Порекло презимена Митровић

3. фебруар 2012.

коментара: 179

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ МИТРОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Митровић

Хаплогрупа: I2a

Порекло: Ариље, Србија

Крсна слава: Ђурђиц

Контакт:
________________________

Митровић (Ђокини)

Хаплогрупа: R1a Z280 L1280

Порекло: Главичорак, Бијељина, Република Српска

Крсна слава: Аврамијевдан

Контакт:
_________________________

Митровић

Хаплогрупа: I2a M223

Порекло: Шишмановац, Прокупље, Србија

Крсна слава: Ђурђевдан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

MИТРОВИЋИ

(на Грацу)

Поријекло им је од Митровића из Марковине. Након погибије Милутина Јакшина Митровића 1796. године и борби против војске Махмут-паше Бушатлије, остану му три малољетна сина: Лазар, Иван и Митар, које њихова мајка из сиромаштине и разурене Марковине одведе на манастирску земљу у село Рсојевицу, под Острогом, гдје су живјели тридесетак година. Кад су одрасли, прешли су на Градачку пољану, на Крнову, на катун Аџимусића, а одмах затим преселе се на Градац, око 1820. године, гдје и данас живе њихови потомци. Истицали су се као хајдуци који су четовали по Затарју, гдје је Иван и погинуо (негдје поред Лима) и од њега није остало потомство.

Послије погибије Смаил-аге Ченгића 1840. године, Митровићи пређу на Малинско, гдје су живјели четрдесетак година; одатле се поново врате на своја имања на Градац. Лазар Митровић се истакао као познати јунак, а његови се потомци по њему прозову Лазаревићи.

Митар Митровић био је најмлађи од браће; бавио се кућним пословима, планиновао је, па његове потомке на уже зову Планинчићи. Имао је синове Милутина, Јакша и Сава. Од Милутина је остао син Милутин, који се родио посмртно, а од Јакше Неђељко, Живко и Митар. Митар Јакшин одлази на рад у Америку и отуда се, на позив краља Николе, враћа као добровољац и учествује у освајању Скадра. Послије завршених балканских ратова поново одлази у Америку, одакле као добровољац долази на Солунски фронт 1918. и бори се до коначног ослобођења од аустроугарског окупатора. Касно се жени, у шездесетој години, и добија сина Божидара, који је као командант батаљона НОВ-а погинуо 1944. године у борби против фашистичког окупатора.

Лука Митровић са Граца је учесник балканских и Првог свјетског рата, а погинуо је на Мојковцу 1916. године.

Стара им је крсна слава била Аранђеловдан, а прислуга Спасовдан, али доласком у Дробњак, узели су за своју племенску славу Ђурђевдан. Данас славе Спасовдан.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Сировцу)

Они су од братства Јечменица из Јечмишта код Пљеваља, одакле је око 1870. године дошао Митар код Шећковића, гдје се оженио. Његови се потомци по њему прозваше Митровићи.

______________

МИТРОВИЋИ

(у Меруљи)

Јован Јовичин из Глиснице код Пљеваља доселио се у Меруљу крајем 19. вијека. Даљња старина им је из Марковине, одакле се Стеван, са синовима Јовицом, Митром, Илијом и Милованом, доселио у Глисницу. Род су с Митровићима на Грацу код Шавника.

Јовица је у Меруљи имао сина Митра, који живи у Меруљи са својом породицом и један је од имућнијих домаћина пољопривредника у том крају.

Славе Ђурђевдан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Митровићи се срећу и у пљеваљском крају:

Према казивању старих Бољанићана, Митровићи су око 1750. године дошли негде из Херцеговине и населили се у Поблаћу. Једна њихова невеста (изгледа да јој је било име Митра), напустила је мужа и са сином Стеваном у колевци, око 1820. године, населила се у Пустом Брду – Бољанићи. Касније се Митра преудала за Љиљанића. Стеван је имао 4 сина: Митра, Илију, Јовицу и Милана. Миланов је Дико (1886). Илијини синови су: Богдан, Илија и Тодо. (Богданов је Момир).

Из Глиснице је 1909. године побегло 28 Глисничана од аскера у Црну Гору. Побегао је Дико са 5 Митровића. Дико је радио код Видака, оца Живка Милића, на Жабљаку, док су остали отишли да граде мост на Пиви. Вратили су се са црногорском војском 1912. године као ратници.

У црногорској војсци у I светском рату 1914-1915. године, учествовало је 10  Митровића. Рањен је Илија. Мико је био официр и командир чете Бољанићког баталлна.

