Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I1  (Прочитано 25881 пута)

Ван мреже kirroid

• Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • I1-M227 (A11380)
Одг: Y-днк хаплогрупа I1
« Одговор #80 послато: април 24, 2016, 03:24:57 пре подне »
Добродошли Гашо.
Имам контакт детаље лица, тако да задовољи ПМ ако постоји интересовање. Међутим, треба напоменути да је Мартин не зна свог оца.

Ван мреже kirroid

• Гост
  • *
  • I1-M227 (A11380)
« Одговор #81 послато: јул 18, 2016, 02:52:30 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Нашао сам два хаплотипа у овом научном раду - Croatian national reference Y-STR haplotype database - идентична врста модал хаплотип "В". Један од западној Хрватској , а други од центра , а то је тестиран око хиљаду људи .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нашел два гаплотипа в этой научной работе - Croatian national reference Y-STR haplotype database - идентичные модальному гаплотипу рода "В". Один из западной Хорватии, другой из центральной, причем протестировано было около тысячи человек.

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 7293
« Одговор #82 послато: децембар 21, 2016, 10:02:30 пре подне »
На бугарском днк пројекту се појавио нови I1-Z63. Тестирани је пореклом из села Новачене, општина Ботевград

Сврстан је у исти род са оним Влаховим из костурске области (Грчка).

Чини се да је овај нови нешто ближи Мацурама од Влахова, али ипак не превише близак.

13 23 15 10 13-14 11 14 11 12 12 28 15 8-9 8 11 23 16 20 29 12-14-15-16 10 10 19-21 14 14 16 20 35-38 12 10 11 8 15-15 8 11 10 8 9 9 12 23-25 15 10 12 12 15 8 13 26 20 13 13 11 12 10 11 12 11

Постоје индиције да део становништва из околине Ботевграда води порекло из јужне Македоније. Костур није далеко, али не би се рекло да је реч о истом роду. Превише разлика већ на 37 макера између ове двојице (-10).

Ван мреже prikola

• Члан Друштва
  • Почетник
  • *
  • Поруке: 21
« Одговор #83 послато: јануар 14, 2017, 11:11:48 пре подне »
pozdrav svima,

Ja sam testirani Aleksić sa tabele. Samo da javim da sam se testirao na Z58 i da sam negativan (Ranije sam dobio da sam negativan i na Z59). Pretpostavljam da to znači nešto i ostalima iz grupe, pa ako je potrebno da se ažurira u tabeli.

Takođe, da li ko ima predlog kako da nastavim testiranje, imate li nekih ideja u kom smeru dalje da se testiram?

Pozdrav

Ван мреже Rigel

• Писар
  • Поруке: 230
« Одговор #84 послато: јануар 15, 2017, 05:30:55 поподне »
pozdrav svima,

Ja sam testirani Aleksić sa tabele. Samo da javim da sam se testirao na Z58 i da sam negativan (Ranije sam dobio da sam negativan i na Z59). Pretpostavljam da to znači nešto i ostalima iz grupe, pa ako je potrebno da se ažurira u tabeli.

Takođe, da li ko ima predlog kako da nastavim testiranje, imate li nekih ideja u kom smeru dalje da se testiram?

Pozdrav

Шта вам препоручују на I1 FTDNA пројекту? Односно како су класификовали ваш резултат тамо у табели?

Најбоље би било да пошаљете поруку неком од администратора на I1 FTDNA пројекту и питате за савет. Нпр. Paul Stone ( vaeringi@gmail.com ) је задужен за грану Z63 коју још нисте тестирали и којој је могуће да припадате.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 5361
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #85 послато: јануар 25, 2017, 03:06:13 поподне »
За братију Викинге згодна страница за упознавање са историјом, животом и културом Викинга. 8)

http://www.vikinganswerlady.com/index.shtml

Ван мреже prikola

• Члан Друштва
  • Почетник
  • *
« Одговор #86 послато: мај 13, 2017, 10:27:16 пре подне »
Pozdrav, čisto da obavestim saforumaše, uradio sam I1 - M253 SNP Pack test, trebalo bi da me testiraju na dodatna 174 markera, u vezi sa M253. Javljam kad dobijem rezultate.

Ван мреже симо

• Члан Друштва
  • Памтиша
  • *
  • Поруке: 1851
« Одговор #87 послато: мај 13, 2017, 10:31:02 пре подне »
Pozdrav, čisto da obavestim saforumaše, uradio sam I1 - M253 SNP Pack test, trebalo bi da me testiraju na dodatna 174 markera, u vezi sa M253. Javljam kad dobijem rezultate.

Одлично, Прикола. Има још породица у твом роду, скоро се појавила и једна херцеговачка, али није за објављивање. Биће интересантно сазнати која сте подграна. Колико се сјећам, радиос и тест на Z58 и био негативан? Можда се покаже да си I1-M227 јер је та грана, иако ријетка , већ присутна на нашим просторима.

Ван мреже prikola

• Члан Друштва
  • Почетник
  • *
« Одговор #88 послато: јун 08, 2017, 10:29:27 пре подне »
Pozdrav,

Dobio sam rezultat na test. Pozitivan sam na Z63. Za pogrupu treba da radim dodatne testove.

Ван мреже симо

• Члан Друштва
  • Памтиша
  • *
« Одговор #89 послато: јун 08, 2017, 11:32:35 пре подне »
Pozdrav,

Dobio sam rezultat na test. Pozitivan sam na Z63. Za pogrupu treba da radim dodatne testove.

Значајан резултат за читав М253 Општи род В са Пројекта.

