Порекло презимена Зорић

17. фебруар 2012.

коментара: 45

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ ЗОРИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Зорић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Србија

Крсна слава:

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Презиме Зорић присутно је у динарским крајевима, нарочито у Лици.У Црној Гори среће се у црногорском приморју, у бококоторском насељу Мојдеж (код Херцег Новог). Вредан прилог о том, бококоторском братству Зорића послао је сарадник портала Порекло Зоран Ђуров Шабовић.

Његово истраживање о братству Зорић, објављено у књизи “Мојдеж – прилози за хронику села и родослове”, из 2007. године, преносимо у целини.

Текст је у ПДФ формату и можете га видети ако клинкете на следећи линк: Братство Зорића, из Мојдежа

___________________________

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

ЗОРИЋИ

(живе у Горњој Бијелој и Жабљаку)

Зорићи су огранак Вуловића, а када су се од њих одвојили и по чему су добили садашње презиме, није нам познато. И Зорићи о томе мало знају. Од њих је био познат Туро Стеванов као добар јунак из многих бојева против Турака. Године 1841. Туро се, с рођацима Јованом и Илијом, одсели на Гласинац, одакле послије три године пређу на Битине код Косанице, у затарју. Туро, са сином Танасијом, пређе у село Јунча До, код Жабљака. Погинуо је о Божићу 1852. године у Шаранцима. Танасије је имао синове Димитрија, Миладина, Ђорђија и Неђељка, који је као перјаник умро на Цетињу. Ђорђије је имао сина Милорада-Мића, истакнутог револуционара и борца НОР-а 1941-1945. године. Они су се одселили у Пљевља. Миладин се са синовима Рашом и Радом одселио у Мељак, у Затарје. Димитрије, са синовима Радом и Петром, остане да живи у Јунча Долу. Раде Димитријев погину у чувеној Пљеваљској бици 1. децембра 1941. године, не оставивши потомство, а Милан В. Зорић из Бијеле изгуби свој живот на Сињајевини 1942. године као припадник јединица НОВ-а. Бошко Б. Зорић из Бијеле као учесник НОВ-а, погину у Затарју 1944. године.

Потомци Петра Зорића живе у Пули, гдје је његов син Танасије службовао као војно лице у ЈНА. Има их одсељених у Босну и Србију и у друге крајеве наше земље.

Славе Ђурђевдан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (45)

Одговорите

45 коментара

  1. Snežana Zorić

    Zorići su srednjovekovna vlastelinska porodica iz Raške, na temeljima etrurskog utvrđenja u Božetićima na Zlataru u blizini Rasa, gde su bili metoh i dvorci dinastije Nemanjić od koje vode poreklo po princezi ZORICI kćerci Svetog kralja Stefana Uroša Ii Milutina,od kojih se jedan deo preselio na Sv. Kosovo i Metohiju nakon preseljenja dvora u Paune

    • Бранко Тодоровић

      Занимљиво, Снежана. А одакле су вам ови подаци? Да ли из предања или сте негде то прочитали? Јер сложићете се, није баш свакидашњица да неко тврди да је пореклом од Немањића, а ни Немањићи нису било ко да се не поставе оваква питања. 😉

  2. Snežana Zorić

    To su saznanja iz predanja moje familije Zorić poreklom iz Božetića na Zlataru u Raškoj, gde su bili dvori Nemanjićs, a cela oblast je poznata kao dolina kneževa. Sanda Rašković Ivić je kneževskog porekla takođe iz Štitkova na Zlatyru u Raškoj, čiji su se preci preselili u Austro-ugsrsku u 18. veku nakon ppraza Austro-ugarske od Turaka u kojem su Srbi bili na strani Austro-ugatske.

  3. Миладин Зорић

    Моја фамилија је са Бобољусака код Дрвара где је било неколико родова Зорића који нису у директном сродству него су се сматрали као једно племе а више родова. Тако су ми и баба и деда Зорић, што је чест случај у том крају. Већина је колонизовала у Бачку Паланку где је то једно од најбројнијих презимена.