Митровића је у Поблаћу било до 1912. године две куће. Од њих су Миловићи у општини Чајниче. Има их преко 30 кућа. Можда су од њих и Лучићи у Крћама. Памте имена предака од Митра (1830). Њега су Швабе 1915. године интернирале у Мађарску и тамо је умро. Митров је Симо (1860). Симо је био угледан човек и коџобаша. Једног дана рекла му је најамница, која је чувала овце, да је читав дан грејала руке на ватри, али се није могла огрејати. Оде Симо тамо (око 1890) и нађе казан златника крај пећине у Кулини. Кад су дошле Швабе 1915. године, претресли су му кућу, нашли у сандуку око 4 оке златника и однели. Опљачкали су му читаву кућу и отерали стоку. Симов је био Тане, а Танов Раде. У црногорској војсци у I светском рату били су Тане и Милан.

ИЗВОР: Милета Војиновић – Пљеваљски крај, прошлост и порекло становништва, 2008, приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (179)

Одговорите

179 коментара

  1. Dragica Mitrovic

    Moja familija Mitrovic zivi u Covic Polju Republika Srpska slavimo Sv. Jovana. Pradeda se zvao Petar Mitrovic. Po predanju mislim da su se u posavinu doselili sa Ostroga. Molim vas ako neko zna nesto vise neka mi javi. Hvala

    • Nikola Mitrovici

      Pozdrav. Mitrovića ima u okolini Goražda selo Biljin. Slave svetog Djordja. Najstari predak Ilija imao sinove Jovan, Gojko i Milan. Pa me zanima porijeklo ako se zna . Lp

  2. coa

    Mi smo Mitrovici u Ivanjici(okolina Arilja,Cacka) Srbija,slavimo krsnu slavu Sv. Aleksandar Nevski 12.septembar

  3. Nikola Mitrović

    Dobar dan. Moji su Mitrovići iz okoline Sarajeva, sela Krivoglavci i Rječica kod Rajlovca. Deda Milan poginuo 1993. godine, a pradeda Jovo je poginuo 1915. godine, kada je deda imao 3 godine, zato i ne znamo više o poreklu. Slavimo Đurđevdan. Sećam se nekih priča da je bilo rodbine na Romaniji u okolini Han Pijeska. Voleo bih da saznam nešto više o poreklu svoje porodice.

    • Rade Rubežić

      Poštovani,
      tražim potomke Trifuna Mitrovog(vjerovatno sad Mitrovića) Rubežanina-Rubežića rođ.1843.god.u Užice ili Uskoci’ Crna Gora.
      Trifun je ostao siroče jer je Mitar umro 1850.god.u Užicu,našao sam jedan podatak da je možda naš Trifun živio u okolini Bajine Bašte u mjestu Rastište i kazino se kao Trifun Jakić Mitrović s da je kasnije živimo u Trešnjicu kod Ljubovije.Umro je u bolnici Kraljevo kao ranjenik 1912.god.
      Hvala unaprijed..

      • Rade

        Poštovani,
        U knjizi Ljube Pavlovića,Sokolska nahija’ (selo Grčić i Rubeže ispod Trešnjice -Ljubovija) su opisani Brastvenici’ Rubežići-Jakičići iz 1720.god.pop Miladin i kovač Krsto Rubežić iz Rubeža kod Nikšića.
        Oni su boravili 1715.god. u Ogulinskoj kapetaniji i služili Austriji kao vojnici-graničari,tada su se pobunili zbog loših uslova i gladne godine. Austrijanci su Miladina proglasili za vođu pobune i oni su morali da beže u Tursku sada Srbiju.
        Iza Miladina i Krsta su ostali brojni potomci (15 raznimena/porodica) između ostalog i Mitrovići.
        Stara slava u Onogoštu je bila sv.Nikola,ali su mnogi mijenjali slavu iz raznih razloga…
        Turski zakon koji su primenjivali i Obrenovići je predviđao da se uzima očevo ime za prezime…
        Koliko vidim iz popisa 1832.god.i kasnijih popisa dio Mitrovića se raselio iz Ljubovije prema Loznici i u Bosni i dr.krajevima.
        Rubežići -Mitrovići su stara znamenita familija ispod Onogošta’ i potiče od kralja Radoslava(sahranjen u Trebinju 1084.god.),prvi put se pominjemo 893.god.kao ktitori crkve sv.Petra i Pavla u Onogoštu-Nikšiću koja i danas postoji na istom mjestu..
        Svako dobro Mitrović ima!!!