Ван мреже kirroid

• Гост
  • *
  • I1-M227 (A11380)
« Одговор #90 послато: јун 09, 2017, 04:25:03 пре подне »
Pozdrav,

Очекивано. Је резултат једног Србина из истраживања са сличним хаплотип. Он - Y7075.
---------------------------------------------------------------------------
Ожидаемо. Есть результат серба из научной работы со схожим гаплотипом. Он - Y7075.

Ван мреже симо

• Члан Друштва
  • Памтиша
  • *
« Одговор #91 послато: јун 09, 2017, 06:16:10 пре подне »
Очекивано. Је резултат једног Србина из истраживања са сличним хаплотип. Он - Y7075.
---------------------------------------------------------------------------
Ожидаемо. Есть результат серба из научной работы со схожим гаплотипом. Он - Y7075.

Занимљиво. Опет једна мала, издвојена грана. Има португалски млади огранак. Свеви, Suebi, Швабе?

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 7293
« Одговор #92 послато: децембар 18, 2017, 11:19:03 поподне »
Хаплогрупа I1 (I-M253)

Извор:

- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia
- Y-chromosomal evidence of the cultural diffusion of agriculture in southeast Europe
- High-Resolution Phylogenetic Analysis of Southeastern Europe Traces Major Episodes of Paternal Gene Flow Among Slavic Populations
- Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns
- Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani (Gypsy).
- Molecular diversity of 23 Y-chromosome short tandem repeat loci in the population of Tuzla Canton, Bosnia and Herzegovina
- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent
- Differential Y-chromosome Anatolian influences on the Greek and Cretan Neolithic
- Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks
- The Greeks in the West: genetic signatures of the Hellenic colonisation in southern Italy and Sicily
- Y CHROMOSOME SINGLE NUCLEOTIDE POLYMORPHISMS TYPING BY SNaPshot MINISEQUENCING
- Genetic heritage of Croatians in the Southeastern European gene pool—Y chromosome analysis of the Croatian continental and Island population
- Haplotype data for 23 Y-chromosome markers in a reference sample from Bosnia and Herzegovina
- Paleolithic Y-haplogroup heritage predominates in a Cretan highland plateau
- The coming of the Greeks to Provence and Corsica: Y-chromosome models of archaic Greek colonization of the western Mediterranean

Као што се да приметити, највећи проценат хаплогрупе I1, на Балкану, постоји код Срба (око 7%). Према Y-str истраживањима то је простор Србије, још прецизније, југозападне Србије.

Назире се да би и у Горњем Подрињу, као и на Романији, могло бити високог процента I1, али то ће се боље видети када будемо правили мапу према резултатима из пројекта.

Од занимљивости ту је и висок проценат I1 на једном истраживању за Македонске Грке (+8%). Сасвим солидна заступљеност код Албанаца из Македоније и са Косова. Ту остаје отвореним питање да ли се група ширила са севера Албаније, где је има 3-4%, или је у питању нешто друго.

У Хрватској је, на оном истраживању по регионима, има свуда у солидном проценту. Нешто је јача на западу. У Босни је у глобалу око 4%. Код муслимана прелази 5% на истраживању спроведеном у Сарајеву. У западној Херцеговини је на једном месту 4.9% (колико се креће тренутно и код нас у Херцеговини), а већ на следећем истраживању (Мостар) је нема, па просек испада 2-4%.

Код муслимана из Средње Босне (Зеница) тек нешто преко 1%.

Донекле ме изненадило што је хаплогрупа широко распрострањена на територији данашње Грчке. Има је готово свуда у стабилном проценту 2-4%. Изузетак су неке области где пада испод 2%. Има је чак и на Криту на два истраживања (око 4%).

На крају можемо ову мапу упоредити са оном Еупедијином. Чини се да не одудара превише, с тим да је наша прецизнија. :)

Ван мреже viktor

• Гост
  • *
  • Поруке: 2
« Одговор #93 послато: март 06, 2018, 11:33:19 поподне »
Поздрав свима ,
Желим прво да вас све поздравим и да примијетим да су сви ваши коментари заиста занимљиви . Српски ДНК пројекат сам и раније пратио , али сам тек прије мјесец дана одлучио да се и ја тестирам на ова колико видим основна и почетна 23 маркера . Резултат ми је  показао да припадам I1-P109. Слабо се разумијем у све ово , а желио бих да наставим даље у истраживању свог поријекла . Био бих вам веома захвалан ако би ми помогли и упутили ме у даљу процедуру истраживања . Шта да радим ? Гдје и како ? Интересује ме како да наставим тестирање и у ком смјеру ?
Хвала и поздрав

Ван мреже filipi

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 523
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #94 послато: март 07, 2018, 01:58:44 пре подне »
Поздрав свима ,
Желим прво да вас све поздравим и да примијетим да су сви ваши коментари заиста занимљиви . Српски ДНК пројекат сам и раније пратио , али сам тек прије мјесец дана одлучио да се и ја тестирам на ова колико видим основна и почетна 23 маркера . Резултат ми је  показао да припадам I1-P109. Слабо се разумијем у све ово , а желио бих да наставим даље у истраживању свог поријекла . Био бих вам веома захвалан ако би ми помогли и упутили ме у даљу процедуру истраживања . Шта да радим ? Гдје и како ? Интересује ме како да наставим тестирање и у ком смјеру ?
Хвала и поздрав
Ako zelis dublje ovo ti je najpovoljnija opcija.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=43454

Ван мреже viktor

• Гост
  • *
  • Поруке: 2
« Одговор #95 послато: март 07, 2018, 09:04:37 пре подне »
Хвала пуно , поздрав