Порекло презимена Јованић

19. фебруар 2012.

коментара: 13

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

ЈОВАНИЋИ

(живе у Доњој Бијелој)

Воде поријекло од Вуловића, када су промијенили презиме и прозвали се Јанковићи, вјероватно по неком свом давнашњем претку. Касније се прозову Чабрине, по неком претку који је правио чаброве. А садашње презиме добише по некој њиховој баби Јовани, која је давно живјела. Јованића има исељених у Никшић.

Славе Ђурђевдан, а прислужују Никољдан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић.

 

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (13)

Одговорите

13 коментара

  1. dragan

    ZANIMA ME IZVORNO POREKLO PREZIMENA JOVANIĆ… ŽIVIM U OKOLINI BANJALUKE..

    • Nebojsa

      Милан Карановић је крајишке Јованиће сврстао у стариначку групу родова.
      У ову групу родова, поред Јованића спадају и : Свјетлице, Станивуковићи, Иванићи, Ерцези, Арељи, Орељи, Дражићи, Керкези и Зецови. Не пише шта славе, али претпостављам да је у питању Ђурђевдан, као и код већине староседелаца у Бос. крајини.

  2. гордана

    ПОРЕКЛО ПРЕЗИМЕНА ЈОВАНИЋ

    Јованићи припадају роду Мандића, а племену Дробњака у Херцеговинни.
    Из Херцеговине су кренули са осталим нашим становништвом ка сјевер-
    ној Далмацији под млетачку власт. Из Далмације су прешли у Лику,
    послије изгона Турака 1689. године, те се населили испод Орлове
    Греде код Срба. Ту се размножише и раширише и многи промјенише
    презимена.
    ВРАЊЕШИ, ДРАЖИЋИ, ИВАНИЋИ, ТЕСЛЕ, МИЛИНОВИЋИ, МРКШИЋИ, СВИТЛИЦЕ,
    СТАНИВУКОВИЋИ, ОРЕЉИ, ЈОВАНИЋИ, КЕРКЕЗИ и од њих су: МАРИЋИ,
    РАБАТИЋИ и ЗЕЧЕВИ, сачували су предање да су “једно кољиво”.

    Сви славе Ђурђевдан.

    МИЛАН ДИВЈАК ЛИЧКИ, ЛИЧКИ КАЛЕНДАР (за сваку годину),
    Нови Сад, 1997.године

  3. Djordje

    Cela moja familija Jovanica je u okolini Obrenovca, selo Zvecka, tu smo vec dugo a odakle su stigli i da li su uopste migrirali neznam. Inace vecina nas slavi Djurdjic

  4. jovanic sava

    Ovo pleme , navodno, potiče iz C.Gore, okolina Nikšića ili sl. U selu Vidrovan,se možda nalaze koreni ovog plemena.Krsna slava: sv.JOVAN! Molim one koji nešto merodavno znaju o poreklu ovog plemena- neka objave.Hvala mnogo!

  5. Nikola Jovanic

    Ja mogu samo da kazem za Jovanice koji su na prostru Banjalucke regije, tacnije Prnjavor, da po izvorima sta ja znam unazd sedam koljena da smo sa prostora Like naselili podrucije ispod planine Motajice u kraj 17-og i pocetak 18-og vijeka. Jovanici koji se tu nalaze slave Lazerevu Subotu.

  6. Milan Jovanic

    Moja familija zivi u selu Bogosavac, pored Sapca, a slavimo Sv. Luku…

  7. Radomir

    Moja cijela porodica Jovanić, koja živi na području Prnjavorske opštine ( selo Ilova ) koliko zasigurno znam, ovdje obitava već više od 100 godina. O prethodnim generacijama nemam podataka, nažalost. Svi slave slavu Vaskrsenje Lazarevo, odnosno Lazareva subota. Pitam se da li Ovi Jovanići koji slave Đurđevdan, Sv. Luku i mi koji slavimo Lazarevu subotu, potičemo od istih korijena?! ako neko ima bilo kakve informacije zaista bih volio saznati i tazgovarati. pozdrav

  8. Dragan

    Najtacniji podatak je mislim od Gordane gore naveden,Jovanići su poreklom iz Stare Hercegovine,naselili Dalmaciju pa prešli u Liku iznad Srba(gornja Suvaja-gega),odattle smo se raselili po celom svetu,neko posle I sv. Rata u Banat a dosta njih kolonizacijom dosli u Vojvodinu…

    • Predrag

      Krnule,Sabac .Slava Lazareva subota.Pozdrav svima.

    • Predrag

      Po prici u porodici nas predak Jovanic je dosao iz Crne Gore il Hercegovine..prizenio se u selo Velika Popina. Imao 5 sinova jedan je Duro Jovanic moj cukundeda. Sa Velike popine porodica seli pod Orlovu gredu. Kasnije sa grede seli u Srpsku kotlinu…selo Neteka kod Srba. Zbog velicine porodice i ogranicene obradive zemlje porodica se djeli. Dva Djurina brata sele u Bosanski Petrovac, a Djuro sa dva brata ostaje u Srbu i Neteci.