Порекло презимена, село Доње Горачиће (Сјеница)

Порекло становништва села Доње Горачиће, општина Сјеница. Према студији „Села сјеничког краја антропогеографска проучавања“ Миле А. Павловић из 2009. године. Приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић.

Donje-Goračiće

Село Доње Горачиће се налази северозападно од Сјенице на јужним падинама планине Златар у планинској зони познатој под именом Говеђак, са десне стране пута Сјеница – Пријепоље. Село се налази између Вилованског брда и Дебелог брда. Од Сјенице је удаљено 15 км и са њом има редовне саобраћајне везе. Смештено је у висинском појасу 1.160-1.200 м и припада разбијеном типу насеља. У оквиру села издваја се неколико заселака: Варине, Скрадиик, Ковачевићи, Недовићи и Ранитовићи. Површина сеоског атара и Катастарске општине износи 901 ха, а по попису 2002. године у селу је живело 57 становника.

У атару села нема значајнијих извора, а познатији су Ранитовића извор (звани Понор) и Недовића вода. Кроз Доње Горачиће теку потоци Вељушница, Велики поток, Горачанска ријека и Мала ријека. Вељушница је дуга 15 км и највећа је лева притока Увца. У горњем току позната је као Горачанска река, а тек у доњем току, кроз клисуру, носи назив Вељушница. Између Вељушнице и Увца налази се пространи шумски комплекс – Дервента.

У Доњим Горачићима налазе се Жута пећина и јама Голубњача. На територији села постоје веће површине под ливадама, од којих је најпознатија под именом Варине.

На основу истраживања на терену дошло се до податка да село води порекло по месту на коме је настало. Тај простор јс био пошумљен (доња гора) и отуда му и име.

Ово село спада у стара насеља. Помиње се и турском попису из 1455. годинс као Миладовине (5 домаћинстава), „а у пописима XVI века уписано је са данашњим називом, као другим именом истог села”. [Недељковић, 1999, 96] Из пописа са краја XVI века Горачиће је имало 19 домаћинстава [Премовић-Алексић, 1997, 50]. Према подацима из 1912. помиње се као Доње и Горње Горачиће са 23 домаћинства, од којих су њих 20 у чифчијском односу, а 1921. године под садашњим именом и има 22 домаћинства и 168 становника. Административним поделама село Горње Горачиће је 1955. године припало општини Пријепоље.

Основна школа у селу отворена је 1945. а престала је са радом 1981, године тако да су 3 ученика основне школе дневни мигранти из овог села и у школу иду у Лопиже. У периоду 1962—1985. године у селу је постојала четвороразредна основна школа. Село је макадамски пут добило 1946, струју 1973, асфалтни пут 1982, водовод 1988. и телефон 2006. године.

Природни услови су определили да су најважнија занимања становништва сточарство и ратарство. Сеје се семенски кромпир, овас, јечам и пшеница.

Дневне мигранте чине 3 ученика основне школе, који школу похађају у Аљиновићима (општина Пријепоље).

Демографске процесе у овом сјеничком селу најбоље илуструју табеле које следе. У периоду 1948-1961. број становника је био у порасту (10%), а затим следи период сталног смањивања до 2002. године, до када јс смањење износило 69%. Подаци о домаћинствима у Доњим Горачићима дати у табелама 1. и 2. у тесној су вези са демографским процесима. У периоду 1948-1981. број домаћинстава је стално повећаван (за 52%) да би до 2002. годинс опао за 19%. Просечан број чланова у домаћинству је у опадању од 1953, тако да су 1991. евидентирана 4 домаћинства са 5 и више чланова (13,79%), а 2002. године 2 (7,69%).

