Порекло презимена Јанковић

7. март 2012.

коментара: 146

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ ЈАНКОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Јанковић

Хаплогрупа: E1b род Куча

Порекло: Велишевац, Љиг, Србија, генетски резултати откривају везу са Кучима Мрњавчићима

Крсна слава: Стевањдан

Контакт:
_________________________

Јанковић

Хаплогрупа: E1b род Васојевића

Порекло: Васојевићи, Црна Гора

Крсна слава:

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

ЈАНКОВИЋИ

(живе у Грабовици и Јаворју)

Јанковићи су огранак Добриловића. Своје садашње презиме добили су по Јанку Добриловићу, сину попа Маринка. Јанко је био истакнути јунак и борац против Турака. Објесио га је Мехмед-паша Скопљак на Пушини, 1805. године, јер се истицао у борбама против Турака и учествовао у устанку Дробњака 1805. године. Од Марка остану синови Сава, Тривко, Марко и Видак, преселе се из Комарнице у Грабовицу на своје катуне и ту се прозову Јанковићи. Тривко је био познати хајдук и налазио се у чети Гаврила Шибалије; погинуо је у околини Пљеваља у борби с Турцима. Од овог братства је познат официр Марко, који се истакао у балканским и Првом свјетском рату.

У Комитском покрету истакли су се Новичини Живко и Радован, те Крсто и Томо. Новица се налазио у раду у Јужној Америци, одакле је као добровољац дошао да учествује у Првом свјетском рату. Убиле су га Швабе 1917. године.

У НОР-у 1941-1945. године из овог братства погинули су Миливоје Божов на Пљевљима 1. децембра 1941. године, Чедомир Милетин код Горњег Дубца у ужичком крају априла 1944. године и Јован М. Јанковић из Грабовице 1944. године код Ужичке Пожеге. Божо Бошков је био припадник НОП-а прво у Дурмиторском НОП одреду, а касније у саставу Седме омладинске црногорске бригаде од њеног оснивања.

Неки од овог братства су прешли да живе у селу Јаворју на своје бивше катуне; има их исељених и у Бачком Добром Пољу, гдје су колонизовани 1945. године.

Славе Никољдан, а прислужују Ђурђевдан.

___________________

ЈАНКОВИЋИ

(у Крњој Јели)

Поријекло им је од Дуловића чији су огранак. Презиме Јанковић су добили по Јанку Секулину, праунуку Јована Дулова. Јанко је био истакнути јунак свога доба и врло угледни братственик Дуловића. Јанков син Ристо био је јунак и познати племеник којим су се његови братственици поносили. Био је вјешт и познат стрелац. Имао је увијек добро оружје, од кога се није никад одвајао. Постоји вјеровање, а с обзиром на његове нишанске способности, да је његова пушка синџирлија убила Смаил-агу Ченгића на Мљетичку 1840. године. Толико је био сигуран у себе и у своју пушку да тамо гдје је нанишанио није никада промашио. Иначе је био скроман и није никзда хтио да се хвали. У боју на Мљетичку скинуо је са Смаил-аге ћурак који је с поносом носио у свечаним прилжама. Због свега овог књаз Никола му је додијелио новчана примања која је до краја живота уживао. Праунук Ристов Вукосав Перов био је храбар ратник и велики јунак. Носилац је Обилића медаље.

На раду у Америци од 1903. до 1911. године били су браћа Вукосав и Милован Перови. Милован је и умро у Америци.

У заробљеништву у Мађарској у логоу Нађмеђер у времену од 1916-1918. године налазио се Божо Перов.

Драгиша Вукосављев је члан Партије од 1938. године и први секретар партијске ћелије основане 1940. године у Крњој Јели. Носилац је Партизанске споменице 1941.

У НОР-у 1941-1945. године учествовали су Данило и Драгутин Вукосављеви, а погинули су у Морачи 1942. године. Манојле Божов је погинуо 1944. године у Лици.

