Порекло презимена Мијовић

5. фебруар 2012.

коментара: 12

[toggle title=”ТЕСТИРАНИ МИЈОВИЋИ НА СРПСКОМ ДНК ПРОЈЕКТУ”]

Мијовић

Хаплогрупа: J2b M205

Порекло: Годијељи, Дробњак, Црмница, Црна Гора

Крсна слава: Томиндан

Контакт:
_________________________

КОМПЛЕТНЕ РЕЗУЛТАТЕ ПОГЛЕДАЈТЕ ОВДЕ[/toggle]

Стојан Караџић, Вук Шибалић: „Дробњак и породице у ДРОБЊАКУ и њихово поријекло“, II допунско издање, Београд, 1997, ИШ ‘Стручна књига’

МИЈОВИЋИ

(живе на Годијељима)

Воде поријекло од Мија, сина Николе Маринкова Годијеља. По њему се његови потомци прозваше Мијовићи. Мијо је био истакнута личност у Дробњаку. Имао је важну улогу као чувени хајдук и харамбаша у периоду од 1875. до 1806. године. Био је непомирљиви борац против турске тираније. Опјеван је у многим народним пјесмама. Погубио га је Сулејман-паша Скопљак, на превару, у петњичком засеоку Пушини 1806. године. Прича се да је тада Мијо убио турског џелата удривши га ногом у стомак тако да је овај на мјесту остао мртав. Мијо је био ожењен кћерком Гаврила Шибалије, с којом је имао два сина – Павла и Риста. О Мију је било више ријечи у првом дијелу ове монографије. Павле Мијов имао је синове Ђорђија и Мија. Ђорђије је имао Максима и Косту. И Коста и Максим су погинули на Језерима 1872. године од грома. Коста није имао потомства, а Максим је имао сина Новицу, који је имао осам синова.

Мијо Павлов је имао Заја, црногорског официра, а Зајо два сина Вукосава и Николу. Од Николе није остало потомства, а Вукосављеви синови Вукота и Павле били су међу првим организаторима тринаестојулског устанка 1941. године у шавничкој општини и истакнути борци НОР-а од првих устаничких дана. Вукота је био борац Четврте црногорске пролетерске бригаде од њеног оснивања, а погинуо је на Неретви фебруара 1943. Павле је био члан Партије; изнурен од посљедица рата умро је 1942. године на Годијељима. Њихова добра мајка Милуша активно је помагала борце у храни, одјећи и обући.

Ристо, син Мија Годијеља, имао је пет синова: Блажа, Окицу, Симеуна, Рада и Перишу. Окица Ристов одао се четовању и дуго је хајдуковао. Био је чувени хајдук и истакнути харамбаша.

Миливоје Мијовић с Годијеља погинуо је у 46. години живота код Подгорице 1944. године.

Раде, син Риста Мијова, погинуо је у Херцеговачком устанку на Смријечну 1877. године.

Мијовићи живе на Годијељима, а има их исељених и у другим мјестима гдје су отишли ради запослења.

Славе Томиндан.

 

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997, приредио сарадник портала ПОРЕКЛО Војислав Ананић

__________________

Ваш прилог оставите у коментару или пошаљите на и-мејл:

[email protected]
Пишите нам

Наредни чланак:
Претходни чланак:

Коментари (12)

Одговорите

12 коментара

  1. Dalibor Mijovic

    Hteo bi da znam moje poreklo MIJOVIC-A.
    I ODAKLE POTICE.

  2. Небојша Новаковић

    Напишите Крсну Славу и место одакле потичете, па ћемо пробати да сазнамо нешто више.

  3. Milica

    Molim vas da mi kazete poreklo Mijovica, slava Sveti Nikola, pleme Kuci

    • Небојша Новаковић

      Мијовићи су огранак Дрекаловића.

      Лале Дрекалов имао је са другом женом четири сина: Вујоша, Илка, Чеја и Мија. Од Мија су настали Мијовићи. Матица им је на Лијештима.

      Од њих четворице се разродило огромно братство Дрекаловића, које се ширило на рачун старијих Куча. У Кучима је почетком 20. века Дрекаловића било око 800 кућа, што значи да они сами чине више од половине племена.

      Дрекаловићи славе Св. Николу.