Број становника и домаћинстава са просечним бројем чланова у домаћинству

Година      Број становннка     Број домаћинстава    Средњи број чланова у домаћинсгву

1948.                   166                                        21                                            7,90

1953.                   181                                        21                                            8,61

1961.                   183                                        24                                            7,62

1971.                   148                                        29                                            5,10

1981.                    111                                        32                                            3,46

1991.                      75                                        29                                            2,58

2002.                     57                                        26                                             2,19

Домаћинства у Доњим Горачићима:

1.                  Недовић Вукомир

Домаћинство има 2 члана. Удаљено је од Сјеницс, основне школе и аутобуске станице 16 км. Кућа је зидана од тврдог материјала, са санитарним уређајима и водом, и струјом од 1975. године. Баве се узгојем говеда.

Порекло: Фамилија се доселила из Црне Горе у XVIII веку.

2.                  Ранитовић Ристо

Домаћинство има 4 члана домаћинства. Удаљеност од Сјенице, основне школе и аутобуске станице износи 16 км. Кућа је грађена од тврдог материјала, са водом и струјом од 1975. године. Два члана домаћинства су ученици основне школе. Баве се узгојем говеда.

Порекло: Фамилија се доселила из Црне Горе у XVIII веку, раније су се презивали Аранитовић.

3.                  Ковачевић Антоније

Домаћинство има 8 чланова. Удаљеност од основне школе износи 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је грађена од тврдог материјала са санитарним уређајима и водом, са струјом од 1975. године. Домаћинство гаји говеда, овце и живину. Четири лица су запослена ван територије Сјеничког краја. Један члан тражи посао, а 1 је студент.

Порекло: Фамилија се доселила из Црне Горе пре 200 година.

Род: Васојевићи.

4.                  Ковачевић Милан

Домаћинство има 5 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа коју поседује зидана је од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Два лица траже посао. Домаћинство се бави узгојем говеда.

5.                  Брајовић Радиша

Домаћинство има 4 члана. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Два лица траже посао, а 2 су студенти. Домаћинство се бави узгојем говеда.

Род: Киковићи.

6.                  Недовић Јездимир

Домаћинство има 6 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено у Сјеници, једно тражи посао, а 2 похађају основну школу.

Порекло: Фамилија потиче из села Пријелози код Берана, одакле су се доселили пре 200 година.

Род: Секулићи.

7.                  Ракоњац Вукомир

Домаћинство има 6 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено ван територије Сјеничког краја, 2 лица траже посао, а једно студира. Домаћинство се бави узгојем говеда.

Род: Шошкићи.

8.                  Ранитовић Марко

Домаћинство има 6 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено ван територије Сјеничког краја, а једно тражи посао. Домаћинство се бави узгојем говеда.

Род: Јеринићи.

9.                  Ранитовић Рацо

Домаћинство има 4 члана. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала ц поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено ван територије Сјеничког краја, а 2 лица траже посао. У домаћинству је 1 ученик средње школе. Баве се узгојем говеда, оваца и живине.

Род: Јеринићи.

10.              Недовић Радиша

Домаћинство има 7 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено у Сјеници, а 2 лица траже посао. Домаћинство се бави узгојем говеда и живине.

Порекло: Фамилија потиче из села Пријелози из Црне Горе, одакле су се доселили пре 200 година.

Род: Ракоњци.

11.              Ковачевић Драгоман

Домаћинство има 5 чланова. Удаљено је од основне школе 5 км, а од аутобуске станице 2 км. Кућа је зидана од тврдог материјала и поседује санитарне уређаје. Једно лице је запослено ван територије Сјеничког краја, а 2 лица траже посао. Домаћинство се бави узгојем говеда и оваца.

12.              Ранитовић Миро

Домаћинство има 2 члана,

13.              Ранитовић Љубо

Домаћинство има 2 члана,

14.              Ранитовић Раца

Домаћинство има 2 члана,

15.              Ракоњац Раде

Домаћинство има 2 члана,

16.              Недовић Јездо

Домаћинство има 2 члана,

17.              Брајовић Раде

Једночлано домаћинство,

18.              Ранитовић Тихомир

Домаћинство има 2 члана,

19.              Ковачевић Благоје

Домаћинство има 2 члана,

20.              Ковачевић Рале

Домаћинство има 2 члана,

21.              Ракоњац Јела

Једночлано домаћинство,

22.              Ракоњац Стоја

Једночлано домаћинство,

23.              Ракоњац Зоран

Домаћинство има 2 члана.