Петрана Перова, удата Станојчић, носилац је Партизанске споменице 1941. године.

Милутин Божов се послије Другог свјетског рата из Крње Јеле преселио у Колашин.

Овдје треба истаћи да из овог братства, по броју малог, али по јунапггву врло истакнутог, није било издајника који су се борили или прешли на страну непријатеља.

Славе Шћепандан, а прислужују Светог Илију.

_______________

ЈАНКОВИЋИ у селу Црној Гори на Пивској планини поријеклом су из Тепаца. По ријечима Стојана Јанковића, професора из села Црне Горе, у Тепца су се доселили из Комарнице, гдје су дошли из Бањана са осталим Новљанима када су насељавали Дробњак. Иначе, њихова даљња старина, према његовом казивању, потиче из Равних Котара код Задра, одакле се Јанко Јанковић, не могавши трпјети турски зулум и млетачко лукавство, иселио и преко Бањана и Комарнице стигао у Тепца. Јанко је имао три брата: Антонија, Јола и Марка. Након кратког боравка у Тепцима, Марко се одселио у Карановац, данашње Краљево; Антоније у Орље у пљеваљском крају, Јоле на своје катуне у Надгору и од њега су Јоловићи, а Јанко са синовима Будом и Жарком у село Црну Гору на Пивској планини. Будо је имао сина Николу, а Жарко Јована и Мирка. Никола Будов има Илију и Рада; Мирко Жарков се с породицом одселио у ужички крај, а његов брат Јован је погубљен врло млад од стране Турака и од њега нема потомства.

Илија Николин има сина Милутина-Мила, а брат му Раде Лазара. Миле има три сина: Петра-Пека, Благоја и Обрада. Лазар има Новака, а Новак Риста.

Петар-Пеко је учесник балканских и Првог свјетског рата, а након капитулације Црне Горе, прикључио се Комитском покрету до коначног ослобођења. Благоје и Обрад су, након Првог свјетског рата, завршили учитељску школу. Обрад је написао једну кратку монографију Острво слободе у којој је на сликовит начин описао поријекло и живот становника села Црне Горе.

Потомци Јанковића данас живе у Црној Гори, Београду и Новом Саду.

Славе Никољдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

 

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (146)

Одговорите

146 коментара

  1. dante

    Има ли ко шта о овоме презимену?

  2. Александар Кузманов Јанковић Војвода рушкогорски

    Имам неке податке да моја фамилија потиче из НЕВЕСИЊА,и да постоји у РУМИ ор 1918 године,хтео бих сазнати нешто више отоме.
    Поздрав,
    Александар Кузуманов Јанковцић
    Војвода Фрушкогорски

    е-маил . [email protected]
    Tel/Fax +58-212-632.7802
    Mobil +58-412-723.0778
    Mobil +58-426-615.8733

  3. Slavica Jankovic

    Jel mi moze neko reci odakle potice prezime Jankovic. Ja mislim da je iz crne Gore,Cetinje iako sam rodjena na kosovu,Suva reka. Hvala ,pozdrav Slavica kolly-Jankovic

  4. Јелена

    Интересује ме порекло презимена Јанковић. Славимо славу Свети Стефан, живимо у Јовцу (Поморавски округ), код Јагодине.

  5. Sarko

    Jelena Vasa familija Jankovic je starosedelacka u Donjem Jovcu. – Jankovici (7 k., Sv. Stevan), zabelezeni ste 1930 god. (Belica, Stanoje M. Mijatovic).

  6. estavella

    Iz Jagodine su starinom i Jankovici iz Krusevca, osnivaci sadasnje Merime. Jos oko 1830 se Glisa Jankovic preselio u Krusevac i osnovao 1839.tu radionicu koja prerasta u Merimu. Ne znam tacno koju slavu slave niti da li su iz nekog sela oko jagodine ili same Jagodine.

