Аутор Тема: Кучи Дрекаловићи и Кучи Мрњавчићи E1b1b>S2972>Z16661  (Прочитано 40158 пута)

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 5908
Одг: Кучи Мрњавчићи E1b
« Одговор #40 послато: мај 24, 2014, 03:51:49 поподне »
Хвала на подршци. Не, нисам у томе је проблем. Не знам како и коме би требао да се пријавим или разговарам.

Овде се налазе све потребне информације:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=39.0

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0

vladam013

• Гост
« Одговор #41 послато: мај 24, 2014, 04:07:05 поподне »
Овде се налазе све потребне информације:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=39.0

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0

Хвала од помоћи сте.

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #43 послато: јун 19, 2014, 11:18:45 пре подне »
Од српских племена видну улогу у отпору према Турцима одиграли су Мрњавчевићи, што је изазвало посебан осветнички бес надмоћних Турака, тако да су свим силама настојали да их униште до последњег.

Старо народно предање очувано код Куча упућује нас да је долазак Мрњавчевића у данашње Куче уследио средином 15. века. Сви данашњи Кучи, не само Старокучи него и Дрекаловићи, тврде да су потомци Мрњавчевића, те да су после пада града Медуна 1447. године напустили своја пребивалишта и настанили се у издигнута планинска насеља изнад Зетске равнице како би са тих планинских висина могли давати успешнији отпор освајачу.

Стара братства у Кучима: Бакочевићи, Макочевићи, Лакочевићи, Никочевићи, као и она у Зети кучког порекла: Ракчевићи, Ркочевићи имају сличну основу са презименом морачких Ракочевића, потомака Богићевих. Име Ракоч је свакако словенског порекла, донето чак из најстарије постојбине из Полабља. И данас је код Лужичких Срба очувано презиме Ракоч. Бивши министар за културу у Немачкој звао се Зигфрид Ракоч. Такође, постоји малисорско братство Ракочај, што нас убеђује да су ипак северноалбанска пелемена словенског порекла.

Морача, Ровца, Колашин - Рајко Раосављевић

Milan Medvedja

• Гост
« Одговор #44 послато: јул 04, 2014, 10:13:35 поподне »
Видим да је тема јако занимљива... Дужи низ година покушавам да сазнам тачно од ког сам братства из куча... По неким причама које су ми причали ми би требало да припадамо братству Бојовића-Маковића са Убала... Моја породица живи у Медвеђи, ту  се доселио Предак Радован звани Радован Црни... сада се презивамо Стевановић, али стварно не знам како нам је било старо презиме и како смо добили презиме Стевановић... Волио бих да сарађујем са вама на овом пројекту... Као што сам горе навео ова тема ми је јако занимљива...

На мрежи rajo

• Помоћник
  • Поруке: 122
  • E-BY14151
« Одговор #45 послато: јул 04, 2014, 11:09:46 поподне »
Видим да је тема јако занимљива... Дужи низ година покушавам да сазнам тачно од ког сам братства из куча... По неким причама које су ми причали ми би требало да припадамо братству Бојовића-Маковића са Убала... Моја породица живи у Медвеђи, ту  се доселио Предак Радован звани Радован Црни... сада се презивамо Стевановић, али стварно не знам како нам је било старо презиме и како смо добили презиме Стевановић... Волио бих да сарађујем са вама на овом пројекту... Као што сам горе навео ова тема ми је јако занимљива...
Много кучких родослова објављено је у књизи "Племе Кучи - етничка историја" Миљана Милошевог Јокановића.

Има је на линку http://www.plemekuci.site11.com/knjige_kuci.htm, уз још доста материјала о Кучима.

Бацио сам поглед на родослов Бојовића, на страни 617, нема Радована.

Књига је обимна, и пружа доста података за исељенике из Куча у неко релативно новије доба (од краја 19. века).
Претпостављам да су твоји у Медвеђу насељени крајем 19. или почетком 20. века тако да постоји јака шанса да ћеш успети да пронађеш податке о свом пореклу. Само стрпљиво са читањем, књига је стварно препуна информација.

