјетић
Судар (3)
Сударевић (2)
Сучевић (3)
Тепшић
Томашевић
Хелдуповић
Хрелић
Циган
Цимеша (10)
Цветовац (2)
Чачић
Чевелиа
Чикандић
Чотрић (2)
Шашић (3)
Шиша (2)
Ширић
Шкргић
Шолаја

Скрад:

Болић (3)
Бунчић (3)
Велемировић (6)
Вишнић (2)
Владисавлић = Владисављевић
Владић (2)
Војчиновић
Вуиасковић = Вујасковић
Вуичић (2)
Вукдраговић (6)
Вуковић
Вучковић (2)
Газибара (6)
Гламочило (2)
Гриаковић = Гријаковић
Дамиановић = Дамјановић
Добросавић = Добросављевић ? (3)
Драгосавић
Дудуковић (6)
Живковић
Зделар = Здјелар (2)
Јакововић
Јовичић
Каблар
Карамарковић (2)
Ковач
Козлина (10)
Кулунџиа = Колунџија
Кузмановић
Лежаја (2)
Лончар
Мали
Марић
Марковић (3)
Марчинковић
Матиашевић = Матијашевић
Михаиловић
Милиеновић = Миљеновић (4)
Милошевић (4)
Миловановић (5)
Мирнић (3)
Мркаљ
Никшић
Новковић (4)
Подкраиац = Подкрајац (2)
Поповић (2)
Пушкар (3)
Раиновић (3)
Смолиановић = Смољановић
Тарбук
Филиповић
Чопрић = Чотрић ?
Ћосић

Клокоч:

Барак
Буњевац
Бусовић
Владић
Вуиновић (2)
Вуковић
Вулетић
Вучковић (3)
Грубић
Гуин = Гуњ
Деановић = Дејановић
Дудуковић
Јагодић
Јемениа ?
Јоснић = Јаснић ?
Карамарковић
Карановић
Кланац
Косир = Косјер
Ковач
Личанин
Лончаревић
Маисторовић = Мајсторовић
Матиевић = Матијевић (2)
Михаиловић
Милић
Мирић
Момчиловић
Новаковић
Огњеновић
Паић (2)
Пеурача (2)
Петровић
Ракинић
Самарџиа = Самарџија
Херор = Ерор (2)
Шаула

Према попису сачињеном приликом насељавања Тушиловића, пребегле су из Турије српске породице:

Блажовић
Боројевић
Вукић (3)
Вуковић
Грубешић = Грубјешић
Ђипало
Жељковић
Живковић
Жутић
Зебић
Зимоша = Зимоња или Цимеша ?
Злојутровић
Јелић
Лекић
Малешевић
Мандић (2)
Опалић
Петровић
Поповић (3)
Ракинић
Рекић
Релић
Скорупан
Тадић
Трбуховић = Трбојевић
Црнојевић
Шакинић = Ракинић ?
Шкрбинић

ИЗВОР: Војин Дабић – Карловачки Генералат

ПРИРЕДИО: Сарадник портала Порекло Јован Ерор.

Коментари (97)

Одговорите

97 коментара

  1. Milan

    Hvata na odgovoru,
    Bio bi vam zahvalan ako mi malo pojasnite sta je starinacko slovinsko poreklo…
    Sto je rod B u okviru 12 DN grane u srpskom DNK projektu i o kakvoj vrsti testiranja govorite i gde moze da se obavi…
    Veliki pozdrav.

    • Бранко Тодоровић

      Стариначко словинско становништво је становништво историјске Славоније, која се прозала отприлике на овом простору који је назначен на овој карти, а чија ће кохерентност значајно бити нарушена доласком Турака на ове просторе, када се пред њима повлаче Срби и Хрвати, једни остајући углавном на тим просторима, а други пролазећи кроз те просторе даље ка северу, према Угарској и Аустрији (наравно, на том простору задржаће се и одређен број Хрвата). Заједно са хрватским становништво, повлачило се деломично и словинско становништво, иако извесни документи говоре у прилог да су Славонци ипак у одређеној мери дочекали Турке, и касније остали на просторима којима су Турци овладали, нешто слично Србима који су се ту помешали са њима.

      Од тог становништва део ће се и потурчити, а од чега ће неки после вратити се хришћанству, било католичком било православном, док ће остали отићи према Босни и Турској, углавном губтиком ових простора за Турке после Великог бечког рата. Словинско становништво данас је тако подељено вероватно између Срба, Хрвата и Муслимана, те добрим делом вероватно инкорпорирано у словеначки етнички корпус, коме изворно и припада.

      Што се тиче “рода В” у оквиру I2 DN гране хаплогрупе I2, реч је тестираним појединцима на порекло по мушкој лози (тамо их има 27, мада у нејавним базама их има много више), које имају заједничког претка у последњих 1000 година, што се сматра за гранични период историјског неког сродства. Наравно, у зависности од дужине низа маркера, за неке родове се то може тврдити са мање, а за неке са више поузданости.