  7. Порекло бројнијих фамилија-презимена ваљевске Тамнаве по књизи „Антропогеографија ваљевске Тамнаве“ Љубомире Љубе Павловића, издање 1912. године.
    Место-када су досељени-одакле су досељени-Крсна слава-напомена.
    ЈАНКОВИЋ

    -Козарица, прва половина 18. века, Остружањ у Подгорини, Преп. Патапије, уз Глигориће.
    -Ћуковине, прва половина 18. века, Бобова у Подгорини, Никољдан, уз Димитриће.
    -Лисо Поље, стара породица, Лазервдан, уз Маричиће* и Јегдиће.
    *Маричићи су стара бргулска породица, чији је последњи потомак изумро у овом селу, остали су као Јанковићи и Јегдићи у Лисом Пољу и Брулицама (Кртинска) до Саве.
    -Орашац, прва половина 18. века, Горње Кошље у Азбуковици, Јовањдан, уз Јовановиће.
    -Мали Бошњак, друга половина 18. века, Леовићи у Азбуковици, Михољдан, уљези у Ћосиће.
    -Букор-1, друга половина 18. века, Селанац у Азбуковици, Стевањдан.
    -Букор-2, друга половина 18. века, Осат, Никољдан, Доња Мала.
    -Гвозденовић, друга половина 18. века, Тршић у Јадру, Петровдан.
    -Гуњевац, друга половина 18. века, Голубац у Колубари, Лучиндан.
    -Кртинска, друга половина 18. века, Осат, Никољдан.
    -Непричава, друга половина 18. века, Рудник, Св. Василије, циганско-ромског порекла.
    -Таково, друга половина 18. века, Горња Буковица у Азбуковици, Трифундан.
    -Вукићевица, после 1827. године, Јадар, Никољдан и Алимпијевдан, уљези у Живановиће.
    -Дрен, после 1827. године, Б. Крајина, Јовањдан, уљези у Младеновиће.
    -Докмир, после 1827. године, Стрмово-округ ужички, Никољдан.
    -Новаци, после 1827. године, Горња Буковица у Подгорини, Ђурђевдан.
    -Радљево, после 1827. године, суседне Шарбане, Јовањдан, доведени уз матер.
    -Скела, после 1827. године, Ђурђево у Банату (ја бих рекао у Бачкој, оп. Милодан), Никољдан.
    -Степање, после 1827. године, оближњи Паљуви, Св. Јован Претеча.
    -Чучуге, после 1827. године, Горња Буковица у Подгорини, Ђурђевдан.

  8. Ivan

    Interesuje mi poreklo Jankovic iz Sapca. Slava je djurdjevdan.

    Pradeda mi se isto zvao Ivan Jankovic I imao brata Zivana u selo Zabar blizo Sapca.

  9. Небојша Новаковић

    Ови Јанковићи из Жабара имају и презиме Радић (1 кућа). Славе Ђурђевдан, а непознатог су порекла. (судећи по подацима Војислава Радовановића, “Шабачка Посавина и Поцерина”)

  10. nenad jankovic

    Voleo bih da saznam odakle su dosli Jankovici u selo Misar. Slava je Djurdjic.

    • Милорад Богдановић

      У селу Славићи-Славићка код Бањалуке некада су живјели Јанковићи, којима се “губи траг” око половином 19 вијека. Највиши врх Рактоваче, њена ј/з страна носи назив Јанковићи, гдје су некада Јанковићи имали своје домове.
      Иначе у “Шематизму дабробосанском за 1882 годину” Јанковићи који славе Ђурђиц спомињу се само у парохији Пале и Сарајево. Иначе, ово презиме слави још 16 разлчитих слава у Митрополији дабробосанској, у томе времену.

      • Да ли постоји предање о поријеклу Јанковића из села Бистрице , на 12 километру од Бања Луке , према Бронзаном Мајдану. Крсна слава им је Св.Никола ( 19 децембар ) . Дијеле се на Јанковиће Горње – Доње – Главица Јанковића и Јанковића Клупе . Има их и у сусједним Мотикама , али ту су прешли из Бистрице.