      • Drekalović

        Vojvod a Lale je imao 3 braka, a ne dva. Pr­vi nje­gov brak ni­je imao dje­ce, jer je sklo­pljen sa­mo ra­di La­le­ve osve­te Kli­men­ti­ma, koji su mu Klimenti na polju Rikavac pored jezera (obronci Komova) pogubili oca Drekala i brata Nikolu gde su sahranjeni idanas ima tamo spomenik. Klimenti su tu ubili i slugu Drekalovog, podgoričkog poturicu Lisičića, jer se slava Bogu samo možda sat vremena pre nailaska Klimenata vojvoda Lale preobukao u Lisičićevo odeždo, da proba kako bi izgledao kao Turčin. A Lisičić siroma obuče Laletovo odelo. I tako Bog spasi Lala a ovu trojicu ubiše pogani Klimenti…Prolaze godine i vojvoda Lale diplomatski popravlja odnose sa Klimentim, te se jednog dana oženi nekom otuda devojkom iz viđenije familije. Živjaše sa njom par godina na Kosoru ( približno centar Kuča, bogat vinogradima) i namerno ne htede iamti decu sa Klimentkom. Ona jdna nije ni slutila šta sprema. Posle 2-3 godine on nju prekori kazavši: kakvi su ovi tvoji da niko za ove godine ne dođe da te poseti. Ona to reče njenima kad je išla u posetu. Oni se spreme 32 muža odabrano društvo i dođoše u najavljenu posetu. Vojvoda Lale sa Kučima ih gosti 2/3 dana, peku se janjci i volovi, ma se toči rujno crno ( crnjega nema ni u Crmnici) vino. Tog sudnjeg trećeg dana dobro ih nahrani pa napoji vinom da pijani popadaše predveče svi u dubok san. A Vojvoda sa svojim ljudima uze te 30 glava posječe a 2 ženina brata ostavi, kad se razbudiše otprati ženu i njih dva u Klimente da pričaju ko je vojvoda Lale…
        Iz dru­gog nje­go­vog bra­ka sa­mo je imao si­na Vu­ka, žena je bila iz Kstrata opet arbanaška. Raste sinčić, no vojvoda Lale sa pratnjom jednoga dana slučajno otišao u lov pa stiže kroz Kastrate. Pređu Cijevnu reku i malo dalje je kuća njegove tazbine. Na basamaku (kamena terasa) ispred kuće sedi starija žena i prede vunu. Zaustavi se vojvoda pred kapijom i nazva pomoz Bog. Žena NE USTAJE ma prozbori Bog vam pomogao. Lale povređen što nije ustala a nije ga ni poznala, produži malo pa okrenu sebe i pratnju i pravo na Kosor. Pita žena da ne svraća u tazbinu. Kažu no slušaj majka ti beše na samrti te ajde odmah da je obiđeš dok ne umre. Spremi sluge i (tajno) naredi da sve njeno potovare i otprate ju samo dok pređu Cijevnu. Tu da istovare bisage i da joj kažu kako je to naredio vojvoda da je ostave a oni nazad. I da pita majku zašto je to vojvoda tako uradio. Kad stiže kod majke ispriča sve a starica bistra, odma ukapira: Boga mi je to bio on ja ga ne poznadoh a ne ustadoh niti mu pokazala bilo kakvo poštovanje. I tako osta “razveden”.

        Voj­vo­da La­le je ta­da is­pro­sio kćer Sta­no­je­vu (po ne­kim auto­ri­ma kćer Pe­ja Sta­no­je­va, me­đu­tim, po hro­no­lo­gi­ji mo­gla je bi­ti sa­mo se­stra Pe­ja Sta­no­je­va, voj­vo­de u Bra­to­no­ži­ći­ma u 1468. g.), ali mu je po­sta­vljen uslov da se vra­ti u vje­ru svo­jih pre­da­ka pra­vo­slav­nu, jer je ta­da La­le bio ka­to­lik, kao što mu je bio otac Dre­ka­le. Cio do­ga­đaj je zna­ča­jan upra­vo i po to­me, jer je sa stu­pa­njem u no­vi brak voj­vo­du La­la vla­di­ka Ru­fim Nje­guš po­kr­stio u pra­vo­slav­nu vje­ru, te su i svi Ku­či ka­to­li­ci po­sle ovih go­di­na pre­šli u pra­vo­sla­vlje, osim Za­trep­ča­na.