Окир СРБ

• Гост
« Одговор #46 послато: јул 10, 2014, 08:38:34 поподне »
Имамо тестиране Куче Кликовце (R1a), који су по Ердељановићу од Вујошевића (Мрњавчића).
Вујошевићи су такође тестирани (E1b), као и Радончићи из Гусиња (E1b), који су по Ердељановићу од Вујошевића.

Ван мреже Vidak

• Помоћник
  • Поруке: 122
« Одговор #47 послато: јул 25, 2014, 10:36:31 пре подне »
Имамо тестиране Куче Кликовце (R1a), који су по Ердељановићу од Вујошевића (Мрњавчића).
Вујошевићи су такође тестирани (E1b), као и Радончићи из Гусиња (E1b), који су по Ердељановићу од Вујошевића.

Postoji predanje da su Klikovci porijeklom iz sela Klikovače u Bjelopavlićima. Tako da se mogu povezati i sa plemenom Lužana. Kuči su dugo vremena bili predvodnici brdskih i nekih albanskih plemena u borbi s Turcima. Vojvode Kuča su bili guvernaduri brda, tj predstavnici Mletacke republike. Oko sto godina su držali utvrđeni grad Medun, i na njemu se viorila zastava Mletačke u sred turske teritorije, nadomak Skadra. Na pečatu kučkih vojvoda je bio grad Medun. Zbog toga sto su Pertrovići smatrali Drekaloviće za konkurencju, ovaj dio istorije nije toliko poznat. Zbog toga je knjaz Danilo i pokrenuo poharu Kuča, a prije njega naravno Turci. Ne treba biti čudno da su mnogi htjeli biti u srodstvu sa njima.

Ван мреже vladimirurosevic

• Почетник
  • **
  • Поруке: 27
« Одговор #48 послато: август 24, 2014, 10:57:59 пре подне »
UPOREDJUJUCI DNK ANALIZE ZA KUCE MRNJAVCICE VIDIM ,DA SE JOKANOVIC IZ ALEKSANDROVCA POKLAPA 100% SA UROSEVICEM ,U ODNOSU SA OSTALIM MRNJAVCEVICIMA ,DALI SAM U PRAVU?

Ван мреже Kor

• Порекло
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 635
  • реверзни инжињеринг историје
« Одговор #49 послато: август 27, 2014, 12:13:01 пре подне »
UPOREDJUJUCI DNK ANALIZE ZA KUCE MRNJAVCICE VIDIM ,DA SE JOKANOVIC IZ ALEKSANDROVCA POKLAPA 100% SA UROSEVICEM ,U ODNOSU SA OSTALIM MRNJAVCEVICIMA ,DALI SAM U PRAVU?

да, у праву сте. Имају пуно пклапање на свим тестираним маркерима што упућује на њихову сродност у последњих 30-ак генерација.

• Почетник
  • **
« Одговор #50 послато: септембар 20, 2014, 09:03:59 поподне »
Napokon imamo testiranog Jokanovica ,koji je od Drekalovica a on se poklapa sa Urosevicem od Mrnjavcevica,sto nam dokazuje tvrdnju marka Miljanova da su Drekalovici od Mrnjavcevica

• Почетник
  • **
« Одговор #51 послато: октобар 18, 2014, 04:56:35 поподне »
PRICAO SAM SA JOKANOVICEM IZ KUCA I ONI SLAVE SVETOG NIKOLU,PA UPISITE ,POSTO JE SLAVA IZOSTAVLJENA U TABELI PLEME KUCI

• Почетник
  • **
« Одговор #52 послато: децембар 03, 2014, 11:11:37 поподне »
Milicevici se predstavljaju da su poreklom od Mrnjavcevica,a njihov Y haplo tip je I,nije E1b1b,nesto ne stima

Радомир Ракић

• Гост
« Одговор #53 послато: април 26, 2015, 04:19:22 поподне »
Поздрав за све на форуму!Да ли неко зна можда нешто о роду Весковића из братства Дрекаловић?У родословима Радована Ивановића нисам успео да нађем Весковиће,мада можда нисам најбоље ни разумео приказивање родослова,Јокановић их у књизи о Кучима помиње у селу Костићи (код Бијелог Поља),славе Никољдан,али се ништа други не помиње!Моје презиме је Ракић а пре тога смо се презивали Весковић,село Доње Точане код Куршумлије,ту и данас има Весковића који нису мењали презиме а неколико грана од њих је променило презиме (Васићи,Ракићи,Јовановићи и Павловићи).По легенди досељени смо из лапског села Пакаштице код Подујева око 1890-е год. после ослобођења Топлице од Турака.Сви славимо Никољдан (зимски и летњи).