    • Миладин Зорић

      Слава је искључиво Ђурђевдан.

      • Aleksije Zoric

        Snezana, slicna predanja sam i ja cuo. Ja sam rodjen u Bozeticima i predanja kazu da smo jedna od najstarijih porodica u ovom kraju i da imamo veze sa Raskovicima. Nisam cuo da imamo kakve veze sa Nemanjicima.
        Znam da smo bili jaka familija sve do 1692 ( ili prve) kada su Turci spalili manastir Dubnicu koju su Zorici branili i svi izginuli . Ostala je samo majka sa bebom u kolijevci koja se sakrila od Turaka u konopljistu ( njiva zasejana konopljom).
        Od toga deteta su nastali tri brata: Mico, Stevo i Maksim. Svi mi sada u Bozeticima vodimo poreklo od njih.
        Sada ima oko 15- ak Kuca u Zoricima (koje je zaseok u selu Bozetici) i svi slavimo Sv. Nikolu.
        Mnogo Zorica se odselilo u Ivanjicu, Cacak, Kragujevac, Beograd itd.

  4. Zoki

    Niko ne spominje Zorice koji slave sv Nikolu .

  5. Ako sam dobro razumela gospodina Stepanovica, inace mog komsiju /posto sam ja rodjena u Kolutu, posle kolonizacije mog oca iz Zavlake, pored Licke Kaldrme 1946.g/ mi vodimo poreklo sa Kosova , a vezujemo se dalje za Gacko, Vojnu krajinu pa Zavlaku. Moja porodica slavi Sv Georgija /Djurdjevdan/. Mislim da je moj otac spominjao i Plav ali ne znam u kom kontekstu. Da li sam ja dobro razumela poreklo moje porodice Zoric? Hvala unapred.

    • Mile Zoric

      Raspodela i broj kuća Zorića u Lici pre II sv. rata:
      Bruvno 2
      Kaldrma 8
      D. Lapac 1
      Mazin 34
      Osreci 22
      Rudopolje 5
      Smiljan 16
      Tomingaj 1
      Vrhovine 1

      Vidi se da su Zoriću koncentrisani u vrlo uskom području i verujem da između nas postoji veza. Da li se ta veza proteže u daleku prošlost sve do Hercegovine i Kosova na način koji sugeriše tekst g. Stepanovića, nisam siguran, međutim, ono što se može pročitati u vezi sa događijma s kraja 17. veka upravo upućuje na takav zaključak.

      Koliko ja znam moji preci su se doselili u Mazin između 1699. i 1712. g. i to iz Kninske Krajine, a u nju su Srbi dolazili u više talasa u periodu od 15. do 17. veka. Naročito je masovan dolazak zabeležen 1692. g.: ,,…kada je u Kninsku Krajinu iz Bjelaja u zapadnoj Bosni došlo 5.000 pravoslavnih Srba, među kojima i 1.300 sposobnih za oružje. Tada su Srbi pod vođstvom «arambaša» Pirića, Đurića i Zorića, pored Plavna naselili Zrmanju, Pađene, Mokro Polje, Oton, Ervenik i Žegar”.

      U Plavnu je bilo Zorića, a do današnjih dana tamo su se zadržale porodice Savić i Petrović koje su ranije nosile prezime Zorić (https://www.poreklo.rs/2012/06/04/poreklo-prezimena-selo-plavno-knin/) i koje slave Sv. Đorđa. Dolazak iz Plavna dodatno potvrđuju prezime Dvokić u ovom mestu i brdo Dvokića u Mazinu po kojem se deo Zorića i naziva Zorići Dvokići.

