Pribaković

3. mart 2012.

komentara: 3

Poštovani,

ova stranica je u pripremi.

Pozivamo vas na saradnju.

Pošaljite nam svoj prilog, sve što znate o ovom prezimenu na osnovu usmenog predanja ili citiranjem navoda iz knjiga (navedite kojih) ili onog što je već objavljeno na ostalim internet sajtovima (napomenite kojim).

Obavezno napišite i koju krsnu slavu slavite i područje u kojem se ovo prezime pojavljuje.

Navedite i ime poznate ličnosti (gde je rođen-a, čime se bavi), koja nosi ovo prezime.

Vaš prilog ostavite u komentaru ili pošaljite na i-mejl:

[email protected]
Pišite nam

Prethodni članak:

Komentari (3)

Odgovorite

3 komentara

  1. dejan pribakovic

    Prezime Pribakovic je nastalo od prezimena Pribak posle 1852 godine dodatkom ovic. U putopisima Felixa Kanica se pominje raski kaetan Filip Pribak iz sela Pribaka kao i u srpskom popisu iz 1834 godine. Takodje se pominje i Milosev knez Pantelija Pribak iz 1833 godine.

    Vracajuci se unazad kroz vekove imate turski Defter za Prizrenski sandzak mahala Radomir iz 1571 godine gde su popisani Pribak kaludjer i Kuzma Pribak. Pre toga u Defteru iz 1477 za Nahiju Piva i Banja, dzemat kneza Vukica tj. sina Bratila, upisan je Vukosav sin Pribaka itd.

    Pribakovici su se doselili na prostor sela Vencac opstina Aleksandrovac sredinom 19 veka iz sadasnjeg sela Jelakci gde neki i danas zive i prezivaju se Pribanovic. To je tacno jer ja znam sve svoje pretke poimenicno nekoliko vekova unazad tako da se podaci poklapaju. Zanimljivo je da Pribaci vuku to prezime kroz vekove bez obzira sto u ta vremena nisu postojala prezimena.

    Iz istog sela Pribaka tj. Jelakca u vreme raseljavanja sredinom 19 veka jedan otomak je otisao u Dragusu ostina Blace gde i danas zive i prezivaju se Pribak. Takodje, jedan potomak je otisao u Vrnjce, Vrnjacka Banja gde danas imaju svoju ulicu Pribacku. Svi slave Svetoga Tomu.

    Advokat Moskovljevic u svojoj knjizi ide u 14 vek, Kosovo, Prizrenska gora i pominje tri brata, Toma, Tomaz i Pribak tzv Tominci. Karakteristicno je da se otac kneza Lazara zvao Pribac a u svim turskim sisima se ominje kao Pribak. Nista nije slucajno kao sto Grbaljci i Pastrovici pominju da je Lazar kao dete boravio na teritoriji Lastve i sto Pastrovici slave Vidovdan kao najveci praznik.

    Ovo je siroka tema, postoji jos podataka i podudarnosti i ja sam sreman da vam ih dostavim.

    • Aleksandra Jensen

      Postovani Dejane,

      Iz prica koje sam slusala, Filip Pribakovic je moj predak -moj cukundeda. Moj pradeda Dusan Pribakovic se bavio ugostiteljstvom i stekao je znatno bogatstvo u Kraljevu.
      Ja znam za dve legende: Pribac je bio cuvar blaga Jelene Anzujske, a drugi Pribac je bio otac Lazara Hrebeljanovica.

      Moji Pribakovici takodje slavu Sv. Tomu.

      Puno pozdrava

  2. Ivan Pribakovic

    28. Pribaković, Tomindan, Venčac/Aleksandrovac

    Pripada haplogrupi I2-PH908. Haplotip je skoro pa modalan i samim tim ima veliki broj bliskih poklapanja koja nemaju suštinski filogenetski značaj. Jedine donekle nemodalne vrijednosti markera su DYS389-II=32 i DYS458=16.

    Pribakovići pripadaju razgranatom rodu Bušeta sa Kopaonika. Maticom ovog roda se smatra naselje Belasica na južnim padinama Kopaonika ( u opštini Podujevo) gde ih više nema. Odatle su se pripadnici ovog roda iseljavali u Župu alaksndrovačku, Toplicu, Rasinu, Levač, Belicu, a prisutni su i na području Leposavića. Na Srpskom DNK projektu prisutan je veći broj pripadnika ovog roda. S obzirom da je njihov haplotip I2-PH908 prilično modalan i uobičajen, kao znak pripadnosti rodu može poslužiti prilično jedinstvena kombinacija slava i prislava: Tomindan, Tomina ndelja, Preobraženje. Po ovoj kombinaciji slava i prislava, haplogrupi I2-PH908 i geografskom rasporedu, sa Bušetama se u određenoj mjeri poklapaju i pripadnici roda Kureljaca iz Kurelja-zaseoka Leška. Iako su im haplotipovi prilično različiti ne bi bilo loše proveriti SNP vezu između Kureljaca i Bušeta. Takođe, na području aleksandrovačkog Pleša došlo je do nekog saplemenjivanja roda G2a Stajkovaca i Bušeta.

    Predanje o daljem porijeklu Bušeta nije baš najjasnije. Pominje se Đakovica. Međutim, moguće je da su Bušete starije kosovsko-kopaponičko stanovništvo, poput Kovačana.