Ван мреже Небојша

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #54 послато: април 26, 2015, 04:43:29 поподне »
Поздрав за све на форуму!Да ли неко зна можда нешто о роду Весковића из братства Дрекаловић?У родословима Радована Ивановића нисам успео да нађем Весковиће,мада можда нисам најбоље ни разумео приказивање родослова,Јокановић их у књизи о Кучима помиње у селу Костићи (код Бијелог Поља),славе Никољдан,али се ништа други не помиње!Моје презиме је Ракић а пре тога смо се презивали Весковић,село Доње Точане код Куршумлије,ту и данас има Весковића који нису мењали презиме а неколико грана од њих је променило презиме (Васићи,Ракићи,Јовановићи и Павловићи).По легенди досељени смо из лапског села Пакаштице код Подујева око 1890-е год. после ослобођења Топлице од Турака.Сви славимо Никољдан (зимски и летњи).

Поздрав Радомире!

Доње Точане је насељено после 1878. године досељеницима са Копаоника, Косова и Црне Горе. Са Копаоника су досељени: Филиповићи, Анђелковићи, Миленковићи, Радовићи, Величковићи, Петровићи, Раденковићи, Радоњићи и други. Међу њима има досељеника чије је даље порекло из Црне Горе. Шутановићи су дошли из околине Подујева, а Недељковићи из Бјелопавлића.

Становиици Мачковца, Белог Поља, Вршевца, Пљакова и Пепељевца су са Косова, Копаоника, из околине Ужица, Црне Горе и Сјенице. У Мачковац су се, пре ослобођења Топлице од Турака, доселили Чарапићи из Ибарског Колашина. Даљом старином су из Црне Горе. Дошли су у Топлицу да би избегли крвну освету. У Пљакову живе Петровићи, Красојевићи, Јовановићи, Симићи, Вујићи, Митровићи, Николићи, Милосављевићи, Велимировићи, Ракићи, Перићи и други. Досељени су са Косова, Копаоника и из Санџака.

Извор: Вујадин Б. Рудић, "Становништво Топлице"

Видимо да се једни Ракићи помињу у селима где има Чарапића, за које се верује да су пореклом Дрекаловићи.

Нека села топличког округа населила је струја из Куча. Тако нпр. Васиљевац, Дегрмен, Мердаре и Матарову насељава становништво досељено из Црне Горе. Милачићи су из Куча дошли у Мердаре 1889. године. Пореклом су од војводе Дрекала Кастриота (Скендербега). Петровићи су такође из Куча. Доселили су се у Мердаре 1881. године. Марковићи су од Михајловића, а дошли су 1891. године. Стошићи су од Милошевића, а доселили су се у Мердаре из Братоножића 1891. године.

Прочитао сам негде да су херцеговачки Васковићи, или Весковићи пореклом из Куча. Покушаћу да пронађем тај извор.

У сваком случају, препоручујем днк анализу.

« Последња измена: април 26, 2015, 04:57:28 поподне Небојша »

Радомир Ракић

• Гост
« Одговор #55 послато: април 26, 2015, 07:08:07 поподне »
Небојша,Ђурђе Миленковић у књизи коју сам Вам данас послао ("Доње Точане",становништво,преци и потомци",2002. год.) нигде не помиње Недељковиће као мештане у Доњем Точану,а за Шутановиће (Шутановце) каже да су се доселили 1956 год. из Репе куповином имања неког Милоша Лукића.Читао сам о Доњем Точану у књизи Вујадина Рудића "Становништво Топлице" и једино што се ту не уклапа са књигом Ђурђа Миленковића је ово што сам навео за Шутановиће и Недељковиће,остало је тачно у потпуности!Чарапића (Вучетића) има и у Доњем Точану,такође су из Ибарског Колашина (село Резала) као и ови у Мачковцу!За Ракиће из Пљакову не могу тврдити да су нам род пошто је наше презиме било Весковић све до досељавања у Д.Точане,мада шта знам,увек постоји могућност.
У сваком случају хвала још једном унапред Небојша ако пронађеш нешто у вези овога!
Поздрав!