      Kada se pogleda mapa može se videti da su sva ta mesta koja se pominju u vezi sa Zorićima (Bjelaj, Boboljuske,, odnosno, Petrovac i Drvar, zatim Plavno, Oton, Mazin, Kaldrma, Osredci, Zavlaka…) smeštena na veoma maloj međusobnoj udaljenosti (manjoj od 50-tak km). Uz to, seobe su bile veoma česte i to u svim mogućim pravcima, tako, da su veze između svih nas veoma jake, a jake su ne samo po osnovu prezimena nego i po mnogim drugim osnovama i to između svih stanovnika Tromeđe i njihovih potomaka. Prema priči koju sam čuo od oca u našu kuću u Mazinu su u vreme ustanka u Bosanskoj krajini izbegli Zorići iz okoline Drvara sa kojima smo bili u rodbinskoj vezi (ne oslovljavamo se svi mi međusbno sa rođo bez razloga!).

      • Милан Петровић

        Поштовани, потичем из породице Петровић из околине Козарске Дубице. Тестирањем ДНК утврђена је сродност са Зорићем из Лике. Могуће је да смо у сродству са поменутим Петровићима/Зорићима из Плавна. Било би добро сазнати имају ли Петровићи предање о одсељавању у Поткозарје.

      • Aleksandar Zoric

        hvala vam na iscrpnim informacijama… Poreklo svoje ne znam tacno, ali reci cu Vam ono sto znam iz predanja mog pokojnog dide. Moj pradjed Jandrija i pradjed stric Milos(?) su dosli iz Like (Licka Kaldrma?, mislim ali , nisam siguran) na podrucje Sanskog Mosta (selo Kruhari) poslije Prvog svjetskog rata 1919
        1941 za Sv. Iliju streljani sa ostalih 2200 Srba na Susnjaru pored Sanskog Mosta.

        Da li neko nesto vise zna o odlascima Zorica iz rodnog kraja Like izmedju 2 svjetska rata?

    • Милан

      Поздрав госпођо ја сам из Завлаке можете ли ми рећи нешто више?

  6. Војислав Ананић

    ЗОРИЋ, распрострањено презиме, по жени претку – Зори. Само у средњем Поуњу Милан Карановић је пописао 95 кућа Зорића у 26 села, који славе Ђурђевдан. Они су од далматинских и личких Зорића. Старином су из Дробњака, Црна Гора. Зорићи у Доњој Јутрогошти и Ушивцу славе Ђурђевдан (ГЗМ у БиХ, 1925, 75-76).

  7. Natasa

    Pozzzz. Ja sam poreklom od Zorica iz Podgoraca kod Bjelovara. Slavimo slavu SV. Jovana. Da li neko zna nesto o poreklu moje loze?

  8. Natasa

    Ovoliko znam u nazad prededa i njegova sestra su nosili prezime dok se ona nije udala u Pajovice. Prezime je ostalo samo na pradedi koji dobija sina Milana i cerku Nadu.
    U drugom svetskom ratu su ga ubile ustase.
    Nada se udaje u porodicu Sokolovic u Kobasicare a Milan ima sina Jovu i cerku- Jovanku i zive u Podgorcima sve do rata ’91. Ja i brat smo potomci Jovovi

  9. Војислав Ананић

    ЗОРИЋ (к), у Хумцу (Љубушки). Поријеклом су из Груда у Бекији. У Хумац су дошли давно, за вријеме неке “гладне године по астачили”. Има их и у Грудама, и «негдје у Босни” (59:303).

    Извор: Ристо Милићевић – Херцеговачка презимена, Београд, 2005.

  10. Branislav Zorić

    Interesuje me da li neko ima podatke kada su Zorići naselili Oraško brdo? Znam samo da se moj pokojni otac tamo rodio 1929.i da naša porodica nije bila jedina sa tim prezimenom. Saznao sam iz Vikipedije da po popisu iz 2013.broj stanovnika 0.a potomaka Zorića sa Oraškog brda danas što ja znam ima u Rumi, Ašanji, N. Beogradu i Batajnici(moja porodica). Normalno, slava nam je Đurđevdan!