Поштовани,
ова страница је у припреми.
Позивамо вас на сарадњу.
Пошаљите нам свој прилог, све што знате о овом презимену на основу усменог предања или цитирањем навода из књигa (наведите којих) или оног што је већ објављено на осталим интернет сајтовима (напомените којим).
Обавезно напишите и коју крсну славу славите и подручје у којем се ово презиме појављује.
Наведите и име познате личности (где је рођен-а, чиме се бави), која носи ово презиме.
Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:
20. јула 2017. у 04:02
Горан
Чисто да пробијемо лед. Околина Теслића. Крсна слава Св. Симеон. По предању су бежали од Турака у Црну Гору да би се временом вратили у постојбину.
16. јуна 2019. у 12:05
Zoran Markočević
Засеок Маркочи, село Булетић код Теслића. Крсна слава Св. Ћорће. Порекло ми је непознато. Помињу се приче о чича Маркочу, надимак једног насеља Васиљи, нагаћања о Црној Гори или Косову… али ништа поуздано. Нема другог места са овим презименом.
16. јуна 2019. у 12:12
Zoran Markočević
Wikipedia – Crnogorsko prezime
…
Markočević, Bratica (Ulcinj); Bar; Djuraševići (Grbalj); Krstac (Paštrovići)
…
Шта ово значи, не знам!
16. јуна 2019. у 12:18
Zoran Markočević
МИСЛИМ ДА ЈЕ ОВО НЕТАЧНО!
Sajt Acta Croatica
Prezime Markočević u modernoj Hrvatskoj
Markočevići u Hrvatskoj velikom su većinom Hrvati (iz Bosanske Krajine), a bitno manje i Srbi. U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u Bosanskoj Krajini (područje Teslića) i u Gradu Puli. U Jasenovi u Bosanskoj Krajini svaki drugi stanovnik prezivao se Markočević.
Rasprostranjenost
U Hrvatskoj danas živi svega nekoliko Markočevića u samo tri domaćinstva.
Prisutni su u tri hrvatske županije, dva grada i jednom manjem naselju, najviše u Zagrebu (<5), Pazinu (<5), te u Klani u okolici Opatije (<5).
16. јуна 2019. у 12:25
Zoran Markočević
ЗАНИМЉИВОСТ!
Sajt europeana.eu
Žepni nož Simeuna Markočevića
Pocket knife of Simeun Markočević
Nož je bil najden leta 2007 pri naselju Nemci v Trnovskem gozdu. Tam je bila bolnica in skladišče orožja, pa tudi konjušnica. Vojak je vgraviral svoje ime, na drugi strani pa napis Spomen ratni 1914-1917.
19. маја 2020. у 23:50
Vladimir
Porijeklo tog prezimena se spominje u Dalmaciji oko 1670 g.Cak je navodno neki Ivan Marko-Markočević dao obnoviti neku sliku u jednoj šibenskoj crkvici.Postoji i grobnica u jednoj katedrali.Po otocima se spominju u vjenčanim listovima.Ne postoje zapisi jer su kasno poceli upisivati obitelji koje su dolazili u to doba.Vjerovatno su bježali u Bosnu pred Mlečanima i Turcima jer ih je bilo i u Crnoj gori s tim prezimenom.To se prezime modificiralo iz korijena Marko.I tocno je da ih ima u Hrvatskoj.