Ван мреже Сол

• Познавалац
  • Поруке: 779
« Одговор #56 послато: октобар 06, 2015, 06:21:44 поподне »

Чињеница да је Мрња из Ливна, не мора много да значи. Ако је био племић, могао је бити и странац. Повезују га са извесним Merganusom, који се помиње у једној повељи из 1280. године у Требињу, као казнац краљице Јелене Анжујске. Тако да за потенцијалне потомке Мрњавчевића ни једна ХГ није искључена. Ако мене питате, ја бих најпре типовао на I1 P109.

Могуће да сплитски Марјан (Marnanus и Mergnan) има исти топо/-ономастички корен са родоначелником Мрњавчевића (Margnanus)

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20030428/mozaik04.asp
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Radosav Rakovic

• Гост
« Одговор #57 послато: јануар 12, 2016, 12:23:39 пре подне »
Pazljivo sam procitao temu i ako se pominje selo Ducici u kucima kao jedno od prvih naseljenih od Mrnjavcevica. U daljem tekstu nisam nasao nista o svom prezimenu Ducic a kasnije Rakovic. Inace deda mi je iz Ducica kao i svi njegovi preci a slavimo Mitrov Dan. Video sam par ovih aj da ih nazovem firmi koje rade DNK profil,pa bih se rado testirao. A vas molim da mi preporucite kod koga da se testiram i kome da prilozim rezultate.
Hvala puno.

Ван мреже Број 1

• Уредник
  • Истраживач
  • Поруке: 1265
« Одговор #58 послато: јануар 12, 2016, 08:57:29 пре подне »
Pazljivo sam procitao temu i ako se pominje selo Ducici u kucima kao jedno od prvih naseljenih od Mrnjavcevica. U daljem tekstu nisam nasao nista o svom prezimenu Ducic a kasnije Rakovic. Inace deda mi je iz Ducica kao i svi njegovi preci a slavimo Mitrov Dan. Video sam par ovih aj da ih nazovem firmi koje rade DNK profil,pa bih se rado testirao. A vas molim da mi preporucite kod koga da se testiram i kome da prilozim rezultate.
Hvala puno.
Поштовани г. Раковићу, што се тиче ДНК тестирања имате две могућности - прва је да се тестирате преко (америчке) FTDNA лабораторије (више на familytreedna.com), а друга је да се тестирате у београдском ДНК центру за генетику, са којим Друштво српских родословаца "Порекло" има сарадњу и за своје чланове добија попуст од 50 одсто на постојећу цену (уместо 13.000 чланови Друштва плаћају 6.500 динара, а услов да се добије овај попуст је да члан има плаћену годишњу чланарину Друштва - више о томе на http://www.poreklo.rs/registracija/).
Што се тиче прве опције, штета је што сте мало закаснили јер је у току децембра трајала акција са значајним попустима на тестирање. У сваком случају, стојимо Вам на располагању уколико се одлучите за тестирање у Београду. У том случају, јавите се на dnk@poreklo.rs.

Ван мреже Đorđo

• Познавалац
  • Поруке: 482
  • shí shì qiú shì
« Одговор #59 послато: јануар 23, 2016, 10:45:03 пре подне »
Преко 23&ме тестиран је Албанац из дренице из фиса Кућ (Кучи) као Е-В13

Цитат
Fisi Kuq (Kuçi) - mbiemri Demaku - Obri (Komuna e Drenasit): E-V13

Jan testuar ne 23andme

Фис Кућ (Кучи)-презиме Демаку - Обри (општина Дреница)