        • Drekalović

          Sa trećom ženom Bratonoškom pravoslavnom imade četiri sina: Vujoša, Ilka, Čeja i Mija. Od Mija su nastali Mijovići. Matica im je na Liještima. Mijovići svi na svetu su odatle. Sve druge priče su bajke, pa i ove već pominjane. Svi su iz Kuča, sa Liješti, i prva još od Mija im je krsna slava S. NIKOLAJ! Sve drugo su naravno izvesne promene kod onih Mijovića koji su za više od 400 godina raspršili se po CG, Hercegovini i po svetu.

  4. Сара

    Молим Вас да ми кажете нешто о пореклу Мијовића, слава свети Јован Крститељ.

  5. Slavica Mijović

    Ja sam udata u Mijoviće, ali, volela bih, zbog dece, da znam malo više o poreklu porodice. Ono što znam je da je pradeda moga muža, Maksim, dolazio sa svojim ocem iz Crne Gore jer je bio ćurćija, pa se oženio u Vranjui tu ostao. On je imao sina Milorada i još jednu kćer i još dva sina, Milorad je imao Svetislava. Stanišu, Zorana i Dušanku. Staniša i Dušanka nisu ostavili potomstvo. E, sad, nije zapamćeno kako se zvao Maksimov otac. Samo znam da je bio od Kuča i da je krasna slava Đurđic. Pošto je Milorad učestvovao u I sv. ratu, (imao je Albansku spomenicu) a pošto je on bio najmlađi, verovatno je da mu se otac Maksim oženio krajem IX veka. To je, otprilike, sve što znam. Ako znate nešto o daljim precima, bilo bi divno

    • Svetomir Mijović

      Poštovana Slavice,
      čitajući komentare video sam da nam se rodbina poklapa. Naime , znam da je stric moga oca bio Milorad koga pominjete i koji je imao četvoro dece. Očev stric (tj. moj deda stric) po mom sećanju bio je mašinovođa i živeo je u Nišu. Da li se to poklapa po vašem saznanju?
      Moj deda, otac mog oca Čedomira zvao se Rista (verovatno jedan od dvojice Maksimovih sinova koje pominjete) i znam da je umro u Vranju u toku 1. sv. rata , da li od tifusa ili kolere. Bio je oženjen Leposavom Grebenarević i imali su 3 dece: Čedomir , Vera i Momčilo. Dalju istoriju moje porodice znam, ali interesuju me deda Rista i pradeda Maksim. Šta je Rista bio po zanimanju i gde je sahranjen ? Moji nisu mnogo pričali o njemu , verovatno zato što su još kao mali ostali sami sa majkom. Kasnije su se odselili iz Vranja u Beograd, Smed. Palanku, po raznim mestima u Srbiji.
      Znam da je moj otac Čedomir imao familiju u Vranju, Vladičinom hanu i Nišu (pomenuti stric Milorad i Kocanka-Koca).
      Ja sam rođen u Negorinu, a sada živim u Beogradu.
      Srdačan pozdrav,

  6. ivan Mijovic

    Vukosav je imaobjos 3 sina. Rajka, Moma i Jovana. Sva trojica su ucestvovala u trinaestojulskom ustanku. Pavle je poginuo na Neretvi

  7. Sasa

    Postovani,
    moja majka je od Mijovica. Njen deda, Milos Mijovic, rodjen je u Godijeljima i 20-tih godina proslog veka dosao je u Negotinsku Krajnu kao ucitelj gde se kasnije i ozenio i stekao potomstvo. Ovde je i umro 70-tih godina proslog veka. Znam jos jedino da se Milosev otac zvao Novica i da je on neko vreme bio ovde jer se moja majka seca njega. Za slavu nisam siguran da li je Milos slavio svoju slavu ili slavu moje prababe, Djurdjevdan, jer je moja baba bila mirazdzika i Milos je dobio njenu imovinu.
    Hvala Vam u napred!

  8. Sasa

    Samo da se nadovezem na predhodni post, voleo bih da znam da li je Novica Maksimov sin jer je Novica imao 10 ili 12 deteta od ceka 2 cerke pa nisam siguran da li u Vasem postu pominjete mog cukundedu ili nekog drugog Novicu?
    Jos jedno hvala u napred!!!