Доње Горачиће – заселак Ворине:

1.Васојевић Мирослав

Домаћинство има 2 члана,

2. Васојевић Милета

Домаћинство има 2 члана,

3. Васојевић Војимирка

Једночлано домаћинство.

Исељеници из села Доње Горачиће:

1.                  Васојевић Никола

Домаћинство има 4 члана. Иселили се 1975. године у Баљевац ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио гимназију. Породична слава: Александровдан.

2.                  Ранитовић Милорад

Домаћинство има 4 члана. Иселили су се 1997. године у Нови Пазар ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио средњу школу (полицајац). Породична слава: Св. Никола.

3.                  Петрић Радомир

Домаћинство има 4 члана. Иселили се 1984. године у Крагујевац ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио правни факултет. Породична слава: Св. Стефан.

4.                  Недовић Његош

Домаћинство има 5 чланова. Иселили су се 1997. године у Београд ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио средњу војну школу (подофицир). Породична слава: Св. Никола.

5.                  Ранитовић Гордан

Домаћинство има 4 члана. Иселили су се 1977. године у Београд ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је магистар економских наука. Породична слава: Св. Никола.

6.                  Васојевић Јован

Домаћинство има 5 чланова. Иселили су се 1975. године у Беране ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио вишу правну школу. Породична слава: Александровдан.

7.                  Ковачевић Јован

Домаћинство има 4 члана. Иселили су се 1975. године у Београд ради запослења, школовања, склапања брака, школовања деце и из осталих разлога. Носилац домаћинства је доктор геолошких наука.

8.                  Ковачевић Владанко

Домаћинство има 5 чланова. Иселили су се 1988. године у Београд ради запослења, школовања, склапања брака и школовања деце. Носилац домаћинства је завршио геолошки факултет. Породична слава: Св. архангел Михаило.

На основу резултата анкете, становници Доњих Горачића исељавали су се углавном у Београд, Нови Пазар и Крагујевац.

Подаци у табели 3. указују на то да је село захватио веома интензиван процес старења становништва. У пописној 1991. било је 42,67% становника са преко 60 година живота, а 2002. године 52,67%. Индекс старења 1991. био је 2,30, а 2002. године 4,29 индексних поена. Подаци из ове табеле указују на то да село нема демографску будућност.

Становништво по вероисповести

Година            1991.   %

православни  73        97,34

муслимани     –           –

остали             2          2,66

Становништво по националној припадности

Година            2002.   %

Срби               57        100,00

Бошњаци        –           –

Муслимани    –           –

Остали            –           –

На основу података види се да је село насељено српским становништвом чији су преци досељени почетком XVIII века из Црне Горе и слави Св. Николу и Св. архангела Михаила.

У селу је 1981. било 89 лица преко 15 година живота, 1991. године 64 а 2002. године 52. Из претходне табеле се види да се број становника без школске спреме у периоду 1981-2002. године повећао за 62%, а са основном школом за 27%, а смањио се број лица са 4 разреда основне школе 84% и са средњом школом 50%. Неписмених је 1991. било 35,93%, а 2002. године 26,92% становника.

Подаци указују на то да је пољопривреда доминантна грана јер 61,54% домаћинстава приходе остварује из ове делатности. Иако је сточарство основна грана, у периоду 1981-2002. оно бележи драстичан пад, тако да број грла говеда и оваца у 2002. години указује на то да ни ова грана становништву не може обезбедити неопходна средства за живот.

ИЗВОР: УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ ГЕОГРАФСКИ ФАКУЛТЕТ, Мила А. Павловић: СЕЛА СЈЕНИЧКОГ КРАЈА антропогеографска проучавања – научна монографија, штампа „Форма Б“, Београд, 2009. Приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

Коментари (0)

Одговорите

Тренутно нема коментара. Будите први и оставите коментар.