      Иначе, реч је о ДНК тестирању мушког Y ДНК хромозома, који се узима путем штапића којим се протрља унутрашњост уста-образа тестирајућег. Може се радити у неколико лабораторија у иностранству, као и неколико лабораторија у Србији, видите за детаље овде.

      Цене зависе од лабораторије до лабораторије, као и од броја жељених маркера. Код нас у Београду раде углавном на 23 маркера, што није лоше, и на основу чега се углавном може одредити припадност неком роду, поготово ако је случај родова попут овог “рода В”. Чланови Друштва имају право на попуст од 50% у ДНК Центру у Београду.

      Детаље можете потражити и на Форуму. 😉

  2. Milan

    Jos jednom hvala.
    I jos jedno pitanje.
    Navodno su Keseri dosli na Kordun sa Kosova ,a moguce i iz Bosne…
    Keser je turski naziv za alatku koja se na srpskom zove Tesla,…
    Dalí mozda imate koji podatak o toj liniji porekla Kesera na Kordunu?
    Jos jednom veliko hvala i pozdrav.

    • Милорад Богдановић

      Е да си Милане навео коју славу су славили твоји презимењаци, можда би се још нешто могло сазнати о твојим могућим сродницима, али ево само да ти наведем да се у 19 вијеку спомиње презиме Кесер на простору Б.Брода гдје славе Стевањдан, а Никољдан око Тешња и Прњавора.
      Презиме Кесерић, код Тешња славе Ђурђевдан као и презиме Кесеровић код Б.Градишке.
      Ово презиме још славе Јовањдан у Пискавици код Бањалуке и Никољдан код Б. Градишке
      Презиме Кесар такође се спомиње код Тешња, слава Никољдан као и у мјесту Пољавнице код Б.Дубице. Претпостављам да је то и ваша слава, јер са простора Грмеча и Козаре одселио је велики број становника ка Банији и Кордуну, као и Славонији.

    • Бранко Тодоровић

      Није искључено да је порекло и такве врсте, у том случају погледајте прилог који вам је оставио господин Богдановић, а било би занимљиво и кад бисте навели коју славу славите или сте славили (ако се памти…).

      Иначе, у праву сте keser на турском значи алатку за тесање дрвета, могуће да и да је порекло онда “несловинско”. 😀

  3. Milan

    Zdravo Milorade,,
    Nasa slava je Djurdjevdan,
    Hvala i veliki pozdrav!

  4. Душан Поповић

    Поштовани,
    интересујем се за презимена Поповић(очева страна) и Мандић(мајчина страна),обе породице су из Тушиловића.Мој брат од стрица је још увек на породичном огњишту а ујак је протеран у Олуји 1995.Поповићи славе Светог Архангела Михајла ,а Мандићи Ђурђевдан.Можете ли ми нешто рећи о пореклу ових породица и њиховом насељавању на Кордун?

  5. marijana

    Postovani, da li mozete da mi kazete o prezimenu Sajcic? Do 1995 smo ziveli u Perjasici ali me zanima kada su se naselili tamo?

  6. dragan

    Postovani.da li mi mozete reci poreklo prezimena Kljukovnica.kad se prvi put pominje to prezime.

    • Јовица Кртинић

      Према Етимологијском рјечнику Петра Скока, израз кљуковница је забележен у Лици, а представља “јело од погаче поливено врелом водом и зачињено машћу”.
      Према попису НР Хрватске из 1948. презиме Кљуковница је било присутно у општини Војнић (Кордун) у следећим местима: Радоња, Војишница и Војнић Доњи. Такође, презиме се среће и у месту Градац (Макарска), а могуће је да се ради о одсељеним Кордунашима с обзиром да су забележена само два носиоца овог презимена.

  7. Miki

    Poštovani,
    Interesuje me poreklo prezimena Vojnović. Vojnovići iz Prikozmića,Pecka,Kordun,kao i Vojnovići Crni Potok. Hvala unapred

  8. dragan

    Postovani.kljukovnice su bile na kordunu do ’95:-(.a mene intersuje ako imate imformaciju od koh prezene je nastalo prezime Kljilovniva.Hvala

  9. Милорад Богдановић

    Еее Драгане Драгане.
    Напиши ћирилицом да те сав свијет разумије, овако, тешко да ти било ко узврати одговором.

    Да ли се овдје ради о презимену Кљуковице или Кљиловина? Коју слави славе? Из ког мјеста?

  10. Marijana

    Postovani,

    zamima me poreklo prezimena Sajčić. Živeli smo u Perjasici, krsna slava je Sv. Jovan.

    Unapred hvalal